Nový sprintový klíč je na světě

od | 27. 1. 2022 | Mapařina, OCAD, Orientační běh

Mapová komise IOF v minulém týdnu zveřejnila hned dva nové mapové klíče. Kromě úplně nového ISMTBOM 2022 byla vydána i aktualizace sprintového klíče ISSprOM 2019-2. Pojďme se podívat na novinky a vylepšení, které nám přináší.

Tmavě zelená je zpátky!

Když v roce 2019 z nového sprintového klíče zmizela tmavě zelená barva – značka neprůchodného hustníku, probíhalo mezi orienťáckou veřejností hodně diskuzí, zda byla tato změna správná, nebo ne. Po třech letech se tato barva opět vrací (v trochu jiném odstínu). Součástí nového klíče je tedy značka 411 Nepřekonatelná vegetace. Dosud nejtmavší zelená, značka 410 se opět smí probíhat, nicméně v její definici je napsáno, že vegetace je svojí hustotou téměř neprůchozí. Máme tedy nově dvě značky pro neprůchozí hustníky, jednou z nich se ale probíhat smí a druhou ne.

Porovnání současného a nového klíče. Uvedena je procentuální rychlost vzhledem k normální rychlosti běhu čistým lesem.

Nová značka pro mosty a tunely

Největší novinkou je řešení mostů, tunelů a víceúrovňových prostor. Značku pro most, nebo tunel známou jako černá “hranatá závorka” kompletně nahradily malé černé šipky. Podívejte se na obrázek.

Značka je použita i pro okraje dvouúrovňových struktur (nelze mluvit pouze o mostu a tunelu). Lépe je to vidět na obrázcích níže.

Víceúrovňové prostory

S mosty a tunely souvisí také také víceúrovňové struktury. Slovo víceúrovňové je možná silné. Do mapy totiž víc jak dvě úrovně nad sebou nedokážeme dostat. Nový klíč definuje novou značku 512.3 Oblast průběžná ve dvou úrovních. Tuto značku použijeme ve chvíli, kdy chceme znázornit dvě běžecké úrovně. Barva/symbol, který je použitý pro šrafování znázorňuje horní úroveň. Detaily spodní úrovně nejsou mapovány (v některých případech mohou být dokresleny novou značkou 501.2 Schod, nebo hranice zpevněné plochy ve spodní úrovni). Nejlépe se to celé dá pochopit na obrázcích, které Mapová komise IOF přikládá v dalším dokumentu Pokyny pro mapování komplexních městských struktur:

Zdroj: IOF Map Commission
Ukázka použití nové značky na příkladu, kde podchod kříží mnoho různých objektů. Zdroj: IOF Map Commission

Ukázka mapování komplexního území přímo z Prahy. Zdroj: IOF Map Commission
V některých případech je možné i kompletně vynechat horní úroveň a zmapovat jen detaily dole. Hranice mostu se nakreslí novou značkou vysvětlenou výše. Zdroj: IOF Map Commission

Jak už bylo výše zmíněno, pokud je dvouúrovňová oblast větší, je možné použít novou značku 501.2 pro mapování nezbytných detailů spodní úrovně. Více na obrázku:

Zdroj: IOF Map Commission

Úprava značky pro nepřístupnou oblast

U značky 709 Nepřístupná oblast byly kvůli lepší čitelnosti mapy ztenčeny čáry a přidány větší mezery mezi šrafy.

Tabulka povolených kombinací

Tato novinka je dobrá spíše pro mapaře. Do mapového klíče přibyla tabulka, která ukazuje, jaké jsou možnosti kombinování různých plošných symbolů přes sebe. Dosud tato tabulka existovala pouze ve zjednodušené podobě a s méně symboly.

Zdroj: IOF Map Commission

Využití

Nový klíč je zatím dostupný jen v angličtině, jeho vydání v češtině Mapová rada ČSOS plánuje na konec února / začátek března. V České republice se aktuálně diskutuje, zda bude celostátně použit na všechny závody už v letošním roce.

Mapaři jistě ocení, že v nejnovější verzi OCADu už je nový klíč dostupný a mohou ho tedy začít používat. Uživatelé OpenOrienteering Mapperu si na sadu symbolů budou muset ještě chvíli počkat, nebo ji importovat z nového OCADu.

Mapový klíče IOF i ostatní dokumenty, které se týkají mapování, najdete na webu IOF, české ekvivalenty pak na stránkách mapové rady ČSOS.

0 komentářů

Trackbacky/pingbacky

  1. Vzniká nová mezinárodní mapařská wikipedie | O-News.cz - […] komise IOF přináší chvíli po vydání nových mapových klíčů další novinku. Byl spuštěn portál O-Map Wiki, který v budoucnu pomůže…
  2. Novinky z mapové rady | O-News.cz - […] kde se může běhat nahoře i dole, je vymapován šrafy. Více se o klíči dozvíte v samostatném článku. Sprintového klíče…

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.