Kalendář hlavních závodů na rok 2019 je (skoro) kompletní!

od | 26. 3. 2018 | OB v ČR, Orientační běh

Soutěžní komise sekce OB se na svém sobotním zasedání v Hradci Králové mimo jiné zabývala i výběrem pořadatelů, kteří projevili zájem pořádat závody ve druhém kole výběrového řízení. Všechny termíny, na které se alespoň někdo přihlásil, byly obsazeny. Posledním závodem, který nemá pořadatele je dvojzávod ŽB Čechy – východ v polovině června, na který se nikdo nepřihlásil. Ten tedy poputuje do kola třetího.

Na většinu termínů však bylo zájemců více a členové Soutěžní komise tak měli z čeho vybírat. Ostatně o tom, kdo se přihlásil, jsme psali již dříve.

A jak to tedy dopadlo? Posledním opravdu celostátním závodem, který zbýval přidělit, byla takzvaná podzimní trojkombinace. Tedy dva závody Českého poháru štafet a jeden závod Žebříčku A ve sprintu. Soutěžní komise rozhodla, že sobotní štafety uspořádá OOB TJ Turnov na mapě Zvonice v Kořenově v Jizerských horách, poté se závodníci přesunou pod Ještěd, kde Slavia Liberec orienteering uspořádá odpolední sprint v centru městečka Český Dub a nedělní štafety v blízkém lese u Smržova.

Žebříčky B budou i v roce 2019 rozděleny na tři oblasti – Čechy západ, Čechy východ a Morava. Zdánlivě nejjednodušší situaci měli členové komise s ŽB Morava, kde evidovali dvě přihlášky na dva termíny. Za pořadatele v prvním termínu na začátku června byl potvrzen oddíl z Plumlova s dosud nezmapovaným prostorem u Otaslavic, na druhý termín pak uspěla kandidatura VBM a BBM s prostorem staré mapy Babí lom.

Ukázka ze skoro 28 let staré mapy Babí lom.

V oblasti Čechy – východ bylo potřeba vybrat všechny tři pořadatele. Na první červnový víkend se hlásil pouze oddíl Magnus orienteering ve spolupráci s oddílem ze Zhoře, který uspořádá žebříčkový závod právě u Zhoře na Vysočině. Zatímco na druhý termín uprostřed června se nepřihlásil nikdo, značný zájem byl o podzimní víkend v září. Tam nakonec byl za pořadatele vybrán oddíl z Chocně, který uspořádá dvojzávod přímo u Chocně v prostoru staré mapy Dívčí doly.

Stará mapa Ochoz poblíž Zhoře, kde ASU uspořádá první závody ŽB Čechy – východ 2019.

Největší zájem o pořádání byl v oblasti Čechy – západ, kde se sešlo hodně zájemců o pořádání. Nakonec bylo na termín v půlce června vybráno duo pořadatelů MLA a DCH, které závody připraví severně od Mariánských Lázní. Na podzimní termín bylo zájemců hned šest. Vybrána byla kandidatura OK Kamenice. KAM plánuje závody ve východní a jižní části Hornopožárského polesí, kde měl původně proběhnout i dvojzávod Českého poháru v roce 2017, který ale nakonec musel být přesunut do Brd.

Rekapitulace kalendáře 2019: Klasika v Jizerkách, krátká u Trutnova

Prvním mistrovským závodem sezóny 2019 bude tradičně MČR v nočním, které se poběží pod taktovkou hradecké Slavie v prostoru staré mapy Vřešťovský chlum u Hořic. Sprintový mistrovský víkend, tedy MČR ve sprintu a sprintových štafetách, bude hostit OK Lokomotiva Pardubice. Sprint v Čáslavi, štafety v pardubické části Polabiny. MČR na krátké trati pak tradičně uzavře jarní část sezony. Tentokrát se poběží v náročném prostoru Čížkových kamenů u Trutnova.

Čížkovy kameny budou hostit MČR na krátké trati 2019 pod taktovkou LTU.

Podzim se pak také ponese ve znamení  kamenů a náročných terénů. MČR na klasice budou hostit Jizerské hory, konkrétně prostor mapy Maliník (TJN). MČR štafet a klubů pak uspořádá SK Praga Praha u Tisu u Blatna, kde je stará mapa Jelení skok.