VŘ na pořadatele 2019: Kdo se hlásí?

od | 6. 3. 2018 | OB v ČR, Orientační běh

Druhým kolem pokračuje výběrové řízení na pořadatele závodů v roce 2019. Do druhého kola byly zařazeny všechny samostatné závody žebříčků B, celostátní finále Přeboru škol a také “podzimní trojkombinace”, tedy dva závody ČPŠ doplněné o závod ČP, ŽA ve sprintu, na kterou se v prvním kole nikdo nepřihlásil.

O pořádání ŽB i štafet je poměrně velký zájem a Soutěžní komise bude mít na svém jednání 24. března v Hradci Králové z čeho vybírat. Naopak o pořádání celostátního finále Přeboru škol a jeden z červnových termínů ŽB-Čechy východ zájem nikdo neprojevil a na tyto závody bude nejspíše vypsáno dodatečné kolo VŘ.

“Trojkombinace”

Hned tři zájemci se sešli na podzimní závody ČPŠ + ŽA sprint, na který se nikdo nepřihlásil v prvním kole. Svou kandidaturu zopakovali neúspěšní kandidáti na jarní termín z prvního kola: Ještědská kombinace VLI a TUR, kteří nabízí v sobotu štafety v náročném neoběhaném horském terénu Jizerských hor poblíž chaty Zvonice u Kořenova (TUR) a sprint v historickém centru, členitých parcích a průmyslových areálech podještědského města Český Dub (VLI), v neděli pak štafety u Českého Dubu, kde je pestrý podhorský členitý les s těžkou podložkou, podobný loňské klasice na ŽB Čechy pod Ještědem (VLI). Vysočinské konsorcium pořadatelů SJI a OSN nabízí sobotní štafety v ryze vysočinském terénu s množstvím porostových detailů mezi Medlovem a Třemi Studněmi – stará mapa Sporýš (OSN) a sprint v centru krajského města Jihlava s přilehlým parkem a ZOO (SJI), nedělní štafety pak u dálnice D1 mezi Štoky a Petrovicemi, kde je také vysočinský, mírně kopcovitý, porostově pestrý terén, dosud nezmapovaný (SJI). K těmto se přidal ještě královéhradecký oddíl PHK, který by rád uspořádal všechny tři závody – štafety u Kohoutova, kde jsou mapy Liščí hora a Výšinka známé z Ceny Východních Čech či MČR štafet 2006, tedy svažitý podhorský les s kameny a sprint v Kuksu, ve svažité obci nad řekou Labe a v okolí známého baroktního hospitalu.

O ŽA ve sprintu se uchází vedle Kuksu a podještědského Českého Dubu dokonce i jedno z krajských měst – Jihlava.

Žebříček B – Čechy východ

Hned tři pořadalé se hledají pro Žebříček B – Čechy východ. A už nyní je jasné, že minimálně jeden víkend zůstane neobsazen, protože na termín uprostřed června se nikdo nepřihlásil. Na první červnový víkend se hlásí jeden zájemce: ASU (spolu se ZHR). Ten nabízí prostor u obce Zhoř. Rovinatý terén vysočinského charakteru, který nabízí porostové detaily, meliorační rýhy a podmáčené oblasti. Pokrývají ho staré mapy Ochoz a Včelinec.

Stará mapa Ochoz poblíž Zhoře, kde chce ASU uspořádat ŽB Čechy – východ.

O zářijový termín je zájem o poznání větší, hlásí se hned tři zájemci o pořádání – SJH (ve spolupráci s HSV Orientierungslauf Wiener Neustadt) by rád uspořádal sobotní klasikou trať na rakouské straně hranice mezi státní hranicí a obcemi Schalg, Litschau, Schonau bei Litschau a nedělní krátkou trať pak na české straně v části lesního komplexu mezi státní hranicí a obcí Chlum u Třeboně. Část prostoru na rakouské straně byla zmapována na mapě Lengauer Forst. Klub z Chocně chce pořádat dvojzávod ŽB v prostoru Choceň – Sruby – Dobříkov – Újezd u Chocně, to je terén známý z krosového závodu Malá cena Velké Verandy, avšak OB mapa byla ve většině prostoru naposledy v roce 1997 – Dívčí doly. Třetím zájemcem je OK99 Hradec Králové, který nabízí pro oba závody stejný prostor jako pro ČP štafet – les severně od Kohoutova, který jsme představili už výše.

Žebříček B – Čechy západ

O závody Žebříčku B – Čechy západ je zájem poměrně značný a na každý ze dvou možných termínů je více zájemců. Na termín v půlce června se hlásí tři kluby: OK Chrastava usiluje o ŽB v prostoru staré mapy Sviňské skály u Zdislavy, kde je typický členitý terén Lužických hor, místy se skalkami. Hned trojice pořadatelů MKP + ONO + SSP kandiduje s lesním komplexem v okolí lyžařského areálu Eduard, který hostil MČR na krátké trati 2015 a v roce 2016 stejnojmenné třídenní závody. Oproti MČR na krátké by byla mapa lehce rozšířená směrem k obci Mariánská. I další zájemce chce ŽB do západních Čech, oddíly MLA a DCH nabízí pořádání v prostoru severně od města Mariánské Lázně. Tento terén hostil i závody MS 1991 a je tak zachycen na starých mapách Modrý kámen či novější Pastýřské odpočívadlo.

Stejní kandidáti se hlásí i na podzimní termín. Navíc pouze na září se hlásí ještě další tři zájemci. Další zájemce je ze severozápadu Čech – Lokomotiva Teplice. Ta nabízí prostor mezi Moldavou a Cínovcem v Krušných horách, kde byly v minulosti mapy pro LOB a MTBO, ale na německé straně hranice se běžel žebříčkový závod a mapa z něj slibuje náročný horský terén, porostově velmi pestrý. SK Kamenice nabízí pro tento dvojzávod východní a jižní část Hornopožárského polesí, kde se mělo běžet v roce 2017, ale bohužel závod musel být přesunut do Brd. Oddíl KAM tak tento prostor nyní nabízí na podzimní termín ŽB. Dalším zájemce je pak ze Středočeské oblasti, společná kandidatura oddílů DKL a SLA s prostorem staré mapy Louštín u obce Krušovice.

Ukázka mapy Kahleberg na německé straně hranice, kde má LTP zájem uspořádat ŽB Čechy západ (na české straně hranice).

Žebříček B – Morava

Na Moravě byl již podzimní termín obsazen a nyní tak zbývá obsadit dva termíny v červnu. Na ten první na začátku června je kandidátem na pořádání pouze oddíl z Plumlova (PLU). Ten nabízí dosud nezmapovaný lesní prostor u obce Otaslavice, východně od Vojenského újezdu Březina. Na termín v půlce června pak PLU opakuje svou kandidaturu a k tomu se přidává ještě dvojice brněnských oddílů VBM a BBM. Ti by rádi pozvali závodníky do Vranova. Běželo by se ve východní polovině staré mapy Babí lom.

Ukázka ze skoro 28 let staré mapy Babí lom.

Tak kam byste rádi vyrazili na závody v roce 2019?

V roce 2019 bych si rád zaběhl:

 • Štafety v Kořenově a Podještědí a sprint v Českém Dubu (VLI+TUR) (17%, Počet hlasů: 57 )
 • Dvojzávod ŽB ČV u Chlumu u Třeboně a rakouského Litschau (SJH) (13%, Počet hlasů: 44 )
 • Štafety na Vysočině a sprint v Jihlavě (SJI+OSN) (13%, Počet hlasů: 43 )
 • Dvojzávod ŽB ČZ u Moldavy a Cínovce v Krušných horách (LTP) (9%, Počet hlasů: 30 )
 • Dvojzávod ŽB ČZ na "Sviňských skalách" u Zdislavy (CHA) (6%, Počet hlasů: 21 )
 • Dvojzávod ŽB ČZ na Eduardu (MKP) (6%, Počet hlasů: 21 )
 • Dvojzávod ŽB ČZ v Hornopožárském polesí (KAM) (6%, Počet hlasů: 20 )
 • Štafety v Podkrkonoší u Kohoutova a sprint v Kuksu (PHK) (5%, Počet hlasů: 18 )
 • Dvojzávod ŽB M na Babím lomu (VBM+BBM) (5%, Počet hlasů: 18 )
 • Dvojzávod ŽB ČZ v Mariánských Lázních (MLA) (5%, Počet hlasů: 16 )
 • Dvojzávod ŽB ČV u Zhoře (ASU) (3%, Počet hlasů: 9 )
 • Dvojzávod ŽB ČV na Dívčích dolech u Chocně (CHC) (3%, Počet hlasů: 9 )
 • Dvojzávod ŽB ČV v Podkrkonoší u Kohoutova (PHK) (3%, Počet hlasů: 9 )
 • Dvojzávod ŽB M u Otaslavic (PLU) (2%, Počet hlasů: 8 )
 • Dvojzávod ŽB ČZ na Louštíně u Krušovic (DKL+SLA) (2%, Počet hlasů: 6 )

Celkový počet hlasujících: 137

Nahrávání ... Nahrávání ...

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 5. 2024
a svátek má Jana.