První listopadový víkend v hledáčku O-News.cz

od | 6. 11. 2017 | Orientační běh, Závody

Kromě Mistrovství ČR v horském orientačním běhu (o kterém jsme psali zde) se o víkendu pořádala celá plejáda zajímavých akcí. V některých oblastech se konaly poslední žebříčky, konala se konference k trénování mládeže, pestré akce měli také závodníci MTBO i Trail-O.

4. 11. – Oblastní žebříček Východočeské oblasti

Tak jako loni uspořádal poslední oblastní žebříček Východočeské oblasti klub OK Slavia Hradec Králové. Tentokrát se zázemím v oddílovém šatnovém objektu, běželo se na “Biřičce”.  Závodů se zúčastnilo téměř 1000 běžců. Suverénní vítězství si z Hradce odváží Šárka Kulhavá (OK Lokomotiva Pardubice), skoro šest minut ztratila Lucie Vítková (OK 99 Hradec Králové), o dalších 30 sekund zpět byla třetí Marta Fenclová (OK Lokomotiva Pardubice). V mužích obsadili první tři příčky závodníci OK99 Hradec Králové. Nejlepší z nich byl Tomáš Novotný. Druhý Petr Losman ztratil lehce nad 2 minuty, další minutu ztráty nabral třetí Petr Vítek.

4. 11. – Oblastní žebříček Hanácké oblasti

Poslední kufr, takový byl název sobotního závodu v Hanácké oblasti. Pořádal ho SOB Olomouc u obecního úřadu v Krčmani. V ženách zvítězila Pavla Horová (OK Lokomotiva Pardubice) před Zuzanou Chovancovou (SKOB Zlín) a Radkou Uvizlovou (SK Studenec). Bývalý český reprezentant Jan Procházka nedal žádnou šanci svým soupeřům v kategorii H21C. Druhého Petra Horváta (Magnus orienteering) porazil o 1:31, třetího Ondřeje Vystavěla (Oddíl OS SK Prostějov) o 3:17.

4. 11. – MAUDICUP 2017

MAUDICUP aneb memoriál mojí babičky letos už po deváté předvedl, jak jsou babičky důležité. Otevřený orientační závod na horských kolech MAUDICUP pořádali letos 4. listopadu členové oddílu orientačního běhu TJ Sokol Kostelec nad Černými lesy a jejich přátelé.  V ženách zvítězila největší favoritka Martina Tichovská (2. Marie Březinová, 3. Markéta Kalinová), v mužích byl nejlepší Vojtěch Ludvík (2. Radek Laciga, 3. Martin Štěňha). Více informací najdete na stránkách závodů.

4.11. Dušičkový závod 2017

Dušičkáč je tradiční závod oddílu OOB SK Chrast. Akce probíhala na celkem 5 mapách (na ukázce níže je úvodní část v nejzajímavějším terénu). Závody se běžely na mapách netradičních měřítek, na kontrolách bylo pouze mechanické ražení. Asi 60 % účastníků je z domácího oddílu, zbytek z Vysočiny. Nejdelší kategorii ovládl Martin Gregor (2. Tomáš Matras, 3. Martina Vališová).

4. – 5. 11. – Konference k přípravě mládeže v sekci OB

O víkendu (sobota odpoledne a večer, neděle dopoledne) proběhla v Hradci Králové konference​ k trénování mládeže. Dvacet účastníků z různých koutů ČR bylo seznámeno s hodnocením stávajícího modelu TSM a diskutovalo se, jakým způsobem pracovat s mládeží v dalších letech, kde jsou naše rezervy nebo naopak, jaké věci fungují.

Fotka uživatele O-News.cz.

Hradec Králové hostil o víkendu konferenci trenérů. Foto: Jan Picek.

4. – 5. 11. – Dva závody Českého poháru v Trail-O

V Mělníku proběhly dva závody Českého poháru v Trail-O. V sobotu bylo na programu TempO, v neděli pak klasická trať. V sobotu nejlépe uspěl Jiří Fišer (2. Tomáš Leštínský, 3. Ján Furucz), v neděli byl nejlepší Petr Dudík ml. (2. Libor Forst, 3. Ján Furucz).  Protože se jednalo poslední závody ČP, lze už říci, i kdo byl v sezóně 2017 nejúspěšnější. V Českém poháru vyhrál Ján Furucz (ZAK) před Liborem Forstem (MFP), třetí místo obsadil Jiří Kalousek (FSP).

5. 11. – Oblastní žebříček Pražské a Středočeské oblasti

Loučení s azimuty – to byl  přívlastek posledního závodu Středočeské a Pražské oblasti na krátké trati, který probíhal i jako oslava 60 let OB ve Slaném. Centrum závodu bylo v informačním centru Velká Černoc, běželo se na mapě Liščí rokle – jih. Vítězství v kategorii H21L si odváží Jan Flašar (SK Praga), který o necelou minutu porazil Jakuba Glonka (Orientační běh Opava), třetí místo zůstalo opět Pragovce, když 63 sekund na svého oddílového kolegu ztratil Ctibor Sysel. V ženách byla nejlepší Ivana Fujáčková (Sportcentrum Jičín), 22 sekund ztratila Barbora Baldriánová (USK Praha), třetí místo si odváží Kateřina Mullis (Oddíl OB Kotlářka).

5. 11. – RBK CUP Open 2017

19. ročník tradičního otevřeného závodu, RBK CUP Open 2017, je označován za přebor menších oddílů Jihomoravské oblasti. V neděli ho uspořádal TJ Spartak 1. brněnská (PBM) za účasti necelé stovky závodníků. Hlavní mužskou kategorii (A) ovládl Michal Henek (RBK), druhý Jan Procházka (RBK) ztratil 12 min, třetí Jiří Procházka měl čas o další 4 min vyšší. První kolo byl scorelauf s hromadným startem v lese, což závodníci nevěděli a museli nasbírat povinně 12 kontrol (u kategorie B 10 kontrol). 6 kontrol bylo na jedné straně, 6 kontrol na druhé straně mapy A5. Na různých místech mapy byly prohozeny značky (cesty za potoky, průseky ze melioračky), vynechány vrstevnice a vymazány pásy v mapě. Kategorie B měla vytištěnu pomůcku ve formě mapy celého prostoru bez kontrol na druhé straně. Ražení bylo klasické kleštěmi do mapy.