V úterý startuje MS v OB!

od | 10. 8. 2019 | OB ve světě, Orientační běh

Vrchol o-sezóny je tady! V úterý startuje v Norském regionu Østfold Mistrovství světa v orientačním běhu. A MS to bude do velké míry přelomové. Poprvé od uvedení sprintu na MS v roce 2001 jej totiž letos v programu neuvidíme a veškeré dění se bude odehrávat pouze v lese. MS bylo totiž od letošního roku rozděleno na lesní (liché roky) a sprintové (sudé roky). Uvidíme tedy pouze tři medailové závody, tituly se budou rozdělovat na krátké trati, na klasické trati a ve štafetách.

Centrem celé akce je město Sarpsborg v jihovýchodní části Norska, blízko hranic se Švédskem. Finálové závody se pak budou odehrávat severně od Sarpsborgu u osady Mørk. Pořadatelé našli dosud nezmapovaný velký lesní komplex v jeho okolí, který jim umožňuje uspořádat všechny tři finálové závody z jedné jediné arény z jednoho místa. Na stejném místě se poběží i tři etapy doprovodných závodů pro diváky.

Bojovat se tedy bude v jednom typu terénu, který je typický pro tuto oblast Norska. Zvlněný terén formovaný ledovcem plný vrstevnicových detailů. Na východě spíše plošší, v západní části více kopcovitý s maximálním převýšením 60 metrů. Na vrcholcích se rozprostírá borovicový les s dobrou průběžností i viditelností, v nižších partiích viditelnost zhoršují smrkové porosty. Místy jsou prořezávky.

Stará mapa prostoru pro kvalifikaci krátké trati. Prostor pro finále nebyl dříve zmapován.

Vše začne slavnostním zahájením v pondělí 12. srpna na náměstí v Sarpsborgu, kterému bude předcházet koncert. Závodit se začne od úterý, kdy se závodníci postaví na start kvalifikace krátké trati. Ve středu naváže první medailový závod – klasická trať. Po čtvrtečním volném dni se závody opět rozběhnou v pátek, kdy je na programu finále krátké trati a v sobotu celé letošní MS uzavře závod štafet. Pořadatelům se podařilo domluvit vysílání přenosů ze závodů v „prime-time“, a tak vyvrcholení závodů bude vždy až v podvečerních / večerních hodinách. Třeba sobotní štafety mužů startují až v 18:30.

Program:

Úterý 13.8., 10:00-13:00, Middle kvalifikace

Středa 14.8., 10:30-18:45, Long

Pátek 16.8., 13:30-18:45, Middle finále

Sobota 17.8., 16:20-21:00, Štafety

Na start se postaví na 300 závodníků z 48 zemí světa. Nejvýše postavené federace, mezi které patří i Česko, mohou postavit do individuálních závodů vždy 3 ženy a 3 muže.

Kdo nás bude reprezentovat?

Ženy – Vendula Horčičková, Adéla Indráková, Denisa Kosová a náhradnice Lenka Mechlová

Muži – Vojtěch Král, Pavel Kubát, Miloš Nykodým a náhradník Marek Minář

Velký otazník visí nad startem Miloše Nykodýma, který si při posledním velkém testu české reprezentace před MS na Švédském O-ringenu zlomil palec na noze. „Při druhé etapě jsem při seběhu vysokou trávou zakopnul a bylo to,“ popisuje Miloš pro web reprezentace. Podle posledních vyjádření to ovšem vypadá, že noha se lepší a Miloš je odhodlán se na start MS postavit. Uvidíme. Do Norska odcestuje s týmem a nohu otestuje v tamních terénech. „Aktuálně jsem schopný v brněnském lese odzávodit i klasiku. Jak to půjde v Norsku, zjistíme na nedělním tréninku.” Připraven zaskočit bude v Norsku případně Marek Minář, který na jaře prokazoval také dobrou formu.

 

Kdo obhajuje medaile a kdo bude patřit k největším favoritům i letos?

Loňské MS proběhlo v Lotyšsku. Krátkou trať ovládli Natalia Gemperle (RUS) a Eskil Kinneberg (NOR), klasiku Tove Alexandersson (SWE) a Olav Lundanes (NOR) a štafety ženy Švýcarska a muži Norska. Norové tak loni brali zlato z každého lesního závodu a letos na domácí půdě budou rozhodně chtít navázat.

Tove Alexandersson (uprostřed) ovládla první sérii SP i nedávný O-ringen a patří k největším favoritkám MS. (Zdroj: http://www.svenskorientering.se)

Těžké se jim to budou snažit udělat především Švédi. Na jaře výborně běhající Gustav Bergman vede světový pohár mezi muži, největší favoritka kategorie žen Tove Alexandersson zase vede mezi ženami. Na dalších místech se v ženách drží Marika Teini (FIN) a Natalia Gemperle (RUS) a v mužích Frederic Tranchand (FRA) a Magne Daehli (NOR). Tradičně silní budou také Švýcaři. A my budeme držet palce českým závodníkům, pro které to sice bude ve skandinávských terénech velmi náročné, ale určitě ne nereálné zaběhnout top výsledek. Vojtěch Král drží v průběžném pořadí SP zatím osmou příčku.

Jana Knapová loni vybojovala skvělé 5. místo na krátké trati. Letos ho obhajovat nebude, neb je v očekávání přírůstku do rodiny. (Foto: Jan Picek / O-News.cz)

MS už zdaleka není jen o orienťáku

MS to tradičně ale není pouze výkonnostní sport, ale také řada jednání. Sejde se IOF Council, jehož členem je i Dušan Vystavěl. Dále na programu bude prezidentská konference, která se koná jednou za dva roky, hned na začátku MS se sejde Foot-O komise, jejíž členem je Adam Chromý a spousta dalších menších meetingů bude probíhat paralelně s MS.

Svůj štáb vysílá tradičně Česká televize, která bude z MS natáčet dokument a přinášet denní zpravodajství, doprovázet jej budou sekretář svazu Jiří Šubrt a místopředseda ČSOS Ivan Matějů. No a početná bude také výprava pořadatelů MS 2021 v čele s předsedou organizačního výboru Janem Pickem, protože příští lesní MS za dva roky bude hostit Česko.

Redaktor a komentátor ČT Petr Kubásek a kameraman Honza Medlík připravují reportáž z MS 2018. Na místě budou i letos. (Foto: Jan Picek/O-News.cz)

Kde sledovat MS?

Pořadatelé připravují přímé přenosy ze všech třech finálových závodů v časech uvedených výše. Všechny lze sledovat s anglickým komentářem na IOF live center za poplatek 10 EUR za všechny závody. K dispozici bude také GPS tracking a online výsledky. Přenosy dále budou vysílat v jazyce daného státu televizní stanice NRK (Norsko), YLE (Finsko), SVT (Švédsko), ERR (Estonsko), TV2 (Dánsko).

Na O-News.cz se vám budeme snažit prostřednictvím sociálních sítí přinášet čerstvé ohlasy a denní zpravodajství z místa dění. Své reportéry budeme mít přímo na místě v Norsku.

 

Informační rozcestník

1 komentář

  1. Šimon 14

    Jednoduchý návod, jak sledovat přenosy úplně zdarma (pokud vám nevadí, že jsou ve švédštině): Stáhněte si aplikaci TouchVPN, po stažení si nastavte švédskou VPN, poté jděte na http://www.svtplay.se, tam klikněte na “Kanaler” a hned se objeví live stream kanálu SVT 1, kde bude většina přenosů, zbytek přenosů bude na SVT 2, program najdete dole, hledejte “Orientering VM”

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 6. 2024
a svátek má Zbyněk.