Slunečný o-víkend

od | 9. 4. 2018 | MTBO, Orientační běh, Trail O, Závody

Nejen CEYOC byl na programu právě uplynulý víkend. Řada oblastních žebříčků vč. několika oblastních mistrovství, MTBO školení nebo Český pohár v Trail-O. To vše za pěkného slunečného počasí s tisícovkami běžců, kteří hledali lampiony. Pojďme se podívat na mapy a vítěze ze všech koutů republiky!

První jarní zero (ČP v Trail-O)

Oddíl JPV uspořádal dva závody v klasickém Trail-O v krásném parku v Čechách pod Kosířem. Oba závody se podařilo vtěsnat do jednoho dne. Nová mapa 1 : 4 000, nádherné počasí a díky opožděnému nástupu jara ještě neolistěné stromy umožnily pořadatelům připravit orientační úkoly k řešení často i na velké vzdálenosti. Absolutní vítězem, který ze 42 kontrol jen jednou chyboval, se stal ten, jehož okénko zde bylo předevčírem – věkem ještě junior Tomáš Locker. Na dalších místech byli v kategorii open Libor Forst a Pavel Kurfürst. V kategorii vozíčkářů první tři místa obsadili členové stříbrné štafety z posledního mistrovství Evropy Jana Kosťová, Bohuslav Hůlka a Hanka Doleželová. Další závody jsou hned příští víkend ve Zlatých horách a na přelomu dubna a května Mistrovství Evropy v Bratislavě.

Pavel Dudík

Mistrovství Hanacké oblasti sprintových štafet a ve sprintu (SSU)

Sobota patřila v Rýmařově sprintům. Nejdříve se uskutečnilo MO ve sprintu, kde zvítězili Denisa Kosová (2. Johanka Šimková, 3. Ema Marková) a Ondřej Vystavěl (2. Petr Horvát, 3. Ondřej Doležel). Odpoledne bylo na programu MO sprintových štafet. V hlavní kategorii DH15 zvítězila štafeta SK SKI-OB Šternberk (ve složení Ema Marková, Mikuláš Jirka, František Světnický a Sára Lukašáková) před Magnus Orienteering a KOB Konice. Ze závodu ve sprintu vznikl obsáhlý rozbor, který můžete najít zde: H21, D21.

Mistrovství Jihočeské oblasti na krátké trati (KTA)

V Sezimově Ústí na Kozím hrádku proběhl Přebor Jihočeské oblasti na krátké trati. Uspořádal ho SK Kotnov Tábor ve spolupráci se SC vebr-sport. V ženách byla nejlepší Martina Teringlová (2. Iveta Králová, 3. Vladislava Fencíková). Mezi muži dominoval Jan Gajda (2. Radek Teringl, 3. Petr Kunc). Výsledky najdete v ORISu.

Východočeský pohár na krátké trati (SHK)

Další krátkou trať bylo možné si proběhnout ve Zdobíně, kde OK Slavia Hradec Králové uspořádal Východočeský pohár s účastí téměř 1000 závodníků. V ženách nedala nikomu šanci Zuzana Nováková, druhá Martina Zvěřinová a třetí Petra Hančová ztratily už více než 2 minuty. Ještě větší náskok měl vítěz H21C. Juniorský reprezentant Tomáš Křivda nechal druhého Martina Roudného o 3:25, přes čtyři minuty ztráty měl třetí Petr Zvěřina. Více najdete v ORISu.

Mistrovství Valašské oblasti na krátké trati (VIC)

Mistrovství oblasti na krátké trati odstartovalo celoroční žebříček ve Valašské oblasti. Uspořádal ho klub OB Vizovice v RS Revika ve Vizovicích. Titul v ženách si odnesla Jana Knapová (2. Lenka Knapová, 3. Hana Mašláňová), mezi muži uspěl Jan Kolárik (2. Roman Zbranek, 3. Jiří Nečas). Výsledky včetně mezičasů najdete zde.

Mistrovství Ještědské oblasti v nočním OB a ve sprintu (LTP)

Dva závody byly na programu v Ještědské oblasti v sobotu 7. dubna. Nejdříve OOB TJ Lokomotiva Teplice uspořádala OM ve sprintu, kde zvítězila Dominika Plochová (2. Markéta Thořová, 3. Kateřina Janovská), v mužích byl první Matouš Fürst (2. Matěj Burda, 3. Tomáš Thoř). V devět večer začalo OM v nočním OB. Dámské soupeřky doslova deklasovala Eliška Sieglová, která o 15, resp. 21 min porazila Kateřinu Janovskou a Alenu Voltrovou. V mužích vyhrál opět  Matouš Fürst, na dalších místech skončili Jan Pavlovec a Petr Fodor.

OM Ještědské oblasti ve sprintu.

OM Ještědské oblasti v nočním OB.

Trojzávod v Západočeské oblasti (VPM)

Hned tři závody ve třech různých disciplínách byly organizovány v Západočeské oblasti, které připravil KOS Slavia VŠ Plzeň. V sobotu byla nejprve na pořadu krátká trať (vítězství si odnesli Věra Chvalová a Matěj Kamenický) a odpoledne sprint (nejlepší byli Michaela Lavičková a Matěj Kamenický). Oba závody měly zázemí v Gymnáziu a SOŠ Plasy. Nedělní klasická trať byla situována na fotbalovém hřišti v Dobříči. Tu vyhráli Karolína Šiková a potřetí během víkendu (a potřetí velice těsně) Matěj Kamenický. Další informace lze nalézt na stránkách závodů.

Momentka ze sprintu, který se odehrával v Plasích. Foto: Jiří Bouchal.

OŽ Pražské a Středočeské oblasti (DKL)

Nedělní závod Pražské a Středočeské oblasti na klasické trati měl největší účast ze všech víkendových závodů, ve výsledcích najdeme 1043 běžců. V D21L vyhrála Barbora Baldrianová (2. Barbora Vyhnálková, 3. Kateřina Mullis), v mužské hlavní kategorii H21 byl nejlepší Jakub Landovský (2. Tomáš Fibír, 3. Jan Procházka). Výsledky najdete zde.

Oblastní žebříček Ještědské oblasti (STB+KAS)

Přeložený závod z 29. října 2017 (vichřice, vyhlášen zákaz vstupu do lesa) byl uspořádán tuto neděli v Doksech za pořadatelství TJ Stadion Nový Bor a KOB Kamenický Šenov. V ženách to byl souboj turnovských žen, nakonec o 21 sekund zvítězila Iva Rufferová před Lucií Krafkovou, třetí místo brala Kateřina Kašková. V mužích také byly vysoko modro-bílé barvy: vyhrál Martin Luštický (2. Pavel Hradec, 3. Jakub Makovský). Výsledky a další informace najdete v ORISu.

Dva závody Jihomoravské ligy (VBM)

Dva závody Jihomoravské ligy uspořádal VSK Mendelu Brno v Tišnově. Na OM ve sprintu, které se konalo dopoledne, zvítězila Martina Tichovská (2. Natalia Hiklová, 3. Tereza Čechová), v mužích závod ovládl Miloš Nykodým (2. Jan Zháňal, 3. Martin Křivda). Odpoledne byl rovněž sprint. První místo zde patřilo Tereze Novotné (2. Tereza Čechová, 3. Magdaléna Tužilová) a Miloši Nykodýmovi (2. Jan Grundmann, 3. Jeroným Kamenický).

Dopolední sprint v Tišnově.

Odpolední sprint v Tišnově.

Seminář pořadatelů a kartografů MTBO

Sedmnáct zástupců pořadatelů závodů ČP MTBO 2018 a MS MTBO 2020 přijelo v sobotu 7. dubna na jednodenní sraz plný zajímavých přednášek a workshopů do Zbraslavice. Na programu byly novinky z MTBO komise IOF, informace o všech nezbytnostech potřebných k pořádání, výklad a připomenutí často opomíjených pravidel MTBO, přehled možností mediální podpory akcí a především velký blok věnovaný kreslení map a stavbě tratí. Součástí byl venkovní program, kde nad loňskou mapou štafet proběhla široká diskuze různých přístupů k mapování s cílem optimalizovat a sjednotit klasifikaci v různých terénech a od různých mapařů. Všem zájemcům nabízí sekce MTBO tomto odkazu všechny prezentace ke studiu.