Sloupek reprezentanta: Vojtěch Ludvík
Dnes je 17.02.2020

MTBO | Sloupek reprezentanta | 24.01.2020

Loni v Dánsku vyhrál svůj první individuální titul z MS v MTBO. Poté stál ale před velkým rozhodnutím. Jak bude kloubit vrcholový sport a práci po tom, kdy odchází ze studentských let? Vojtěch Ludvík vše popsal v zajímavém dnešním Sloupku reprezentanta.

Škola končí, práce začíná?

V prosinci loňského roku mi bylo 26. Byl jsem vyškrtnut ze skupiny ‘‘Studenti‘‘ pro levnější dopravu, musel jsem si začít platit zdravotní a všechno se tak nějak začalo komplikovat. Bohužel se zdá, že opravdu nebudu moct studovat napořád. Co s tím? 

S Val jsme o tom začali přemýšlet už cca 4 roky zpátky. Věděli jsme, že nechceme zůstat na jedné adrese a chodit každý den do práce. Postupným upravováním variant jsme dospěli k tomu, že by bylo ideální být přes léto v ČR a přes zimu třeba ve Španělsku, bydlet v autě a pracovat na dálku přes PC (případně sezónně v dané zemi). Kombinace ČR a Španělska dává dohromady dobré počasí po celý rok, možnost kvalitní zimní přípravy na MTBO a poznávání nových krajů. Bydlení v autě snížení nákladů na žití, pohodlí domova kdekoliv a perfektní zázemí na závodech a před nimi. Práce na dálku časovou a prostorovou flexibilitu. Toť představa. 

První otestování myšlenky proběhlo ještě na starém Berlingu, kde jsme si udělali spací úpravu, prostor na kola a vyrazili na stáž do Španělska (já následně na MS do Portugalska, odkud jsem si odvezl první dospělou medaili z MS). V autě se nedalo spát dlouhodobě, ale na víkendový kempování to vystačilo. Myšlenka dobrá, ale chtělo by to něco většího. Na jaře 2018 jsme tedy pořídili Rudolfa (Transit) za 20 tisíc, dali se do oprav a postavili uvnitř postel s garáží pro kola. Mnohem lepší! Ale pořád málo místa. A to už se dostávám k aktuální situaci… 

Praktická stáž ve Španělsku, září 2019 až leden 2020. Po dlouhém přemýšlení, jestli do toho praštit nebo ne, jsme se rozhodli, že příspěvek na náš 5ti měsíční pobyt utratíme na pořízení dodávky, ve které budeme následně bydlet. Koupili jsme 15 let starou dodávku (7 m dlouhou, delší se nevyrábí), kterou jsme začali předělávat na obytnou. No, samozřejmě se to nestihlo před odjezdem, ani v průběhu stáže. Za týden odjíždíme zpět do ČR a s pracemi na vestavbě jsme tak ve 2/3. Je to takové obyvatelné staveniště, ale dalo se tu v kombinaci se stáží žít bez problémů. 

Na letošní ME v Portugalsku mám v plánu jet o 2 týdny dříve a připravovat se v místních terénech. Bude to určitě dobrá příprava, která bude podpořena právě tímto zázemím. Jsem na to zvědav. Stejně tak se chci připravovat na letošní MS, které bude po 5ti letech opět v ČR!

Takhle se to snažíme řešit my. Ale zajímalo by mě, jak přechod škola -> práce zvládli jiní orientační sportovci? Jaké kompromisy a úpravy dělají? 

Vojtěch Ludvík

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *