Sloupek reprezentanta: Matyáš Ludvík
Dnes je 21.01.2020

MTBO | Sloupek reprezentanta | 01.06.2018

Podruhé za sebou přinášíme Sloupek reprezentanta ze sekce MTBO. Dnešní reprezentant byl dlouho tak trochu ve stínu svého staršího bráchy. Tento novoborský biker však ukázal, že už to neplatí. Z loňského i předloňského juniorského šampionátu si odvezl stříbrnou medaili ze závodu štafet, má i medaile z Evropského poháru. Matyáš Ludvík. Pěkné čtení!

K MTBO jsem se dostal asi tím klasičtějším způsobem – přechodem z pěšího OB. Už jako malé děti jsme s bráchou běhali orienťák, našel jsem si tam super partu a docela mi to i běhalo. Nevzpomínám si už, jakým způsobem jsme přišli na to, že MTBO existuje, ale docela živě si pamatuju, že jsem v kategorii M14 první sezónu dostával permanentně asi 30 minut od prvního. V tu dobu u mě převládalo OB, šlo mi víc a taky jsem tam měl víc kamarádů. To se ale asi během sezóny nebo dvou změnilo a já si najednou našel víc kamarádů v MTBO a taky mě to začalo bavit víc než pěší orienťák.

Na loňském juniorském šampionátu ve Vilniusu. Foto: archiv autora.

Docela velký zlom pro mě znamenal vstup do juniorské repre, do které jsem se dostal tuším ve 14 a ve které se držím dodnes, do mé poslední sezóny mezi juniory. Za tu dobu jsem se díky MTBO podíval do různých koutů Evropy a podařilo se mi zajet i pár slušných výsledků.

Vždycky jsem měl ale problém urovnat si priority a místo toho, abych jednu věc dělal pořádně, jsem dělal plno věcí, ale nic na 100%. Mimo MTBO mám totiž plno dalších koníčků, jako třeba hru na bicí, klavír, občas si zajedu nějaký bajkový závod, v zimě dělám instruktora na lyžích a v poslední době mě začala bavit tvorba orienťáckých map. Z našich tréninkových kempů se snažím dělat nějaká videa (https://www.youtube.com/channel/UCBtU-tzNad33eBRMdvc8pUw?view_as=subscriber), která mě baví vytvářet a zároveň to trochu pomáhá představit MTBO lidem, kteří o tomto sportu nikdy neslyšeli.

Foto z projektu Lanterna Futuri, což je projekt pro mladé lidi z pohraničí Čech, Polska a Německa, kteří týden spolupracují ve workshopech zaměřených na hudbu, divadlo, fotografování nebo film. Foto: archiv autora.

V posledních měsících se na mě navíc nalepila maturita (mám ji!) a nutnost výběru dalšího studia. Jelikož mám v plánu se stále věnovat MTBO, které mě neskutečně baví a chci ho jezdit dál, rozhodl jsem se pro studium kartografie a doufám, že se to bude v rámci možností doplňovat a já budu stíhat trénovat na kole. Přinejmenším budu mít tu mapovou přípravu, no.

Letošní maturitní ples Matyáše Ludvíka. “Na 100 % jsem si ho užil,” říká dnešní autor Sloupku reprezentanta. Foto: archiv autora.

Tento týden se ale po mém dlouhém maturitním nicnedělání vracím opět do tréninkového režimu. Těším se konečně na kolo a mám v plánu se mu teď věnovat naplno. Letos jsem členem juniorské reprezentace poslední rok a rád bych předvedl minimálně stejně tak pěkné výsledky jako na MS v Litvě. Zásadní jsou teď ale nominačky, které se konají už za 2 týdny v okolí Boskovic. Moje starty do sezóny jsou však extrémně pomalé. To se mimo jiné ukázalo i na minulé sezóně, kde jsem se na ME ve Francii umisťoval mezi menší konkurencí na o dost horších pozicích, než tomu bylo asi o měsíc až dva později v Litvě. Doufám tedy, že se mi podaří nominovat a budu mít dost času se připravit jak fyzicky, tak mapově. V tom mi každoročně pomáhají tréninkové kempy během roku, ale hlavně během léta, kdy se většinou vydáme do hor.

Po sezóně bude mým cílem v MTBO trochu postrašit pardály v elitě a hlavně nějak zvládnout vstup do vysokoškolského života. Moje budoucnost je obecně nějaká nejasná. Třeba se rozhodnu pro studium v Brně, možná pro Olomouc anebo Prahu. Třeba se mi podaří bojovat mezi eliťákama a nebo to skončí po závodě u piva. Kdo ví, ale MTBO se vzdát nehodlám.

Matyáš Ludvík

Medaile z JMS 2017. Foto: Petr Lukavec.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *