Seriál: Světové poháry v Česku – díl 6 (2016, 2018)

od | 28. 7. 2023 | Orientační běh, Závody, Zpátky do minulosti

Světový pohár v orientačním běhu bude již ve středu po 5 letech hostit opět Česko. Zároveň letos uplyne přesně 40 let od prvního neoficiálního ročníku Světového poháru. Pojďme se podívat v seriálu O-News.cz na historii těchto závodů na území Česka. Během jara a léta 2023 nabízíme pohled do zákulisí všech těchto mezinárodních akcí. Dnes se přesouváme do Prahy, kde byl Světový pohár v roce 2018 a trochu se dotkneme i roku 2016.

Bronz z Jeseníků

Podobně jako v minulém článku, jsme zařadili do této série i Mistrovství Evropy, které proběhlo na konci května 2016 v Jeseníkách. Závody na tomto šampionátu byly též součástí Světového poháru. Celou akci organizoval tým pod vedením Davida Aleše, technickým ředitelem byl Lukáš König, sportovní stránku měl na starosti Daniel Wolf. Vše začalo v Bruntále (sprintové štafety), disciplína byla na program zařazena až později. Český tým ve složení Denisa Kosová, Jan Procházka, Vojtěch Král a Jana Knapová skončil pátý. Hned den poté čekaly na účastníky dva závody – kvalifikace a finále v Jeseníku, centru závodů. Nejlepšího umístění z Čechů dosáhl jedenáctý Vojtěch Král. Další dva dny se dějství přesunulo do Bílé Vody na dohled polských hranic – připravena byla kvalifikace a následně finále na klasické trati. Do TOP 10 se dostala Dana Šafka Brožková (9. místo) a Jan Šedivý (10. místo). Černá Voda hostila poslední dva závody – krátkou trať a štafety. Jan Šedivý skvěle oběhl kamenitý middle a dosáhl na 6. místo. Ve štafetách byli muži (Jan Petržela, Jan Šedivý, Vojtěch Král) dlouho na nejvyšší příčce, nakonec se radovali z bronzu.

Radost nebo zklamání? Bronz v závodě štafet, i když v průběhu závodu to vypadalo i na zlato. Foto: Petr Kadeřávek.

“Náhrada” za Švýcary

Závěrečnou sérii SP obvykle pořádá Švýcarsko, v roce 2018 však tato země dala přednost organizovaní květnového Mistrovství Evropy a hledal se pořadatel. „Před dvěma lety na podzim jsem to bral jako výzvu a říkal jsem si, že klasický Světový pohár jsme nepořádali už od roku 2011, což je určitě škoda,“ objasňuje důvody vzniku kandidatury David Aleš, předseda organizačního výboru SP. Jako centrum celé akce byla vybrána Praha. Kromě toho, že se jedná o hlavní město České republiky, hrál roli také fakt, že zde žádné mezinárodní závody už přes dvacet let nebyly. „Podzimní termín SP je obvykle sprintově zaměřen a na to jsme kladli důraz při hledání vhodných terénů. Praha do toho parádně seděla,“ vysvětluje Aleš. Závodníky čekal velmi nabitý program – 4 závody ve 4 dnech, z toho 3 byly sprintové. Pouze sobotní middle se odehrával v lesích – a to v české orienťácké lahůdce, pískovcových skalách Českého ráje. V termínu 4. – 7. října tedy proběhlo finálové kolo Světového poháru v OB v Praze, Turnově a Mladé Boleslavi.

Knock-Out sprint poprvé na mezinárodní scéně

Dnes již tato disciplína je zařazena do programu Mistrovství světa nebo Mistrovství Evropy, ale málokdo ví, že právě úplně poprvé byla představena v Praze. I kvůli tomu pořadatelé musí řadu technických věcí dovymyslet, aby fungovalo (např. QR kódy na mapách, aby při závodě s self-choice poznala TV, kdo jakou variantu běží nebo vznik na startu tzv. koníren). A byl to start z říše snů. Vojtěch Král vystartoval do finálového závodu na pražském Výstavišti opatrněji z posledního místa, na diváckém úseku ale byl v čele. Když ze závěrečné pasáže vyběhl jako první, celá aréna bouřila a stála na nohou. „Finálové kolo mi vyšlo naprosto perfektně, od kvalifikace až po finále jsem se stále zlepšoval, fyzicky i psychicky. Vůbec jsem se neohlížel na ostatní, prostě jsem dělal jen svoji práci,“ usmíval se v cíli šťastný vítěz. Byl to start z říše snů. Do semifinálových bojů se také probojovali Jana Knapová, Marek Minář a Denisa Kosová.

Paráda! První závod na SP a hned vítězství pro Vojtu Krále při startu nové disciplíny. Foto: Petr Kadeřávek.

I na Petříně se dá chytat bronz

Časový program byl pro závodníky, ale i pořadatele nemilosrdný. Hned další den, v pátek 5. října, se po náročném čtvrtku běžel další závod – sprintové štafety. Složení české štafety bylo stejné jako na MS v Lotyšsku, tedy rozbíhala Jana Knapová, mužské úseky obstarali Miloš Nykodým a Vojtěch Král, finišovala Tereza Janošíková. Nebyla jsem si na začátku závodu úplně jistá volbami a možná jsem zvolila nějaký horší postup. Po včerejším náročném programu se přiznám, že už mi to tolik netáhlo a bojuji s rýmou, tak je toho trochu více, ale myslím si, že jsem to přinesla ještě tak, že s tím kluci a Terka budou schopni něco udělat,“ řekla České televizi Jana Knapová bezprostředně po doběhu. Ani Miloš Nykodým se na 2. úseku nevyvaroval jedné chyby v úvodu, pak však mohutně stahoval a přitáhl český tým již v nejlepší desítce celkového pořadí. V cíli byl na 9. příčce se ztrátou 1:36 na průběžně vedoucí Švédsko. Do jaké formy se probudil včerejší vítěz? To byla otázka třetího úseku, kde běžel Vojtěch Král. Dařilo se mu výborně. Na celém úseku stáhl 44 sekund a rázem byla česká štafeta v boji o medaili, když Král předával Janošíkové na 4. místě. „Bylo to dneska velmi těžké, po včerejším programu jsem neměl úplně ty nejlepší nohy, ale zatnul jsem zuby a běžel jsem, co to šlo,“ zhodnotil svůj úsek Vojtěch Král. V té době juniorka Tereza Janošíková měla na posledním úseku velmi náročný úkol, který však zvládla. Kvůli chybě Švédky Alexandersson na druhou kontrolu to chvíli vypadalo jako boj o stříbrnou medaili v podání české závodnice. Na dalších postupech však Janošíková něco ztratila, a tak jí dělaly garde dvě švýcarské štafety. Do cíle doběhla na pátém místě, nicméně v redukovaném pořadí to znamenalo skvělé 3. místo a česká štafeta poprvé v této disciplíně brala medaili! Vyhrálo Švýcarsko a na druhé pozici doběhlo Švédsko.

Jak Dým dobyl Valdštejn

Na víkend se celé dějství Světového poháru přesunulo na sever od Prahy. Závodníky čekala jediná lesní disciplína – krátká trať v náročných pískovcových terénech Českého ráje. Zázemí sobotního závodu bylo přímo u hradu Valdštejn, který poskytl i předstartovní proceduru (na hrad se muselo vylézt po speciálně postavených schodech určených pouze pro tuto akci). Specifickému terénu se nedokázal přizpůsobit každý. Průběžně vedoucí žena SP Tove Alexandersson ze Švédska udělala několik chyb a doběhla až na 10. místě za třemi českými závodnicemi. Tou nejlepší byla sedmá Denisa Kosová. Vyhrála Švédka Karolin Ohlsson, která za sebou nechala o 70 sekund Švýcarku Julii Jakob, třetí Švédka Lina Strand ztratila další sekundu. V závodě mužů Miloš Nykodým sice chyboval hned na 1. kontrole, poté se však uklidnil a zejména druhá polovina trati mu náramně vyšla. Do vedení se poprvé dostal na 17. kontrole, rozhodující výhodu získal na 19. kontrole, kde zvolil oproti jiným obíhačku okolo údolí a až do cíle nikoho před sebe nepustil. Český reprezentant tak mohl oslavit historický titul! „Vyhrát závod Světového poháru byl můj velký sen. Ještě to stále nemůžu vstřebat, doufám, že zítra mi naskočí to, čeho jsem dneska dosáhl,“ radoval se Nykodým těsně před vyhlášením vítězů a stále nevěřícně kroutil hlavou. V cíli měl náskok 51 sekund na druhého Švýcara Andrease Kyburze, třetí místo uhájil Gernot Ymsen Kerschbaumer z Rakouska. Svůj životní závod absolvoval také Pavel Kubát. V první polovině tratě dokonce vedl, v cíli byl nakonec čtvrtý, pouhých 9 sekund od medaile.

Vítězství Miloše Nykodýma v závodě SP. Foto: Tomáš Bubela.

Loučení Radka Novotného

Závěrečný závod, poslední možnost zisku bodů do celkového hodnocení SP a velká divácká účast. To byly kulisy sprintového klání v historické části Mladé Boleslavi. Do hlavního závodu postoupilo pouze 40 nejlepších závodníků v obou kategoriích, Češi měli po 5 zástupcích jak v ženské, tak mužské kategorii. Nejlepšího výsledku dosáhla Tereza Janošíková, když obsadila skvělé 10. místo. „Víc než 10 sekund jsem tam neztratila, snažila jsem se to prát. Celkově jsem velmi spokojena,“ hodnotila mladá závodnice svůj výkon po doběhu v cíli. Do nejlepší dvacítky se podívaly ještě dvě české závodnice: čtrnáctá příčka patřila Janě Knapové, devatenáctá byla Vendula Horčičková. Ženský závod ovládla Švédka Tove Alexandersson, druhá byla Maija Sianoja z Finska a třetí Švýcarka Judith Wyder. Vojtěch Král byl jeden ze tří závodníků, kteří absolvovali kompletní program finálové série Světového poháru. I to se pravděpodobně podepsalo na výkonu v závěrečném sprintu, kde obsadil 14. pozici. „Už dnes nebyly síly,“ zhodnotil Král svůj výkon, který udělal velkou chybu na 16. kontrolu a podobně jako ostatní čeští reprezentanti nevolil ty nejrychlejší postupy. Včerejší vítěz Miloš Nykodým se umístil na 22. pozici. Závod vyhrál Švéd Jonas Leandersson, který po Světovém poháru ukončil kariéru. Sedm sekund na něj ztratil Belgičan Yannick Michiels, třetí Matthias Kyburz byl horší o další sekundu. Po závodě se s českým týmem loučil trenér Radek Novotný, který byl u reprezentačního družstva dospělých úctyhodných 16 let. Předal trenérskou taktovku Janu Šedivému, který ještě sobotní závod na Valdštejně běžel v roli závodníka.

Loučení Radka Novotného s českou reprezentací. Foto: Jiří Čech.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 7. 2024
a svátek má Luboš.