Road to WOC – díl 1

od | 27. 1. 2021 | Fenomén, OB v ČR, Orientační běh

Road to WOC. To je nový seriál na O-News.cz i webu MS, který společně připravují organizátoři Mistrovství světa 2021 a redaktoři O-News.cz. V pravidelných intervalech 14 dnů se na obou platformách budou objevovat zajímavé informace o svátku orientačního běhu, který nás čeká již na začátku července.

V této rubrice najdete informace ze zákulisí, rozhovory, zajímavosti, historické mezníky a také zpravodajství. Mistrovství světa v orientačním běhu se po 13 letech vrací zpátky do Česka. V nelehké době se Český svaz orientačních sportů zhostí šampionátu s centrem v Doksech. Ten začne sprintovými disciplínami, které původně na programu nebyly. Vývoj v minulém roce byl ale překotný, MS v Dánsku bylo zrušeno (resp. přesunuto na rok 2022), a tak organizátoři vyhověli požadavku IOF na přidání rovnou třech závodů. Celý šampionát tak začne kvalifikací a finálovým závodem ve sprintu v Terezíně, den poté jsou na pořadu sprintové štafety přímo v centru MS – v Doksech. Po dni volna se závodníci přesunou do Jizerských hor, kde v jednom dni absolvují kvalifikaci i finále krátké trati. Další den volna určitě všichni využijí k regeneraci. Konec šampionátu totiž obstarají štafety a klasická trať.  

Doksy – ráj orientačních běžců

Kdo by neznal Doksy. Probíhají tu velikonoční soustředění, řada závodů a letos, v roce 2021, budou hostit po téměř 50 letech další Mistrovství světa. To úplně první na území Československa proběhlo v roce 1972 s centrem ve Starých Splavech (jsou součástí Doks) a i v letošním roce v této části bude centrum závodů, tentokrát v Hotelu Bezděz. Všichni tak budou nablízko Máchovu jezeru, velké vodní ploše s možností provozování řady volnočasových aktivit, ale také k zámku přímo v centru Doks. Ten nebude sloužit pouze jako aréna pro jeden ze závodů, ale též jako hlavní dějiště doprovodného programu. V neděli 4. července se zde uskuteční po skončení závodu sprintových štafet zahajovací ceremoniál a na to naváže kulturní program. Další ceremoniál v Doksech by pak měl proběhnout 7. července, kdy po skončení náváže koncert. Vstupné je na všechny akce zdarma.

Zážitek v arénách

Pokud to jen bude trochu možné, všechny arény budou otevřené pro diváky. Vstupné bude oproti předloňskému MS v Norsku zcela zdarma. V každé areně bude veškerý komfort pro sledování závodu – atraktivní doběhy závodníků, dvě velkoplošné obrazovky, vyhlašování a také podpisové akce reprezentantů. Arény ale nebudou jen o sledování závodníků – najdete v nich řadu zábavy. Zmiňme třeba orienťácký labyrint na čas, fotokoutek nebo originální ob-chůdek s tématikou Mistrovství světa. Pokud nebudete mít hotovost u sebe, nevadí. Na většině míst zaplatíte platební kartou. Jelikož je Mistrovství světa koncipované jako ekologické a pořadatelé mají stanovený koncept udržitelnost, snaha bude významně omezovat jednorázové plastové materiály a nejen to.

Televizní produkce

V rámci minulého Mistrovství světa v Olomouci v roce 2008 vznikla skupina kolem režiséra Karla Jonáka, která začala připravovat přímé přenosy z orientačních sportů. Za tu dobu se televizní produkce velmi vyvinula dopředu a zkušený tým společně s organizátory vymýšlí, kde se dále posunout. Ať už se týká vizualizace GPS trackingu, upoutávek nebo náplně předzávodních studií. Z každého finálového závodu MS 2021 by měl být vysílán na obrazovkách ČT sport přímý přenos doplněný studii, reportážemi a rozhovory. Ten bude zpravidla vysílán po dojezdu Tour de France a před zápasem na fotbalovém EURU. Přesný časový harmonogram se stále ladí tak, aby vyhovoval i zahraničním produkcím. Zatím mají o přenosy zájem skandinávské země a Švýcarsko.   

WOC Tour
Posledních pár míst zbývá do obsazení kapacity závodů WOC Tour. Jedná se o šestidenní závody v průběhu Mistrovství světa. Čtyři etapy jsou naplánovány v pískovcových terénech Dokeska nebo Kokořínska, na jeden den se účastníci vypraví do Jizerských hor, den poté i do samotného Terezína. Z celkem šesti etap se počítá nejlepších pět výsledků. Každý účastník zároveň získá zajímavé slevy u partnerů akce, volné nebo výhodné vstupy do některých pamětihodností a po poslední etapě originální dárek. Již nyní si každý může objednat předplatné časopisu Svět běhu za zvýhodněnou cenu. Pořadatelé také pracují na scénářích, kdy by muselo být startovní pole nějakým způsobem rozdělené. Během jarních měsíců by mělo být jasněji.

Co všechno sledovat
Chcete být v obraze? Pak rozhodně nezapomeňte sledovat kanály Mistrovství světa. Hlavní platformou je web https://woc2021.cz, pro účastníky WOC tour pak podrobné informace najdete zde: https://tour.woc2021.cz/. Bohatě jsou také zásobeny sociální sítě MS 2021 – Facebook (https://www.facebook.com/woc2021), Instagram (https://www.instagram.com/woc2021czech) nebo Youtube, kde lze sledovat jednotlivé díly WOC insight, tedy seriál nejen ze zákulisí příprav MS. Všechny důležité novinky také poskytne náš seriál Road to WOC. 

To je pro dnešek vše. V dalším dílu za 14 dní se podíváme na přípravu map pro MS. 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 28. 5. 2024
a svátek má Vilém.