Přeložený middle na ESOCu: dva Češi v TOP20
Dnes je 23.01.2022

LOB | 05.02.2018

Třetím dnem pokračovalo v bulharském Velingradu ME dospělých, MS juniorů a ME dorostu v LOBu. Původně měl být na programu long, kvůli nedostatku sněhu však operativně pořadatelé zařadili middle s tím, že se konal v prostoru sprintových štafet a museli během noci přestavět a vytisknout kompletně nové tratě.

V noci na dnešek bylo hluboko pod nulou, a tak sníh byl zmrzlý a tratě rychlejší oproti předchozím závodům. Závodníci téměř nic nepoznali, shodovali se, že to bylo postavené dobře. Sněhu v prostoru bylo dostatek, jen na pár místech v lese byly spadané klacky.  Po celou dobu závodu svítilo slunce. Většina tratí byla ale na loukách, kde se jezdilo skoro rovně. Nejdříve startovali dospělé kategorie, poté následovali junioři a dorostenci. Hlavní kategorie měly délku 7,5 km (muži), resp. 6,2 km (ženy).

Dorostenec Matyáš Štregl ve včerejším závodě na sprintu. Foto: FB IOF.

V mužích zvítězil Rus Andrey Lamov, když svému týmovému soupeři Eduardovi Khrennikovi nadělil 18 sekund. Bronz si odváží domácí závodník Stanimir Belomazhev, když zaostal za vítězem o 47 sekund (4. Watterdal a Schnyder, 6. Tuomala). Z českých závodníků byl opět nejlepší Jakub Škoda. Obsadil konečnou 16. příčku, ale po polovině závodu to vypadalo, že by mohl skončit i v TOP 10. “Jednou jsem tam zajel do hustníku, kde si myslím, že byla trošku najeta odbočka jinak, a ztratil jsem tam minimálně 50 sekund. Navíc mi nepípla sběrka. Nebo alespoň jsem to proti slunci neviděl a nebylo to v té aréně slyšet. Tak jsem se musel otáčet, rozsekal jsem se a musel jsem se vracet. To bylo dalších asi 20 sekund,” připustil Škodík, kde mohl ztratit cenné sekundy. V cíli ho dělilo od vítěze 2:43, od desátého místa necelá minuta. Umístění nakonec jde, ale mohlo to být v klidu kolem desítky, protože ostatní taky asi dělali blbosti,” zhodnotil svoji pozici nejlepší český závodník. Na děleném dvacátém místě skončil druhý český reprezentant Radek Laciga (+3:16).  Kousek za ním, na 24. místě, dojel Petr Horvát (+3:31). Další dva čeští závodníci byli ve 4. desítce (32. Michal Drobník, 37. Vojtěch Matuš), Michal Argaláš dokončil na 43. místě.

Jakub Škoda v sobě nezapřel orienťáka. Na postupu na třináctou kontrolu byl i v hustníku. Tato chyba ho stála umístění v TOP 10.

 

 

V ženách nedala ostatním opět žádnou šanci Švédka Tove Alexandersson a vyhrála opravdu o parník. Druhá Mariya Kechkina (Rusko) byla o 1:03 pomalejší, dalších 10 sekund ztratila Švédka Linda Lindkvist (4. Trapeznikova, 5. Tomilova, 6. Koskela). Jen těsně (o 6 sekund) unikla Lence Mechlové TOP 20. Nejlepší česká závodnice na middlu obsadila 21. místo se ztrátou 5:29 na vítěznou Alexandersson. I Mechlové se více vydařila první polovina. “První část dnešního middlu mi sedla, byl to v podstatě azimuťák po námraze.  Atakovala jsem dokonce první patnáctku,” uvedla na svém facebookovém profilu. Pak se však nevyvarovala minutové chyby a bohužel, stejně jako Škoda, měla problémy u sběrky. Pád u poslední kontroly ji stál umístění v nejlepší dvacítce. “Za 21. místo se však vůbec nemusím stydět, pocit ze závodu mám celkem dobrý,” spokojeně hodnotila Lenka. Pětadvacátá do cíle přijela Petra Hančová (+6:30), i té chutnala více úvodní část, kde atakovala i první desítku. Hned za ní se zařadila do výsledkové listiny 26. Kateřina Neumannová (+7:01) a 27. Johanka Šimková (+7:40). Poslední česká zástupkyně Hanna Rost byla diskvalifikovaná.

Vítězné postupy Tove Alexandersson.

Velké boje probíhaly i v kategoriích juniorů a dorostu. Nejlepšího výsledku v juniorech dosáhl 10. Vojtěch Bartoš, když na vítězného Nora Joergena Baklida ztratil 3:42. 13. místo obsadil Ondřej Hlaváč (+4:10), 24. a 25. příčka patřila dvěma Ondřejům – Vystavělovi (+6:20) a Hasmanovi (+6:21). Jan Hašek byl diskvalifikován. Jediná česká zástupkyně v juniorkách, Markéta Firešová, obsadila 30. místo. V dorostu mělo Česko zastoupení v nejlepší patnáctce zásluhou Matyáše Štregla (14. místo, +4:32), o 4 místa zpět byl Tomáš Milán (+5:52). Vít Štefan neměl ražení v pořádku. Nejlepší českou dorostenkou byla tentokrát Rozálie Kuchařová, když ji na vítěznou Niggli chybělo 3:28. 14. místo brala Kateřina Černá (+4:10), Anežka Hlaváčová nebyla klasifikovaná.
Zítra je plánovaný volný den, ve středu by měl proběhnout přeložený závod na klasické trati, den poté štafety. Závody se možná přesunou o pár kilometrů do vyšších nadmořských výšek. “Doufáme v to,” přeje si Jakub Škoda. Long měl být původně s hromadným startem, pořadatelé ale vydali prohlášení, kde upozorňují, že na základě špatných sněhových podmínek bude start intervalový.

European Ski Orienteering Championships. Middle distance

Video report of the Middle distance race at the European Ski Orienteering Championships and the interviews with today's winners – Tove Alexandersson and Andrey Lamov

Zveřejnil(a) International Orienteering Federation dne 5. únor 2018

 

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *