Poslední dubnový víkend v oblastech

od | 30. 4. 2019 | Orientační běh, Závody

Kromě Tiomily, o které jsme vás informovali během celého víkendu na sociálních sítích O-News.cz a ve včerejším článku, probíhala řada oblastních závodů v regionech. Pojďme se podívat na některé z nich.

Mistrovství Valašské oblasti ve sprintu

V Pozlovicích proběhlo v sobotu Mistrovství Valašské oblasti ve sprintu, centrum bylo v místní mateřské škole. V ženách vyhrála Jitka Jeřábková (SKOB Zlín), druhá skončila Radka Sklenářová (OOB TJ Slovan Luhačovice), třetí byla Iva Kavánková (SKOB Zlín). Rozdíl mezi prvními třemi závodnicemi byl pouhé 3 sekundy. V mužích vyhrál Adam Chloupek (SK Žabovřesky Brno), na další pozicích skončili zlínští běžci: Roman Zbranek a Michal Smola. Kompletní výsledky najdete zde.

Mistrovství Jihomoravské oblasti ve sprintu

V Mikulově (v dějišti loňské AMČR) proběhlo další Mistrovství Jihomoravské oblasti ve sprintu. Náročný sprint v ženách ovládla Zdenka Kozáková (KOS TJ Tesla Brno), 13 sekund ztratila Gabriela Hiršová (SK Žabovřesky Brno), Martina Vališová (KOS TJ Tesla Brno) měla manko dalších 6 vteřin. V mužích to byla čistá dominance pořádajícího oddílu SK Žabovřesky Brno, rozdíly byly však pro sprint docela markantní. Vyhrál Pavel Brlica před Stanislavem Mokrým (+0:51) a Palo Bukovacem (+1:27). Výsledky najdete v ORISu.

Oblastní žebříček Pražské + Středočeské oblasti

OK Sparta Praha uspořádala Pražský a Středočeský žebříček na Křivoklátsku v Chyňavě na mapě Pelechovka. Tratě byly velmi rychlé. Zvítězila reprezentantka Barbora Vyhnálková (OB Říčany) s náskokem 3:39 na Marii Pospíšilovou (Oddíl OB Kotlářka), třetí Barbora Baldriánová (USK Praha) ztratila na vítězku 7:41. To v mužích byla čistá dominance závodníků SK Praga – vyhrál Antonín Semerád před Ctiborem Syslem a Janem Procházkou. Výsledky jsou k dispozici zde.

Mistrovství Moravskoslezské oblasti ve sprintu + závod sprintových štafet

Další oblastní mistrovství proběhlo v Moravskoslezském kraji, kde OB Havířov připravil závody v Orlové pro zhruba 250 závodníků. Dopoledne byl na pořadu sprint, odpoledne veřejný závod sprintových štafet. V dopoledním závodě vyhrála v ženách Eliška Hájková (OK Kamenice) před sestrami Polákovými (lepší byla starší Tereza před Lenkou). Muži ovládl Jakub Glonek (OK Kamenice), druhý skončil Ondřej Kantor, třetí byl Michal Argaláš (oba TJ TŽ Třinec). Kompletní výsledky v ORISu. Ve sprintových štafetách zvítězil tým OK Kamenice (Nováková, Hájek, Hájková, Glonek) před TJ TŽ Třinec 2 (Mrózek, Tuharský, Haltof, Warcopová) a TJ TŽ Třinec 1 (Argalášová, Argaláš, Kantor, Sabelová). Podrobně tady. O závodě napsali i Novinky.cz.

Mistrovství Jihočeské oblasti na krátké trati

Do lesního komplexu Pintovka se po roce vrátili orientační běžci. SC vebr-sport pro ně připravilo Mistrovství Jihočeské oblasti na krátké trati. V ženách se na prvních třech příčkách seřadili závodnice z Českých Budějovic: Martina Teringlová, Lenka Míková a Tereza Staňková.  V mužích nejlepšího času dosáhli závodníci z jiných oblastí. Zvítězil Marek Prášil (OK Jihlava) o 7 sekund před Janem Flašarem (SK Praga), třetí Ivo Šafařík (Orientační sporty Písek) měl už ztrátu přes 8 minut. Více zajímavostí najdete na stránkách závodů.

Mistrovství Východočeského oblasti na krátké trati

V sobotu měli ve Východočeské oblasti také své mistrovství na krátké trati, které uspořádal KOB Ústí nad Orlicí na Andrlově chlumu. V ženách zvítězila Martina Hepnerová před Michaelou Chmelařovou (obě OK Slavia Hradec Králové), třetí skončila Šárka Kulhavá (OK Lokomotiva Pardubice).  V mužích to byla čistě pardubická záležitost. Vyhrál Martin Roudný o 1:03 před Jonášem Fenclem, třetí Adam Waněk měl už manko 3:06. Fotografie, výsledky i další zajímavosti najdete v ORISu.

Oblastní žebříček Jihočeské oblasti a Vysočiny

V Horní Pěně na Jindřichohradecku byl v neděli společný závod Jihočeské oblasti a Vysočiny. Místní klub ze SJH zde připravil závody pro téměř 500 závodníků, krátkou trať postavil Arnošt Komárek. V ženách zvítězila Kamila Gregorová (SK OB Chotěboř), dvě minuty ztratila její oddílová kolegyně Alena Voborníková, třetí místo obsadila Klára Nechanická (SK Orientační sporty Nové Město na Moravě). V mužích přidal druhé víkendové vítězství Marek Prášil (OK Jihlava), když o více než 3 min zdolal svého klubového kolegu Jana Čecha, třetí příčka patřila Jakubu Veselému (SK Praga).

Mistrovství Hanácké oblasti ve sprintu a sprintových štafetách

Sprinty se běhaly i na Hané. KOB Konice uspořádal Konický kotár 2019 přímo ve svém domovském městě a skládal se ze dvou závodů. Dopolední OM ve sprintu absolvovalo zhruba 420 závodníků. V ženách se nejlépe s tratí vypořádala Lucie Staňková (Magnus Orienteering), stříbrnou medaili získala Marie Krejčíková (SKOB Zlín), třetí místo obsadila Lada Jemelíková (VSK Mendelu Brno). Mužský závod byl mnohem těsnější. Vyhrál Jan Skoupý (SK SKI-OB Štrenberk) o osm sekund před prostějovským Ondřejem Vystavělem, třetí místo bral Roman Zbranek (SKOB Zlín). Kompletní výsledky jsou k dispozici v ORISu. V odpoledních štafetách zvítězila štafeta SOB Olomouc (Raclavská, Rajman, Dostál, Bídová).

Mistrovství Ještědské oblasti na klasické trati

TJ Tatran Jablonec pozval závodníky Mistrovství Ještědské oblasti na klasické trati do terénů v okolí rozhledny Bramberk. V ženách uspěli mimoblastní závodnice, když suverénně vyhrála Monika Doležalová (OK Kamenice) před Eliškou Sieglovou (SK Praga) a Lucií Benešovou (Sportcentrum Jičín). V mužích uhájil vítězství turnovský Jan Schulhof o necelé dvě minuty před Martinem Luštickým ze stejného klubu, třetí byl Martin Jonáš (SK Praga).  Výsledky ze závodů najdete pod tímto odkazem.

XXV. Puchar Paulinum, Jelenia Gora

Kousek za hranicemi uspořádal v sobotu dva závody v jednom dni oddíl MKS Paulinum v Jeleniej Gorze jako již 25. ročník Puchara Paulinum. Dopoledne se běžela krátká trať v prostoru nad řekou Bobr. Těžký podklad spolu se sníženou viditelností a dobrou stavbou přinesly hodně hezký a náročný závod, který by měl rozhodně na víc než jen oblastní žebříček. Prostor závodu je dlouhodobě využitý i jako jeden z areálů pevných kontrol v Dolním Slezsku (www.znajdzsiewlesie.pl). Odpoledne proběhl parkový sprint v jednom z parků v lázních Cieplice Śląskie-Zdrój. Většina závodu probíhala v rovinatém upraveném parku, s krátkým zaběhnutím do malého sídliště, kdy bylo třeba v plné rychlosti naprosto plynule realizovat jednotlivé postupy. Web závodu s výsledky zde – http://www.mkspaulinum.jgora.pl/23-04-2019_-xxv-puchar-paulinum.html. A pro příznivce závodů v náročných horských terénech je tu informace, že právě oddíl MKS Paulinum pořádá koncem června na polské straně Krkonoš mistrovství Polska na klasice a ve štafetách.