Orienťák na Novém Zélandu

od | 2. 11. 2020 | Cestování za OB, OB ve světě, Orientační běh

Nový Zéland je momentálně jedním z mála míst na světě, kde sezóna orientačního běhu pokračuje. Jejím pomyslným vrcholem bylo Mistrovství Nového Zélandu, které proběhlo o posledním ryze říjnovém víkendu. Technicky náročný terén nedaleko Wellingtonu prověřil závodníky všech kategorií.

Závod NZ Orienteering Nationals, middle. Orienteering NZ

Jelikož se ani druhé straně Zeměkoule nevyhnula protiepidemická opatření, Mistrovství Nového Zélandu na klasické a krátké trati, tzv. Nationals, byla kvůli národnímu lockdownu přeložena z původního velikonočního termínu na říjnový prodloužený víkend (24. – 26. 10. 2020). Na místo štafet, které nebylo vzhledem k protiepidemickým omezením možné zorganizovat, se pak do programu dostalo Mistrovství NZ ve sprintu. Oba lesní závody se běžely v technicky náročném terénu piniových lesů a písečných dun v oblasti Manawatu na severním ostrově, sprint pak ve městě Levin.

Dlouhá trať, NZ Orienteering Nationals. Orienteering NZ.

Historie OB na Novém Zélandu

Počátky orientačního běhu na Novém Zélandu můžeme vystopovat zpátky až do 50. let minulého století. V této době se ale jednalo spíše o různé liniové a navigační závody, především na velkou vzdálenost. Klasický závodní orientační běh se začal na Novém Zélandu rozvíjet v 70. letech. V roce 1972 se konalo první Mistrovství NZ a o rok později byla založena novozélandská federace orientačního běhu. Zlomovým momentem se stal rok 1976, kdy se Nový Zéland stal plným členem IOF a zároveň vyslal své první zástupce na mistrovství světa v OB, konané ten rok ve Velké Británii. Od konce 80. let se na Novém Zélandu začal rozvíjet také rogaining, který je dosud na NZ a v Austrálii velmi populární.

Terény na Novém Zélandu. Archiv Roberta Zdráhala

S postupem času se Nový Zéland začal pomalu, ale jistě dostávat do povědomí na mezinárodní scéně. Po uspořádání regionálního Mistrovství Asie a Pacifiku (APOC) přišel v roce 1994 první velký mezinárodní závod – Světový pohár v Aucklandu (Woodhill Forest). Dalším milníkem byla organizace Mistrovství světa veteránů (WMOC), které se na Novém Zélandu konalo dokonce dvakrát, poprvé v roce 2000 a podruhé před třemi lety, v roce 2017.

WMOC 2017. Archiv Roberta Zdráhala

V současné době má OB na Novém Zélandu stabilní a rostoucí pozici. Pětimilionový Nový Zéland aktuálně registruje přes 2500 orientačních běžců a například Mistrovství NZ se v loňském roce zúčastnilo téměř 600 závodníků. Letošní ročník i přes covidová opatření navštívilo přes 400 účastníků. O stále významnějším místě Nového Zélandu na světové OB scéně svědčí i úspěchy jeho reprezentantů. Vedle fantastické stříbrné medaile pro Tima Robertsona ze sprintového Mistrovství světa 2018, bylo o Kiwis slyšet i na posledním kole Světového poháru v Číně, kam se vypravila zatím největší skupina reprezentantů tohoto ostrovního státu.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 17. 8. 2022
a svátek má Petra.