Mrazivý listopadový víkend se spoustou akcí

od | 19. 11. 2018 | Orientační běh, Reportáže

Oficiální sezóna skončila minulý týden a bylo to hned patrné: teploty často pod nulou, škrábání předních skel, místy i drobně padající vločky. Přesto to o-závodníky nerozhodilo a pořadatelé nachystali celou škálu zajímavých akcí.

MS ve SMIKu

Již 25. Mistrovství světa ve SMIKu (orientačním běhu s migrujícími kontrolami) se tradičně konalo na státní svátek 17. listopadu (letos připadl na sobotu). Letošní ročník měl centrum v restauraci Panský dvůr v Řitce, běhalo se na mapě U trojáka od Petra Uhera a Romana Horkého. Mistryní světa se v ženách stala Barbora Vyhnálková (RIC), stříbrnou medaili brala Eliška Hájková (KAM), třetí skončila Karolína Teplá (SHK). V mužích zvítězil plzeňský Jiří Valeš před Jakubem Glonkem (AOP), třetí místo bral Lukáš Kettner (KAM).

SMIK je závod podobný skorelaufu, tj. druhu orientačního běhu, při kterém je úkolem závodníka proběhnout v časovém limitu co nejvíce kontrol zakreslených v mapě, přičemž pořadí kontrol není určeno. Ve SMIKu je situace těžší tím, že kontroly nejsou stále na jednom místě, ale migrují. Jejich pohyb mezi jednotlivými stanovišti se řídí jízdním řádem. (Zdroj: www.safka.eu/smik/)

RBK cup open 2018

20. ročník tradičního otevřeného závodu “RBK cup open 2018“, přeboru menších oddílů Jihomoravské oblasti, letos uspořádal Beta Ursus Orienteering. U hlavních kategorií A a B na startu dostal každý závodník dvě mapy v obalu. Jak lze vidět z map níže, celkem se jednalo o 3 výřezy map. Závod proběhl za chladného slunečného počasí při teplotě do 5 °C.  V hlavní kategorii A (6,5 km) zvítězil Jiří Ehl (KOS TJ Tesla Brno) před Milanem Jalovým (SK Radioklub Blansko) a Zdeňkem Mazalem (VSK Mendelu Brno). V kategorii B (4,7 km) zvítězila Martina Opálková (BETA URSUS Orienteering), druhý byl Radim Kheil (TJ Spartak 1. Brněnská), třetí skončila Tereza Korpasová (KOS TJ Tesla Brno). Výsledky najdete zde.

Zimní kotár

Hanácká zimní liga začala v sobotu prvním závodem – Zimním kotárem za pořadatelství KOB Konice. Zázemí závodu bylo v hostinci U Huberta v Šubířově. Běželo se na mapě v ISSOM 2007, 2/3 byla v lese, 1/3 ve vesnici. V D19 vyhrála dorostenka Markéta Bídová (SOB Olomouc, 3:32 ztratila Andrea Plachá (OOS SK Prostějov), dalších 10 sekund manko měla Radka Uvizlová (SK Studenec). Hlavní mužskou kategorii H19 ovládl Radoslav Matyšek (TJ Sokol Plumlov), necelou minutu ztratil druhý Jan Horký (SOB Olomouc), další půlminuty měl v cíli odstup Tomáš Holas (Orientační Běh Opava).

Derby

Dalším tréninkovým závodem bylo již tradiční utkání mezi Jabloncem, Libercem a Smržovkou a současně memoriál Pedrose Zaorala. V letošním roce pořadatelé vybrali prostor mezi Bedřichovem (kde byl start), Novou Loukou, Josefodolskou přehradou, Hraběticemi a cíl byl v Janově nad Nisou. Na dlouhé trati byl nejlepší Jan Schulhof (KAMARÁDI) v čase 148:40, 18 sekund ztratil Pavel Hradec (LIBEREC), třetí Matouš Fürst (LIBEREC) měl manko 1:20. V ženách na nejdelší distanci byla nejrychlejší Kamila Gregorová (KAMARÁDI), skoro hodinu ztratila druhá Romana Zabořilová (KAMARÁDI), za další půlhodinu doběhla třetí Markéta Pavlíková (LIBEREC). Celkové výsledky jsou zde.

GPS dlouhá, GPS krátká

Bor cup

1. závodem v neděli začala série tréninkových závodů Bor cup 2018/2019. Zároveň se jednalo o přebor OK Jiskry Nový Bor ve scorelaufu. Shromaždiště bylo u hřbitova v Prysku. V lese bylo 23 kontrol s bodovou hodnotou 1-23, ta samá čísla měly i kontroly na mapě a v popisech, max.počet bodů byl 276. Vítězná taktika, kterou stavitel posléze zveřejnil, byla nesbírat nízkobodové kontroly a jít na západ od silnice. Nejvyššího počtu bodů dosáhl Petr Štěpán, druhý byl Dan Pavlovec, třetí Jaroslav Hradecký. Stránky BOR cupu jsou zde.