MČR klasika: třetí zlato v řadě pro Nykodýma, v ženách uspěla Kosová

od | 16. 9. 2018 | Orientační běh, Reportáže, Závody

V Kladkách proběhl o víkendu vrchol domácí sezóny – MČR na klasické trati, který uspořádal SK Prostějov a KOB Konice. Celý víkend provázelo krásné slunečné počasí, které dopomohlo k celkově pěkné atmosféře MČR i MSR, které proběhlo po 26 letech znovu společně. V hlavních kategoriích vyhráli Miloš Nykodým a Denisa Kosová.

Tratě v náročném terénu připravili Jiří Otrusina a Jakub Zimmerman. “Nazvali jsme to “tradiční tvrdou kontinentální klasikou” – tedy závod ve kterém uspějí komplexně dobře připravení závodníci, zejména ve finále bude navíc potřeba hodně bojovnosti a síly do kopců. Ale nelze podcenit ani mapovou stránku – tedy správnou volbu postupů,” už před závodem připravoval závodníky ředitel závodu Dušan Vystavěl. A opravdu – terén pro semifinále byl zčásti stejný, jako použitý při klasické trati na AMS 2014, finále trochu připomínalo závod na klasické trati na MS 2008, kde vyhrála titul Dana Brožková. Pořadatelé nepodcenili ani kulturní část slovenského a českého mistrovství – zahájení s českou a slovenskou hymnou, vystoupení skupiny Kosíř, slavnostní vyhlášení aj.

Pořadatelé připravili i bohatý doprovodný program. Zde zahajování šampionátu. Foto: Jan Picek.

Sobotní kvalifikace se běžela západně od centra závodů. Tratě mnohé překvapily spíše kratšími postupy nebo postupy, kde nebylo tolik variant postupů, nicméně většina favoritů postoupila. V mužích se však do nedělního A finále nedostali dva reprezentanti v LOB, Jakub Škoda a Petr Horvát, kteří loni nechyběli v hlavním finále. Český reprezentant Vojtěch Král zase naopak neběžel naplno, protože bere antibiotika kvůli problémům se zuby. Do finále sice ze 7. místa ve skupině postoupil, ale do v neděli nenastoupil a zhostil se společně s Markem Schustrem experta přes GPS. Jednotlivé rozběhy vyhrály Jana Knapová, Anna Štičková, Natalia Hiklová a Aleksandra Hornik, resp. Jan Procházka, Bartosz Pawlak, Miloš Nykodým a Marek Minář.

Momentka ze startu kvalifikace. Foto: Jiří Čech.

V mužském závodě nebylo od začátku pochyb, kdo dnes MČR na klasické trati ovládne. Miloš Nykodým vedl již od první kontroly, vyhrál 15 mezičasů a vítězné gesto si mohl dovolit již na doběhu. “Z kopců jsem strach neměl, tak to bylo v pohodě. Když jsem na startu zjistil, že nenastoupil Bartosz Pawlak, kterého jsem pasoval na mého největšího soupeře, tak jsem se to snažil všechno pohlídat,” byla první reakce Dýma po doběhu. Přiznal, že nešel na plný plyn, ale zhruba na 90 %. “Snažil jsem se zvolit tempo, abych ho v závěru mohl ještě stupňovat. A myslím, že se mi to podařilo.”  Chybu udělal pouze jednu, a to na 16. kontrolu, kde ztratil okolo půl minuty. Pro Nykodýma to byl třetí titul v řadě. “Je to boží, protože když jsem koukal do historie, tak se to podařilo jen Jaroslavu Kačmarčíkovi, Tomáši Prokešovi a Rudovi Ropkovi. Teď jsem se zařadil k ním. Rudovi se to navíc povedlo čtyřikrát, což bych rád také dokázal příští rok na Maliníku, kde si hodně věřím v horském terénu,” prozradil Miloš cíle na příští rok, kdy Mistrovství ČR na klasické trati pořádá TJ Tatran Jablonec v náročném kamenitém terénu mezi Jabloncem a Libercem.

Vítězný skok Miloše Nykodýma ze sběrné kontroly do cíle. Foto: Petr Kadeřávek.

 

Se ztrátou 4:27 doběhl velmi šťastný Marek Minář, pro kterého to byla první medaile v dospělých na klasické trati. “Myslím, že to byl životní závod. Takto se mi už dlouho neběželo,” připustil závodník Magnus Orienteering. V čem byl klíč k úspěchu? “Poslední měsíc jsem mírně upravil styl jídla, moje tělo úplně po 80 minutách běhu nefungovalo tak, jak bych si představoval,” objasnil Mára. Další minutu a půl ztratil pardubický Tomáš Kubelka, který dlouho bojoval o stříbrnou medaili, horší variantou na postupu na K25 se ale definitivně o tuto pozici připravil. “Mně se včera neběželo moc dobře, tak jsem měl trochu strach. Ale dnes na dvojce jsem zjistil, že to půjde a udržel toto tempo až do cíle. Na konci jsem sice trochu vadnul, ale jsem spokojený,” řekl komentátorům závodů závodník pardubické Lokomotivy.

V ženách naprosto jasná favoritka na startu nebyla, nejvíce se sázelo na dvojici Jana Knapová – Vendula Horčičková, která obhajovala titul z loňské roku z Raspenavy. Jana Knapová také v úvodu vedla, po pětadvaceti minutách klesla na třetí příčku. Na třetí kontrole se ujímá vedení Denisa Kosová, která až do cíle nepustila žádnou závodnici před sebe a zaslouženě vyhrála. “Musím se přiznat, že klasická trať není mou oblíbenou disciplínou, moc jsem se sem netěšila, nicméně musím moc pochválit stavitele tratí a pořadatele, protože dnešní závod se mi moc líbil. Trať byla náročná fyzicky, ale skýtala i řadu voleb. Nebyla jsem si často jistá, zda jsem zvolila správně nebo ne,” hodnotila v cíli letošní šampionka na klasické trati.

Vyhlášení prvních šesti nejlepších závodnic na MČR na klasické trati 2018. Foto: Jan Picek.

Situace za Denisou nebyla do poslední chvíli jasná. Nakonec druhého nejlepšího času dne dosáhla Polka Aleksandra Hornik, která ztratila na Kosovou 1:14. Pro stříbrnou medaili na MČR si došla Adéla Indráková, která po celou dobu běžela stabilně a také díky chybě Horčičkové na 16. kontrolu si mohla dojít pro kov stříbrné hodnoty. Vendula Horčičková naopak bude určitě litovat této chyby, protože na 2. pozici ji chybělo pouhých 12 sekund. I když nebyla na stupních vítězů, došla si pro medaili za 3. místo.

 

Více informací:

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 4. 2024
a svátek má Valérie.