Letní sloupek reprezentanta: Pavel Kubát na břehu Černé Nisy

od | 3. 8. 2018 | Orientační běh, Sloupek reprezentanta

Téměř celá česká výprava je již v Lotyšsku, chybí pouze jeden jediný člen do party a právě toho jsme dnes požádali o běžeckou trasu. Je jím Pavel Kubát. Ten již několik let bydlí na severu Čech, takže lokalita byla jasná – Jizerské hory. Možná dnešní tip využijí  po svém závodě i účastníci LokoTour 2018, kdo ví? 

V Jizerkách je mnoho krásných tras a pěšinek, po kterých se dá podniknout pěkný běžecký výlet. Nabídnu vám tu, kterou mám v paměti nejčerstvěji, poněvadž jsem ji běžel tento týden ve středu. Výchozím místem je Rudolfov a zde stojící Malá vodní elektrárna, která je od roku 2014 kulturní památkou. Na start výběhu se lze dostat autem nebo městskou hromadnou dopravou, konkrétně autobusem č. 18.

Hory jsou pro Pavla oblíbeným místem k tréninku i odpočinku. Foto: archiv PK

Trasa začíná velmi prudkým výšlapem na kopec Pod Přehradou, kde již začíná příjemná hřebenová cestička, která se postupně zvětšuje. Ve chvíli, kdy cesta začíná prudčeji klesat a stáčet doleva, je ovšem potřeba být na pozoru. Nohy se po úvodním výšlapu rozkmitají, ale je třeba zatočit prudce doprava a pustit se do zdolávání dalšího kopce- nejvyššího bodu trasy, kterým je kopec Milíř s 836 m. n. m. Následuje kratší seběh a odbočení doprava po Kateřinské cestě (modrá turistická).  Jedná se o nudnější pasáž po asfaltu, kdy běžec míjí známá lyžařská rozcestí Závory a Pod Olivetskou horou, ale nesmí se nechat zrychlením příliš uchlácholit. Na rozcestí Za přehradou je totiž potřeba zatočit doprava po zelené, která postupně přechází v krásný povalový chodníček. Po krátké chvíli se člověk vyloupne přímo u nádherné přehrady na Černé Nise (oficiálně vodní nádrž Bedřichov).

Příjemná trasa i s koupáním uprostřed Jizerských hor, to je tip od Pavla Kubáta Zdroj: mapy.cz

Tady doporučuji v těchto parných dnech udělat kratší přestávku na koupání. Přehrada připomíná svou barvou oblíbená skandinávská rašelinová jezírka a v létě potěší i nižší teplotou. Nelekněte se místních naháčů, přehrada je oblíbeným místem libereckých nudistů. Jakmile zase nazujete boty, vydejte se dál až k hrázi přehrady a dál pár set metrů po asfaltu. Jakmile to půjde, přeskočte na příjemnou lesní pěšinu vedoucí podél, která je všem místním velmi dobře známá jako vodní kanál. Cesta krásně drží vrstevnici a kopíruje NS Černá Nisa, kterou opustíme až u Vodního zámku. Odtud se spustíme prudce do údolí směrem na Rudolfov, v sedýlku zabočíme doprava z kopce a pokračujeme až na asfaltku, po které vede zelená tzv. Poutní cesta. Zde se dáme doleva, po pár set metrech se vynoříme opět u Malé vodní elektrárny v Rudolfově a jsme v cíli.

Doufejme, že rozhovory bude dávat Pavel i za týden na MS. Foto: IOF

Teď jen poslední prošťouchnutí v Bedřichově na závodě, který pořádá Lokomotiva Liberec a pak již vzhůru směr Lotyšsko a MS.

Trasa ZDE

Pavel Kubát

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 6. 2024
a svátek má Květa.