Letní sloupek reprezentanta: Denisa Kosová a segment Guttenberghaus

od | 10. 8. 2018 | Orientační běh, Sloupek reprezentanta

Většina českého týmu stále ještě bojuje o cenné kovy na mistrovství světa v Lotyšsku, po letech pravidelné účasti jim letos pouze z domova drží palce jejich kolegyně Denča Kosová. Doléčila problémy spojené s podezřením na boreliózu, dokončuje školu a dohlíží na rekonstrukci bytu v Turnově, kam se chtějí s Vojtou Králem na podzim stěhovat. Závěrečnou přípravu v rakouském Ramsau ale spolu s ním, Milošem Nykodýmem, Martinem a Lenkou Poklopovými absolvovala, na podzimních SP v Praze se vysokohorské kilometry určitě budou hodit. Z tohoto soustředění pochází i následující tip na výběh, nechte se inspirovat.

Dlouho jsem přemýšlela, jakou bych vybrala trasu, protože nic stálého a půvabného v mém nepestrém repertoáru není. Rychnovsko sice nabízí pár možností výběhů směr Orlické hory, ale žádný z těchto okruhů bych nemohla nazvat mým oblíbeným a častým (tím myslím, běženo více než 1x). Druhou variantou výběru mohlo být Hradecko se svými krásnými lesy, které Vojtěch za mého pobývání tam proběhal naprosto celé a z celého srdce to tam nesnášel. Přece jenom si nakonec našel zábavu, a to ve vytváření obrazců na GPS pomocí sítě pravoúhlých cest. I toho vás tedy ušetřím.

Tam někam nahoru poběžíme. Foto: archiv Denisy Kosové

Další možností, která se zrodila v poslední době bylo doporučení některého z okruhů Inov-8 Trailtour. Především mě velmi okouzlil a fyzicky prověřil okruh ve Stolových horách. Doporučuji! Jenže po absolvování kempu v Ramsau se zdá volba býti nakonec jasná, a to jest výběh na Guttenberghaus! Trasa začíná dle vašeho ubytování a možností, ale start segmentu samotného výběhu je umístěn u hotelu Feistererhof. Tam začíná trať měřící pouhých 5,1km s převýšením jen těsně necelého vertikálního kilometru. V Rakousku není jak u nás typické značení, ale na této trase není moc kam uhnout. Běžíte pořád nahoru jedním údolím a musíte sledovat největší cestičku. Jsou tam totiž zkratky, ale ty se často tvrdě nevyplácí, když díky nim skončíte na velmi příkré suti.

Nezbytné vrcholové selfie nejrychlejšího českého o-páru. Foto: archiv FK

Já osobně jsem si stanovila 3 základní mezičasy a podle toho jsem se orientovala, zda dochází ke zlepšení nebo ne. Dohromady jsme totiž za pobyt šli nahoru 3x. Můj čas se ani zdaleka nepřiblížil k rekordům např. Kaisy Mäkäräinen ani Marit Bjørgen. Raději jsem to totiž nezkoušela běžet naplno, měla jsem z toho až moc velký respekt, a tak to vždy bylo takové příjemné ápečko nad hodinku.

Dneska to bude krátké ale výživné. Zdroj: mapy.cz

Nejhezčí z těchto tří výběhů byl druhý s Lenčou Poklopovou, když jsme vstávaly před pátou ranní, abychom mohly být nahoře brzo (původně jsme chtěly na východ slunce, ale to bychom si musely přivstat asi tak o dvě hodinky) a Lenča mohla včas naskočit do pracovního procesu. Taková porce ranního běhu opravdu prověří.

Takže neváhejte a až budete v Ramsau am Dachstein, určitě vyražte na Guttenberghaus. Vojtův rekord je 41:10 a můj 61:05!

Trasa ZDE

 Denisa Kosová

Úvodní foto/courtesy World of O

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.