Fantazie! Dvě bronzové medaile hned v úvodu JMS

od | 9. 7. 2018 | OB ve světě, Orientační běh

Tereza Janošíková a Daniel Vandas vybojovali bronzové medaile v závodě na klasické trati na Juniorském mistrovství světa v maďarském Keckemétu! Skvělý úspěch dvou českých reprezentantů přišel hned v úvodním závodě celého šampionátu.

Počasí bylo proměnlivé. Ráno bylo zataženo, od 14 hodin vylezlo slunce, ale nebylo extra velké vedro. „Chtělo hlavně běžet v tempu a nedělat chyby, protože bylo 29 kontrol. Základ byl neudělat směrovou chybu a pak si pohlídat dohledávku,“ objasnil taktiku reprezentační trenér Pavel Košárek.

 

Rozhodně to ale nebyla snadná cesta k medailím. „Jsem neskutečně spokojená, protože před závodem to bylo trošku rušné, dvakrát jsem zvracela, moc jsem nespala, předstartovní příprava nebyla úplně ideální,“ vysvětlila své předzávodní rozpoložení pozdější medailistka Tereza Janošíková. Na trati se snažila vyhnout větších chyb. „Myslím, že to byl jeden z mých lepší závodů, vyvarovala jsem se chyb, ale bohužel fyzicky to moc netáhlo. Nebyla jsem ve své kůži a bylo to docela trápení,“ svěřila se juniorská reprezentantka. Na trati ale nechala úplně všechno. „Snažila jsem se ale bojovat, co to šlo, až do cíle. Naštěstí to vyšlo, tak jsem megaspokojená,“ smála se již dvojnásobná medailistka z juniorských šampionátů. V loňském roce totiž získala stříbrnou medaili v závodě ve sprintu.

Tereza Janošíková na květinovém ceremoniálu po doběhu klasické trati na JMS 2018. Foto: Barbora Vyhnálková.

Závod juniorek vyhrála suverénně Švýcarka Simona Aebersold (trať oběhla v průměru 5:20 min/km), když druhou Maďarku Zsofiu Sarkozy porazila o 5:03, Terka Janošíková ztratila další 53 sekund. Výborně si vedla i Tereza Čechová, která dokončila závod na 8. místě (+9:53). Barbora Chaloupská doběhla na 45. místě, 59. byla Markéta Firešová, o šest příček dále Barbora Vyhnálková. Poslední české zástupkyni, Nikole Thýnové, se závod tolik nepodařil a skončila na 133. místě.

Haló? Mám tu kontrolu? Ve stínu dvou medailí trochu zůstal výsledek Terezy Čechové – skvělé 8. místo. Foto: Barbora Vyhnálková.

Na fyzičku si trochu stěžoval i druhý český medailista. V závodě juniorů vybojoval bronzový kov Daniel Vandas. „Nečekal jsem, že to bude tak dlouhé. Na prvních 8 kilometrech jsem se cítil fakt strašně, rozběhl jsem se pořádně až poté,“ řekl po doběhu královehradecký běžec. Důležitá byla i předstartovní příprava. Věděli jsme, kde asi bude dlouhý postup, odhadli jsme občerstvovačky. Věděl jsem, že se musím na každé občerstvovačce napít a na třetí dát i gel,” vysvětlil Bandaska.  A jaká byla taktika v závodě? „Na začátku to chtělo jít na jistotu, první dvě kontroly si pohlídat. Říct si: ovládám to. Já to většinou tak mám, když se mi povedou první tři kontroly, tak pak je z toho dobrý závod.  To se mně dneska povedlo.“ Mapově byla taktika jasná – nedělat zbytečné chyby. „Udělal jsem 3 až 4 chyby mezi 20-30 sekund,“ dodal šťastný dnešní medailista.

První velká medaile Daniela Vandase. Foto: Barbora Vyhnálková.

I v juniorech byl vítěz naprosto suverénní. Nor Kasper Fosser vyhrál o 4:21 před Francouzem Mathieu Perrinem, třetí Dan Vandas ztratil 5:37. Do nejlepší dvacítky se vešli ještě další dva čeští závodníci. Tomáš Křivda doběhl jako čtrnáctý (+8:19), 18. skončil Vojtěch Sýkora (+9:28). Další tři čeští závodníci do nejlepší padesátky nepromluvili: 58. Jan Bendák, 81. Vít Koštejn, 109. Vít Horčička.

Česká výprava v čele s trenérem Pavlem Košárkem fandící v průběhu vyhlašování. Foto: Barbora Vyhnálková.

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.