Jak to vidí Vlasta Zlesáková? Dlouholetá trenérka a úspěšná závodnice v lyžařském orientačním běhu napsala pro O-news svůj pohled na budoucnost LOBu. Kde by se LOBy měly konat? Jak je na tom mládež v LOBu? Nejen o tom se rozepsala jilemnická trenérka, která byla uvedena do síně slávy českého orientačního běhu v roce 2013.
1/ Pořádání závodů LOBu
Vytipovat výše položené prostory v ČR a využít je: Mísečky, Benecko, Harrachov Zadov, Eduard, Deštné v Orlických horách, Praděd, Bedřichov, ve spolupráci s Němci jejich stranu Šumavy a Krušných hor atd. Než se to otočí, bude ten prostor opět aktuální. Umělě zasněžované prostory občas pro zpestření, může být pro sprint a velmi zajímavé mohou být štafety. Nepředpokládat uspořádání LOBů v nižších nadmořských polohách.
2/ Příprava mládeže na mezinárodní soutěže v LOBu
Vytipovat trenéry v oblastech, kde se lyžuje, přesvědčit je o přínosu LOBu i pro letní přípravu a zvýšit početní základnu mládeže. Neměl by to být problém – děti lyžovat chtějí, svědčí o tom zájem o každoroční lyžařský kurz na Mísečkách. Většině z nich jsou rodiče ochotni pořídit i velmi kvalitní vybavení. Vytvořit trenérskou partu pro vybrané lyžaře LOBáky okolo 13 a 14 let, kvalitně jim namazat lyže při každých LOBech, vzít je na soutěže v běhu na lyžích a motivovat je pro práci v RDJ a výběru dorostu v LOB. Tato práce může začít s vytipovanými dětmi z kurzu. Na podzim s nimi pokračovat v tréninku na KL nebo kolečkových bruslích, přidat trochu speciální síly. To vše jde velmi dobře skloubit s kvalitními výkony v OB. Touto přípravou prošel např. J. Šedivý, J. Škoda, S. Karochová, H. Hančíková a nijak jim to neublížilo. Názor, že se u mládeže nedá skloubit OB a LOB, je poněkud scestný, naopak je ku prospěchu. Odpočinou si klouby od běhání, srovná se svalová dysbalance, posílí se trup a horní končetiny, jiný trénink je i psychickým odpočinkem. Budeme – li mít dostatečnou a kvalitní základnu, budou se na členství v RDJ a na nominaci na MSJ stát fronty, čímž se vytvoří i zdravá konkurence a poroste výkonnost tak, aby naši závodníci opět drželi krok se světem. Děti jsou, musí se najít lidé, kteří s nimi budou pracovat.
3/ Budoucnost LOBu obecně
Vidím při kvalitní práci s mládeží dobře. Dalším předpokladem je: Nikdy nerušit závody! Vždy mít připravené náhradní tratě ve vysokohorských polohách a závody přesouvat!
S většinou napsaného lze jedině souhlasit, jedině to o nerušení závodů… (a to říkám jako jeden z pořadatelů loňských LOBů na Eduardovi, uspořádaných ve slušné kvalitě za velice bídných sněhových podmínek). Stačil ale jeden den tepla navíc v týdnu před závody, nebo o hodinu víc toho teplého deště ve středu, a závody nebyly. Neměli jsme to ani kam přeložit, protože sníh nebyl ani ve vyšší poloze na Jahodové louce, nehledě na to, že i kdybychom měli kam to přeložit, tak bych musel vyzvednout své celoživotní úspory abychom měli peníze na ten přesun, přípravu dalších mapa a tratí, najíždění stop atd… Někdy to prostě udělat opravdu nejde.