Analýza: Rozbor mistrovské mužské klasiky

od | 20. 9. 2022 | Analýzy, OB v ČR, Orientační běh, Závody

Mistrovská klasická trať z pera toho nejpovolanějšího pískovcového stavitele Petra Karvánka byla unikátním závodem. Běželo se na mapě v měřítku 1 : 15 000 doplněné o tři detailnější výřezy skalních částí v měřítku 1 : 10 000. Vítěz hlavní mužské kategorie Tomáš Křivda suverénním způsobem start-cíl získal čtvrtý individuální titul v jednom roce a stal se tak prvním závodníkem, kterému se to povedlo. Má tedy titul z nočního, sprintu, krátké trati a čerstvě i z klasiky. Tomáš trať proletěl v čase lehce pod 90 min a předzávodní očekávání pomalejšího času vzalo za své.

Pozn. Některé GPS záznamy nebylo možné použít. Proto v analýze nenajdete postupy např. od Kubáta, Horváta, Janovského, Olejníka, Procházky a možná ještě dalších.

Mužská TOP10

Hned první kontrola (S – K1) nabízela mnoho variant a jediná správná byla zprava, jelikož kontrola byla sice popisem horní údolíčko, ale celý skalní blok se nacházel poměrně nízko.

K1 – K2 Volba vycházela lépe zleva ačkoliv Kubelka ztratil jen 4 s. Spuštění dolu do údolí stálo hodně sil.

K2 – K3 Hlavně se pohlídat dohledávku a namapovat další technické postupy.

K3 – K4 Jednoduchý transportní postup na televizní kontrolu.

K4 – K5 Zleva sice více mapařinka, ale ušetření sil i času. Kontrola byla na úplném vršku průchodu, který byl hodně strmý a vyježděný. To většina závodníků odhaluje a běží zleva.

K5 – K6 Druhý malinko delší postup, kde bylo závodní pole kreativní. V dohledávce ztrácí Roudný.

K6 – K7 Pravá spodem nebo levá vrchem přes amfiteátr? V podání těch nejlepších to vychází podobně.

K7 – K8 Transportní postup na první občerstvovačku.

K8 – K9 Delší zajímavá volba, u které měla nejrychlejší varianta dokonce sprinterskou vložku. Vrchní varianta v podání Křivdy neznamenala významnou ztrátu. Navíc cestou nabírá Hubáčka, který se pro něj dle gps radši vrací, aby mu neutekl na rozdílné volbě.

K9 – K10 Výšlap na kopec a poslední čas na promyšlení nejdelšího postupu na trati.

K10 – K11 Varianty byly na první pohled jasné, ale dočíst převýšení na každé z nich dalo hodně zabrat. Obzvlášť u okraje mapy (kudy jedna z variant vedla) je to kvůli cestou oříznutými vrstevnicemi složitější. Valná většina jde zprava, jiné varianty jsou výrazně ztrátové.

Doplnění: Stavitel zvažoval ještě úplně pravou variantu přes obec Svojkov, kterou žádný závodník nerealizoval. Délkově byla podobná levé variantě.

K11 – K12 Dle mezičasů asi nejvypečenější postup, přestože to z mapy vypadá úplně jasně. Dohledávka byla velmi zavřená a viditelnost tím pádem minimální. Hned několik favoritů zde ztratilo cenné minuty.

K12 – K13 Zajímavá volba na druhou televizní kontrolu, se kterou se nejlépe popasoval Nykodým, který to vzal středem a nadělil Křivdovi necelou minutu.

K13 – K14 Postup který dost zaváněl paralelkou na dřívějším hřbítku, protože údolí bylo hodně zavřené. Šetřením výšky a také v dohledávce ztrácí minimálně 2 minuty Roudný. Levá obíhačka dua Křivda Hubáček vychází podobně jako pravá od Škvora. Je to volba na jistotu s možností obhlídnutí K15.

K14 – K15 Transportní postup po cestičce.

K15 – K16 Raketový Křivda využívá pěšinky, šetří výšku a na postupu dominuje.

K16 – K17 Poslední průchod na posledním výřezu. Bezkonkurenční je přímá varianta.

K17 – K18 Postup na údolíčko taky hodně závodníků nečekaně potrápil. Ztrátu nabírá jak Škvor, tak Hlaváč.

K18 – K19 Začíná intermezzo před finálním kolečkem nad arénou – seběh/sjezd po rozbahněné cestě a přeběh silnice. Cestou radiokontrola na krmelci. Petržela i Nykodým vybírají rovnocenné varianty.

K19 – K20 Vábení kratší stopy bylo lepší odolat, údolí oběhnout a připravit si závěrečných pár postupů.

K20 – K21 Jedna z posledních menších voleb, kde dělá myšku v dohledávce Nykodým a ztrácí minutku.

K21 – K22 Transportní postup na hřbítek.

K22 – K23 Nejrychlejší volba vedla po průseku údolím jak ukázal Roudný.

K23 – K24 Krátký transport a jde se do finále.

K24 – K25 Levá varianta s využitím průseků a šetřením výšky byla nejskluznější.

Za závěr ještě doplním průběh závodu, tj. jak se závodníci potkávali a jak spolupracovali. Je například krásně vidět spolupráce Hubáčka s Křivdou od cca osmé kontroly.

zdroj: orplot.org

A poslední je vývoj závodu, za kterého je patrný skvělý výkon nového mistra České republiky na klasické trati, který si letos nenechal vítězství utéct na doběhu a po celý závod si budoval dostatečný náskok. Během závodu před sebe časově nikoho nepustil.

Příští mistrovský závod na klasické trati se uskuteční “již” o víkendu 10. a 11. června 2023 pod taktovkou ZBM a BBM kvůli konfliktu s honitbami. Závod je termínově prohozený s MČR na krátké trati.

Díky všem pořadatelům ze povedené závody.