Adventní kalendář ’19: 22. den – Sandstones | Pískovce 2020

od | 22. 12. 2019 | Soutěž

Dnešní úkol nám připomene, že sváteční čas, který se před námi otevře už pozítří, je spojený také se spoustou pohádek. Jakou máte nejraději? Klasické Tři oříšky pro Popelku? Šíleně smutnou princeznu? Byl jednou jeden král, S čerty nejsou žerty nebo třeba Pyšnou princeznu? My se dnes prokoušeme Červenou Karkulkou, ale nebojte, trocha orienťáku zůstane i v dnešním úkolu.


Sandstones | Pískovce 2020

Sandstones jsou úplně novým podnikem v kalendáři prázdninových vícedenních. Pořadatelé z OK Doksy zvou v termínu 31. 7.  – 2. 8. 2020 na pohodové závody s centrem přímo na břehu Máchova Jezera. Připraveny jsou tři etapy (krátká trať, klasická trať, krátká trať), a jak už název napovídá, poběží se převážně v terénech pro Doksy typických, tedy v pískovcových skalách. Terény i způsob mapování boudou relevantní mistrovství světa, které se v Doksech koná o rok později. Počet účastníků bude limitován, proto pořadatelé doporučují sledovat informace na chystaném webu závodu, na ORISu, či vyhrát startovné v soutěži na O-News.cz.

Pořadatelé Sandstones darovali do soutěže 2x startovné


Pojďme se nejdříve podívat na výsledky z 21. kola adventního kalendáře:

Včera jsme si na Vás připravili tak trochu kulišácké počítací kolo, ale protože jsou Vánoce, tak vás za malé nepřesnosti nebudeme trestat a připravili jsme štědré tolerance…a navíc, i autor se může přepočítat 🙂 :

Otázka č. 1: Kolik různých dresů českých klubů se objevilo v díle #1?

 • Ve videu můžeme postupně vidět dres 2x Sportcentra Jičín (1x později v probliknutí), KOB Choceň, OK 99 Hradec Králové, OB Jenišovice. Minimálně tedy byly čtyři. My jako správnou odpověď považujeme 4 – 6.

Otázka č. 2: Kolik slov bylo dohromady řečeno v dílu #2? (tolerance +- 20)

 • Správná odpověď leží v rozmezí 160 – 200.

Otázka č. 3: Kolikrát mrkl Miloš Nykodým během rozhovoru v dílu #3 WOC insight?

 • Správně se poprat s Milošovým mrkáním nebylo vůbec jednoduché, nicméně většina z vás se trefila do správné tolerance 16 – 20.

Otázka č. 4: Kolik zlatých medailí z juniorského i dospělého MS v OB mají dohromady běžci z dílu „First athletes seen in training area!“?

 • Pojďme počítat: Sara Hagström (5 medailí JWOC), Gustav Bergman (2 WOC + 2 JWOC), Elias Kuukka (0), neznámý Švéd (?) (mohlo jít o Johana Runnesona – 3 JWOC), Isa Envall (1 JWOC), Miika Kirmula (1 JWOC), Elin Månsson (0), žolík Tove Alexandersson (10 WOC + 5 JWOC) => celkem tedy minimálně 26 medailí => správná odpověď leží v toleranci 24 až 29 medailí

Vánoční svátky máme spojené také s pohádkami. My si dnes povyprávíme tu o Červené Karkulce. Všichni víme, že Karkulka šla přes les k babičce, kde ji místo ní čekal přestrojený vlk. Nás ovšem nebude úplně zajímat, jaký švarný jinoch nakonec Karkulku i babičku osvobodil, ale ve které chaloupce babička Karkulky bydlí. Příjemnou zábavu!

Nejprve si stáhněte nebo otevřete mapu: Cervena_Karkulka

Karkulka bydlela se svými rodiči na kraji hlubokého lesa, moc ráda chodila běhat, navíc vždy v červeném oblečku a nebyla tak v lese k přehlédnutí. Když nastala zlatá neděle před vánočními svátky, rozhodla se, že v rámci tréninku fartlekem zaběhne za svou babičkou na druhý konec lesa.

Maminka jí zabalila do košíčku bábovku a víno, Karkulka si zavázala tkaničky na svých hřebových botkách a vesele vyběhla do sněhem poprášeného lesa. Z jejich domu se vydala na JJV a poté podél nově vysekané paseky. Od jámy na jihu paseky si to namířila přímo na pěšinu SV od ní.  Po pěšince běžela nejprve na S, poté na VSV až k rozhraní porostů, po kterém zamířila až k potoku v nízkém podrostu. Podél něj sprintovala přes jednu cestičku a zastavila se až na druhé. Na ní uhnula na sever ke krmelci, aby zkontrolovala, zda mají zvířátka seno a dostatek solného lizu. Od něj běžela doprava do kopce až uviděla malou kruhovou světlinu výše v kopci, vydala se k ní po rozhraní porostů a poté pokračovala dál ke kupce a kameni až na silnici. Na ní odbočila na SV až k rozhraní porostů na pravé straně silnice, podél něj na směr ke skupině kamenů, vrcholek kopce, jámu až k dalšímu rozhraní podél kterého doběhla až na pěšinu. V hustníku vyrušila rodinku divočáků z jejich siesty, ale nebála se jich, znala je dobře ze svých tréninků.

Po pěšině pokračovala JV směrem až na křižovatku cest, poté na J podél paseky až na další pěšinu. Po ní na JZ až k zarostlé pasece po pravé ruce, kterou si ráda v rámci tréninku celou obkroužila až zpět na cestu. Po ní JZ na další křižovatku cest, kde odbočila na VJV až doběhla na křižovatku, kde odbočila na J a pokračovala kolem boudy na seno. To už tady ale nebylo, bude muset říct hajnému, aby seno doplnil. Dál pokračovala na jih až na místo, kde se nalevo odpojoval průsek, ona však vyrazila na druhou stranu na své oblíbené místo – starý liščí hrad. Kdysi tu žila celá rodinka rezavých chlupáčů. Minula dvě kupky, vběhla do údolíčka a tím pokračovala až na velkou louku. Na ní si dala rychlý úsek až ke studni v údolíčku. Od ní již pomaleji pokračovala k okraji lesa, podél kterého se vydala na SSV až k posedu. Tam zahnula do lesa a napojila se na průsek. Po doběhnutí na křižovatku se rozhodla ještě vyběhnout na S k řopíku (bunkru) a od něj po průseku na ZSZ až k vodoteči. Do ní vběhla a pokračovala přes silnici, křižovatku, kolem dalšího řopíku a další pěšinku na ZJZ až na silničku u ohrady s koňmi. K babičce je to jen kousek, tak podrbala čtvernohé stvoření za ušima a pokračovala už pěšky podél ohrady na SZ k odbočce. Na ní se vydala na JZ, na další křižovatce na SZ u hustníčku poté na SV, na poslední křižovatce na JV po silnici a u boudičky na kola zazvonila na zvonek, nikdo neotevíral, ale zamčeno nebylo, tak šla Karkulka dál…

Ve kterém domě bydlí babička Karkulky?

Děkujeme oddílu OK Chrastava za mapové podklady – Bedřichovka (2015, ZDE).

Své odpovědi piště do formuláře níže:

Pravidla soutěže

2 Komentáře

 1. Avatar

  Bergman má z WOC dvě zlata. Štafety 2014&19

  Odpovědět
  • Matěj Burda

   Ou, díky, Databáze Worldofo je sice včetně WOCu 2019, ale štafety se asi nějak nezesynchronizovaly.

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 30. 3. 2023
a svátek má Arnošt.