Závěr AMS v LOB: Stíhačka a hromaďák

od | 25. 2. 2018 | LOB

V Estonsku v okolí města Tartu se v uplynulém týdnu konalo Akademické mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu. Po středečním sprintu a čtvrtečních smíšených štafetách uzavřely program dva víkendové závody – sobotní stíhací závod na základě výsledků sprintu a nedělní middle s hromadným startem.

V pátek měli závodníci volný den, a tak do sobotní stíhačky mohli vyrazit plní sil. Stíhačka byla vlastně krátká trať, která se startovala handicapově podle výsledků středečního sprintu. To znamenalo dobré startovní pozice i pro Čechy. Hlavně pro Petru Hančovou, která startovala jako osmá a Petra Horváta, který ve středu skončil sedmý.

Jelo se v prostoru blízko městečka Haanja, kde bylo centrum na biatlonovém stadionu a plno skútrových stop v jeho okolí. Tratě dělily závodníky do několika větví, takže po sobě startující závodníci neměli zcela shodné tratě.

V ženách se na stupních vítězů oproti sprintu vůbec nic nezměnilo. Závodnice dojely ve stejném pořadí, v jakém se pustily do závodu. Další zlato vybojovala Norka Anna Ulvensoeen, druhá se ztrátou 42 sekund dojela domácí závodnice Daisy Kudre a o dalších 27 sekund zaostala bronzová Ruska Maria Petrushko. Nejlepší z Češek Petra Hančová neudržela osmou pozici, když finišovala těsně za nejlepší desítkou na 11. příčce. Další Česky pak dojely ve třetí desítce: 21. Šimková, 25. Kubínová a 30. Horvátová.

Zatímco v ženách se nám pořadí nepřesypalo, v mužích závod pořadím poměrně zamíchal. Vítěz sprintu a první startující Rus Gorlanov se propadl až na konec druhé desítky, a tak se závod stal kořistí Skandinávců. První v cíli se po 32 minutách objevil Nor Joergen Haugen Madslien, něco přes půl minutu za ním si pro stříbro dojel Fin Jyri Uusitalo, bronz pak vybojoval další Fin Samuli Schroderus. Nejlepší z Čechů byl opět Petr Horvát. Na trati se dokonce vyšvihl i na lepší pozici, než startoval, ale v závěru pozici neudržel a vybojoval v cíli pěkné osmé místo 2,5 minuty za vítězným Norem. Další z Čechů dojeli 16. Michal Argaláš, 17. Vojtěch Matúš a 21. Ondřej Vystavěl.

V neděli se na závěr celého klání jela další disciplína, která se běžně na LOBech nejezdí – krátká trať s hromadným startem. Oproti sobotě se jelo na větším prostoru, ubylo kontrol, což přidalo několik dlouhých postupů a závod byl i časově lehce delší než v sobotu. Jelo se na dvě kola s průjezdem arénou přibližně v polovině závodu a tratě nabízely čtyři varianty.

V ženách potvrdila svou dominanci Norka Anna Ulvensoeen, která tak vyhrála všechny čtyři zlaté medaile tohoto klání. Ani stříbrné medaile se nedočkala jiná závodnice než domácí Daisy Kudre. Ta zaostala za vítězkou o 51 sekund. Další minutu a půl po nich dojela do cíle i bronzová medailistka, kterou se stala Ruska Maria Petrushko. Nejlepší z Češek byla opět Petra Hančová. V průběhu závodu se pohybovala v první desítce, při postupu na sběrku jela na čele balíku bojujícím o 5. místo, bohužel ale přejížděla ze stopy do stopy a propadla se do vody. A propadla se tedy nejen do vody, ale bohužel i pořadím až na konečné 14. místo. „V mínus 17 stupních to mělo za následek mokré boty, lyže, rukavice, které během několika sekund zmrzly, takže se Petře na skluznicích vytvořila vrstva zmrzlého sněhu a s tím se fakt jet nedá,” řekl O-News.cz trenér výběru Ondřej Vodrážka. Na 20. místě dojela Johanka Šimková, 27. Veronika Kubínová, 32. Hana Horvátová.

Mezi muži ukázal vítězný Rus Sergei Gorlanov, že sobotní výpadek byl jenom náhoda a dojel si jasně pro zlatou medaili, když o necelou minutu a půl porazil svého krajana Vladislava Kiseleva. Bronz vybojoval Švéd Sixten Olof Vilhelm Walheim, který za stříbrem zaostal o 12 sekund. Z Čechů se do první desítky nevešel nikdo. Nejlepší z našich byl Petr Horvát, když obsadil 13. příčku. Na vítěze ztratil 3 minuty a 15 sekund. 17. skončil Vojtěch Matúš, 18. Michal Argaláš a 24. Ondřej Vystavěl.