Změny v mezinárodním OB kalendáři

od | 4. 2. 2021 | OB ve světě

Bohužel i v roce 2021 pandemie Covid-19 nadále zasahuje do mezinárodního OB kalendáře. Nově ohlášenou nepříjemnou změnou je zrušení Světového poháru v LOB ve Finsku. Závod byl plánován na 19. – 21. března 2021 v laponském Kemi-Keminmaa a měl tak být zároveň přípravou (Pre-WSOC) na Mistrovství světa v LOB, které se bude ve stejném regionu konat v roce 2022. Pořadatelé se po jednání s tamními úřady a po poradě se zástupci finské federace OB a poradcem IOF rozhodli Světový pohár zrušit. Hlavním důvodem je nepředvídatelnost protiepidemických opatření v místě konání. Pořadatelé zároveň zdůraznili, že nadále pokračují v přípravách na zmíněné světové mistrovství v LOB v příštím roce.

Zrušený finský závod mimo jiné znamená, že v roce 2021 neproběhne žádný světový pohár v LOB. Dobrou zprávou naopak je, že letošní Mistrovství světa v LOB zatím ohroženo není. Estonští pořadatelé mají silnou podporu místních úřadů a snaží se v součinnosti s nimi zajistit bezpečné podmínky tak, aby WSOC 2021 mohlo proběhnout podle plánu – 22. – 28. února 2021.

Již dříve bylo oznámeno také zrušení už jednou přesunutého Evropského mistrovství juniorů a dorostu 2020 v OB, které mělo proběhnout 24. – 26. dubna 2021 v Salgótarjánu v Maďarsku. I v tomto případě je důvodem nepředvídatelnost omezení v souvislosti s pandemií, ať už ve smyslu cestování nebo opatření v místě konání. Evropské mistrovství dorostu (EYOC) se mělo původně konat v červnu 2020, ale už v dubnu 2020 bylo přesunuto na pozdější datum. Po červencovém zrušení juniorského mistrovství (JWOC) v Turecku, bylo Maďarsko požádáno o zařazení juniorských kategorií do programu EYOC. Tato spojená soutěž se pak měla konat v říjnu 2020, k čemuž v důsledku druhé plny pandemie nedošlo. Zrušením i dalšího náhradního termínu se závod v Maďarsku přesouvá na rok 2022 a letošní EYOC 2021 proběhne v srpnu v Litvě.

Další světová akce pořádaná v Maďarsku – Mistrovství světa veteránů (WMOC) se prozatím nezdá být v ohrožení a organizátoři počítají s termínem 7. – 13. srpna 2021. Do problémů se naopak dostali slovinští pořadatelé Mistrovství světa veteránů v MTBO 2021 (WMMTBOC), kteří museli kvůli dopadům pandemie tento na květen plánovaný závod zrušit. Nicméně šampionát jako takový se přesune do Portugalska a WMMTBOC 2021 tak bude uspořádáno společně se Světovým pohárem MTBO v termínu 8. – 10. října 2021 v okolí města Abrantes. Přípravy ve Slovinsku budou zúročeny při organizaci WMMTBOC 2023. Tento rok se sice počítalo s pořadatelstvím Dánska, ale dánští organizátoři vyšli vstříc kompromisnímu řešení a uspořádají tento šampionát o rok později. WMMTBOC 2024 se tak bude konat v dánském Viborgu. Příští rok zůstává prozatím beze změn, WMMTBOC 2022 by mělo proběhnout v Bulharsku v září 2022.

Zatím poslední neveselou změnou v mezinárodním OB kalendáři je zrušení jarní Tiomily, plánované na květen 2021 ve švédském Valdemarsviku. Pořadatelé aktuálně zjišťují možnosti jejího přesunutí na podzimní termín.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 17. 8. 2022
a svátek má Petra.