YO!Camp 2023: Mladí orienťáci se učí a vymýšlí světový pohár

od | 14. 11. 2023 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže

O podzimních prázdninách proběhl již třetí ročník metodicko-zážitkové akce pro mladé YO!Camp. Letos poprvé se akce přesunula do klidnějších vod podzimní termínovky a opět do nové lokality, tentokrát do drsných lesů v okolí šumavské Lipky.

Celkem 10 odvážlivců vyrazilo ve středu 25. listopadu z vlakové zastávky Lipka vzhůru do šumavských hvozdů. Mladé české trenérské a organizátorské naděje čekal prodloužený víkend plný pohybu a nových znalostí načerpaných v nádherném srubu uprostřed šumavských lesů.

Trocha času se našla i na seznamovací a venkovní hry. Foto: YO!Camp

Úvodní večer nabídl tradiční přednášku celého pořadatelského týmu “Kdo jsme my”. Další den se nesl v organizačním duchu – Televizní přenosy (Radim Hošek), Pořádání mezinárodních akcí (Jan Picek, Jana Kubátová) a Struktura ČSOS a IOF (Jan Picek), proložený běžeckou hrou WANTED. Většina programu probíhala formou workshopu, účastníci tak večer třeba představili několik velmi zajímavých lokalit pro světové megaakce dle zadaných parametrů (Děčínsko,Třeboňsko, Tachovsko). Honza Picek třímal zápisník, takže kdo ví, třeba se tím směrem ČSOS opravdu vydá.

Každý si vyzkoušel, jak navrhnout arénu pro závod, od oblasťáků po áčka. Foto: YO!Camp

Pátek nabídl vyvážený poměr trenérských a organizačních témat – Arény a udržitelnost (Matěj Burda), OB pro veřejnost (Martin Štoudek) a večerní třešničku na dortu v podobě Stavby tratí (Daniel Wolf). V průběhu dne si účastníci také vyzkoušeli roli stavitelů arény Czech O-Tour na Kubově Huti.

Sobota byla ve znamení účasti na Czech O-Tour v kategorii Open, úkolem bylo proběhnout závod a zamyslet se nad ním z pohledu nováčka (je trať adekvátní, máme jako ČSOS dostatek materiálu pro začátečníky všeho věku?). Večer se všichni ponořili do problematiky Stavby žákovských tratí (Radim Hošek, Martin Štoudek).

Největší zájem byl o stavbu tratí, přednáška Dana Wolfa měla snad největší úspěch. Foto: YO!Camp

V neděli následoval tradiční úprk programem, neboť času je málo a věcí, o kterých bychom společně rádi debatovali je mnoho – OB pro veřejnost II (Martin Štoudek) Zimní OB tělocvičny (Martin Štoudek, Jana Kubátová), O-Aplikace (Martin Štoudek). 

Jak účastníci plánují aplikovat nové zkušenosti?

– Během zimy budeme stavět občasné víkendové tréninky pro děti, na konci školního roku budeme pořádat Pražský pohár žactva.

– Rád bych se více věnoval stavbě tratí, už mám něco s klubem v rámci tréninků rozjednané. V rámci více stráveného času na mapě se možná rozhodnu i pro výpomoc s tréninky – stínování malých, roznos/sběr. V rámci pořádání se hodlám přihlásit na JWOC 2024 a také se plánuji podílet na provozu bludiště v Olympijském parku v Mostě příští léto.

– Trenérsky bych chtěla pokračovat v pomoci s trénováním nejmladších u nás v oddíle, případně se postupně dostat k úplnému trénování. Se ségrou jsme hned po YO!Campu pořádaly oddílové ukončení sezóny. Příští rok bych se ráda jako dobrovolník zúčastnila JWOCu. Určitě bych se na OŽ na podzim chtěla více podílet na organizaci.

– Budu přes zimu pomáhat s tréninkem žáků v tělocvičně.

– Budu pokračovat v mé trenérské kariéře, možná i nějaké to pořádání závodů a hlavně stále běhat.

Jsi aktivní a rád bys něco takového taky absolvoval? Další ročník YO!Campu by měl proběhnout v roce 2025, nejspíš na Moravě!

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 7. 2024
a svátek má Luboš.