Warren Key: Nejobtížnější při vývoji buzoly je kvalitní střelka…

od | 1. 5. 2018 | OB ve světě, Orientační běh, Rozhovory

Australský orientační běžec Warren Key pro náš sport opravdu žije. Běhá celá rodina (jejich příběhu si všimla i IOF). Warren pomáhal značce INOV8 s vývojem běžeckých speciálek pro orientační běh, je vynálezcem buzoly STR8 i několikanásobným účastníkem WOC. Co bylo při vývoji STR8 nejobtížnější? Na čem pracuje nyní? A kdo je v jejich rodince nejrychlejší? Čtěte a vše se dozvíte v exkluzivním rozhovoru pro O-News.cz.

Warrene, mohl by ses trochu představit čtenářům O-News.cz?

Ahoj! Jmenuji se Warren Key a jsem součástí pětičlenné orienťácké rodiny. Moje žena Natasha stále reprezentuje Austrálii (v roce 2016 ve svých 45 letech skončila 19. ve sprintu na MS ve Švédsku, o místo lépe než nejlepší Češka pozn. red.). Náš nejstarší syn Aston (17) běžel již dva JWOCy, mladší Jensen (15) absolvoval EYOC a dcera Milla (12) na sobě pilně pracuje a vypadá to, že má běhání opravdu ráda.

Warren se svou rodinou, Foto: archiv WK

Před několika lety ses rozhodl vymyslet novou palcovou buzolu. Dnes spolu se svým finským obchodním partnerem máte značku STR8 (v českém národním týmu na ni spoléhá například Jan Šedivý, Pavel Kubát nebo Marek Minář, pozn. red.). Co bylo důvodem pro vytvoření nové „palcovky“?

Je to dlouhý příběh, který vygradoval před 5-10 lety, ale zkrátím ho. Důvod proč existuje STR8 je, že jsem chtěl vždycky trochu zlepšit svou navigaci v terénu. Vyrostl jsem v éře deskových buzol, které měly něco do sebe, ale následný příchod palcovek v 80. letech byl revolucí. Jejich design se ovšem dlouhodobě moc nezměnil. Jasně, zlepšila se stabilita střelky, ale jinak nic. Takže jsem chtěl spojit silné stránky palcovky a deskovky do jednoho produktu. Doufám, že se mi to v podobě STR8 povedlo.

Co bylo největší výzvou při vývoji buzoly?

Buzola vypadá jako relativně jednoduchý produkt, ale technologie pro výrobu té kvalitní je velice komplexní záležitostí. Nejobtížnějším elementem je dosažení optimálního výkonu střelky. Vyvážený poměr rychlosti a stability. Musíte zohlednit velikost kolečka a jeho případnou pohyblivost, viskozitu tekutiny, tvar a dynamiku střelky, tlak…. Přesně si pamatuji svou radost z toho, když do sebe vše konečně zapadlo.

Mojí snahou také bylo vytvořit kompaktní produkt, který nebude jednoduché zničit. Což je 100% to, o co nám všem jde. Mít buzolu, která něco vydrží. Laboratorní testy byly jednotvárné a dlouhotrvající. Naopak testování v terénu bylo zábavné, jak si určitě dokážete představit. Skupinka testovacích běžců měla za úkol nasimulovat co nejvíce způsobů pádu a pokusit se buzolu zničit…

Palcovka, kterou Warren vymyslel Foto: STR8

Jste jediným výrobcem buzol, který nabízí výměnu v případě zničení pádem do 12-ti měsíců po nákupu. Skvělý nápad! Co Tě k němu vedlo a kolik běžců téhle služby již využilo?

V současné chvíli se to moc nevyužívá, doufám, že to dokazuje, že se nám podařilo vytvořit kvalitní produkt. Inspirací byla má práce v cyklobranži (Warren vyrábí a vymýšlí dětská kola pro svou firmu ByK Bikes, pozn. red.), kde nabízíme slevu na výměnu helmy rozbité při pádu. Tahle služba je jednoduchý způsob podpory našich zákazníků.

Během své pracovní kariéry ses také podílel na vývoji orienťáckých speciálek pro firmu INOV8. Co bylo či je Tvým úkolem?

Spolu se svým partnerem z Finska Peterem Ivarsem jsme poprvé přivezli s naší firmou Mudracing boty INOV8 do Skandinávie. Jsou opravdu výborné a my jsme stáli za změnou jejich designu a technologie tak, aby se daly použít při orientačním běhu. Zejména hřebové boty nám daly zabrat. Nejnáročnější částí je odolné ukotvení hřebů v podrážce. Spolupráci s INOV8 jsme ukončili v letošním roce s plánem na výrobu vlastních řady bot. O úspěšnosti naší spolupráce ale vypovídá to, že jsme posledních 5 let byly největším distributorem INOV8 ve Skandinávii.

Warren je dodnes skvělým závodníkem Foto: archiv WK

Na co se soustředíš nyní? Vymýšlíš zase nějaké zlepšení vybavení pro OB?

Doufám, že odchodem od INOV8 pod vlastní značku se nám teprve otevírají nové možnosti. Jako součást velké firmy, pro kterou byl orientační běh jen malým trhem, jsme toho moc změnit nemohli. Nyní budeme sami za sebe zodpovědní. Stejně jako u STR8 se budeme moct plně zaměřit na kvalitu a konkrétní potřeby orientačních běžců bez ohledu na strategii velké firmy. V roce 2019 plánujeme představit novou značku a zajímavou řadu produktů.

V červnu letošního roku chceme pod názvem STR8 K představit novou kompaktní buzolu, která zohlední různé velikosti palce ruky. Měla by běžcům padnout ještě o něco lépe do ruky. Myslím, že to bude super, a když nic jiného, alespoň ukážeme, že náš produkt chceme nadále rozvíjet a zlepšovat. Buzola by se měla objevit v červenci a o něco později i nová lupa s malou změnou designu.

Austrálie je obrovská země, mohl bys nám popsat, jak vypadají jednotlivá mistrovství? Kolik máte celkem běžců a jaký je trend v našem zeleném sportu?

Orientační běh je v Austrálii velmi malým sportem. V sezoně jsou dvě velké týdenní akce, které přitáhnou přibližně 1000 běžců. Jde o australské mistrovství v září a dva třídenní závody závody o velikonocích (letos pod názvem Tasmania 2018, pozn.red.). Roste hlavně účast na prázdninových závodech, které jsou vždy v trochu jiném terénu a kde se všichni společně sejdeme. Atmosféra je podobná třeba švédskému O-Ringenu, ale samozřejmě ne, co se počtu závodníků týká (smích pozn.red.).

Austrálie je opravdu velká, za první 4 měsíce jsme za orienťákem najezdili přes 5 000km + nějaké přelety letadlem. Hezké terény nemíváme u velkých měst, takže 100 km na trénink a domů nebývá výjimkou. Velký boom zažívají sprinty, na ty nováčci slyší nejlépe.

I v Austrálii naleznete zajímavé terény… Foto: Orienteering Australia

Jak často cestuješ s rodinou za orientačním během do Evropy?

Orienťák obecně je pro mě neuvěřitelnou celoživotní jízdou. Předtím, než mi ho má sestra představila, jsem dělal mainstreemový sport. Nyní každý rok jezdíme do Evropy či jinam právě za OB. Díky tomuto sportu jsem poznal svou ženu Natashu. Mimochodem její cesta k tomuto sportu, kdy měla nejbližší mapu 400 km daleko od farmy, kde žila, nejlépe dokazuje, jak se vyrovnáváme s dlouhým cestováním. Nyní s naším rodinou jsou červencové prázdniny v Evropě pravidlem. Navíc vaše léto je daleko příjemnější, než naše zima.

Také zkoušíme každoročně přivézt trochu Evropy k nám do Melbourne (kde Warren s rodinou žije, pozn.red.). Poslední 3-4 roky máme díky mezinárodnímu projektu každý rok doma nějakého orienťáckého studenta z Evropy. Je tu skvělé nejen pro něj, ale i pro naši rodinu a místní OB. Jak říká Tasha, mohl bych o orienťáku mluvit celý den…

Už jsi byl v České republice? Máme úžasné pískovcové terény…

Jasně! Závod v Českém Ráji patří mezi mé vrcholné orienťácké zážitky. Běžel jsem tam na počátku 80. let Jičínské pětidenní a akademické MS. Moje vzpomínky jsou opravdu nádherné a ještě teď, když si na to vzpomenu, dokážu si přesně vybavit mohutné skalní bloky a věže. Máme v Austrálii podobné místo, kterému říkáme Pagoda. Myslím, že pokud budu pokračovat s podporou svých dětí na závodech, dříve nebo později dojde i na ČR, kam se rád vrátím za skvělými terény a výborným černým pivem.

Je možné, že se letos do týmu na WOC podívá jak Aston tak Natasha Foto: IOF

Ty sám ses několikrát zúčastnil WOC, tvoje žena Natasha byla 10. na sprintu WOC 2003 (ale poslední účast v roce 2017! pozn.red.). Tvůj starší syn Aston je pravděpodobně největší australskou nadějí na nadcházejícím JWOCu…Kdo je u Vás doma aktuálně nejrychlejší?

Rozhodně nejsem nejrychlejší. Když mám dobrý den, dokážu porazit mladšího Jensena, ale nejrychlejší je v současnosti Aston. V poslední době se enormně zlepšil a pravděpodobně dostane šanci reprezentovat i na letošním WOCu v Lotyšsku. Natasha je úžasná. Po 15-leté rodičovské pauze se ve Švédsku ve svých 45 letech vrátila 19. místem ve sprintu. No, upřímně doufám, že do 15. narozenin Milly s ní udržím krok a pak mě čeká dlouhý čas na chvostu naší rodiny. (smích pozn. red.)

Děkuji za Tvůj čas, těším se na novinky z Tvé dílny a přeji správný směr v lese i životě!

Děkuji za příležitost k rozhovoru. Je paráda vidět Vaše stránky a lásku s jakou je tvoříte. Stejnou s jakou my všichni náš sport děláme.

Úvodní foto ByK Bikes.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.