Světový rekord? Věkový průměr orienťácké štafety přes 85 let!

od | 6. 6. 2023 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže, Závody

Nedaleko Zahrádek u České Lípy proběhlo v neděli 4. června Mistrovství Ještědské oblasti štafet. Mezi 120 štafetami se na start postavila také štafeta s věkovým součtem 256 let!

Zatímco normálně bývá nejvyšší vypisovanou kategorií 3členných štafet kategorie H195, tedy pro muže s věkovým průměrem 65 let, nyní se představila štafeta H255. Závodníci OK Jiskra Nový Bor Jaroslav Venuš (*1938), Jaroslav Křtěnský (*1936) a Miroslav Beránek (*1939) už mají osmdesátku dávno za sebou, přesto stále vitálně běhají po lese a nevadil jim ani náročný kopcovitý terén s pískovcovými skalami v okolí Pruského kamene.

„Je to naprostý unikát, ještě jsem neslyšel o tom, že by takto ‚zkušená‘ štafeta z jednoho klubu úspěšně dokončila orienťácký závod,“ komentoval stavitel tratí Petr Karvánek, který byl zároveň iniciátorem myšlenky vypsat kategorii H255 pro novoborské závodníky.

Celá štafeta OK Jiskra Nový Bor pohromadě – zleva M. Beránek, J. Venuš, J. Křtěnský (foto: Matěj Burda)

Slunečné počasí, den jako malovaný a v první startovní vlně se startovním číslem jedna se do lesa rozběhl Jaroslav Venuš, který svůj úsek zvládl za necelých 30 minut. Předal štafetu Jaroslavu Křtěnskému, bývalému reprezentantovi a členovi síně slávy ČSOS. Ten si na trati nevedl o nic hůře a v cíli vyslal do lesa finišmana Miroslava Beránka, dlouholetého předsedu novoborského oddílu. I ten našel všechny kontroly a v cíli se celá štafeta mohla radovat. O světový rekord v podání nejstarší klubové štafety tak bylo postaráno! Na závěr nemohlo chybět slavnostní vyhlášení vítězů závodu.

Zajímavost na závěr: Jarda Křtěnský si při pádu ze schodů zlomil před několika lety obratel a nedalo se to operovat. Každý neopatrný krok je pro něj dost bolestivý a hlavně riskantní. Ale láska k orienťáku je prý silnější než riziko ochrnutí a tak prý bude běhat, dokud se sám postaví na nohy.

Spolu s úsekem na mapový start naběhali závodníci kategorie H255 přes dva kilometry

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 5. 2024
a svátek má Jana.