Střípky z London City Race 2018

od | 20. 9. 2018 | OB ve světě, Orientační běh

O uplynulém víkendu se krom MČR v královské orienťácké disciplíně – klasice uskutečnil i tradiční britský závod – London City Race. Závodů se zúčastnilo i několik českých běžců a jeden z nich Dan Chlebák Šafka se s námi podělil o své zážitky z této nezvyklé exkurze do britské metropole. Příjemné počtení.

Uličkami, nadchody, podchody, po schodech, po mostě, přes frekventovanou křižovatku. Celý zpocený se v horkém dni prodírám historickými ulicemi Londýna. Míjím pevnost The Tower a po chvíli věž The Monument – památník na místě, kde v 17. století začal velký londýnský požár. Mířím k malebnému mostu Tower Bridge. Přes samotný most ale trasa nevede, protože se stále občas otevírá. Tuto lokalitu si na víkendový výlet vybraly i davy turistů, jimž se celkem úspěšně vyhýbám. „Co tu ti blázni běhají?“ komentuje česká skupinka výletníků netuše, že jim rozumím. Kolemjdoucí Španělé se mi smějí, zatímco Francouzi mi radí, kudy viděli běžet jiné běžce. Blížím se k nejvyššímu mrakodrapu The Shard. Na dohled je slavná katedrála sv. Pavla, kolem které se běželo loni.

Nejen orienťáci si daly v uličkách britské metropole dostaveníčko Foto: Mark Howell

Hlavní závod letošního 11. ročníku London City Race se běžel ve dnech 14.-16.9. ve východní části centra Londýna. Ideální příležitosti na výlet do Londýna využilo minulý víkend mnoho orienťáků z celé Velké Británie i nemálo účastníků z ciziny. Závody “City Race” se vyznačují tratí se směrným časem přibližně hodinu a kromě klasických sprintových “chytáků” nabízí i delší volby vyžadují vysokou koncentraci.

V ženách zvítězila Tessa Strain z Edinburghu, v mužích Erik Nilsson Simkovics z Rakouska. Česká účast v elitě: Ženy Z. Straková 30. (KAM), B. Zavadilová 43. (KAM), Muži D. Šafka 41. (KAM), J. Špacír 61. (UOL)

Čeští eliťáci na London City Race 2018- Bára Zavadilová a Dan Šafka Foto: archiv DŠ

Kromě hlavního závodu běžela velká část závodníků i dva další. V pátek večer mohli závodníci okusit moderní obytnou čtvrť Bermondsey na jihovýchod od centra Londýna. Na nečekané zídky mezi domy se nachytali snad všichni závodníci. Jeden účastník prohlásil, že tu zástavbu snad musel projektovat nějaký orienťák. V neděli zase závodníci běhali middle po University of London a přilehlých parcích.

London City Race není sprintem, kudy byste běželi na kontrolu 18? Zdroj: SLOW

 

A jak je to s orientačním během ve Velké Británii obecně?

V šedesátimilionové Británii je registrováno cca 11000 orienťáků, tedy podobně jako v ČR. Terény ve Skotské vysočině (WOC 2015) a v anglických národních parcích Lake District a Peak District nabízejí orienťák na světové úrovni (vřesoviště, skalky, nepřehledná údolíčka jako pozůstatky těžby drahých kovů). Pro orienťáky z jižní poloviny Anglie jsou tyto terény vzdáleny několik hodin jízdy autem. Lesy mimo národní parky jsou charakteristické poměrně hustou sítí cest a leckdy se vyplatí obíhačky, například kvůli podrostu. Asi i díky tomu vznikla “UK Urban Orienteering League” a po celé zemi se koná čím dál víc městských závodů.

I v Británii je orienťák hlavně o partě kamarádů Zdroj: oddíl DrongO

 

Měli byste také chuť udělat si výlet mezi Londýnské lampiony?

Závody London City Race se konají každý rok a pořadatelé se těší příští rok v polovině září, tentokrát v okolí moderního Canary Wharf! Studentské univerzitní kluby pořádají i další závody, během nichž se běhá přes nádvoří některých kolejí Oxford City Race 2018  již za měsíc 27.10.2018, Cambridge City Race poté příští rok v říjnu. Na světovou elitu se těší v roce 2022 sprinterské  MS v  Edinburghu.

Úvodní foto: Wikipedie

 Pro O-News.cz zahraniční dopisovatel Chlebák

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.