Sloupek reprezentanta: Vít Koštejn

od | 15. 6. 2018 | Orientační běh, Sloupek reprezentanta

Páteční obědovou pauzu Vám dnes zpříjemní řádky od nováčka v juniorském reprezentačním dresu Víti Koštejna. Jako budoucí student Matfyzu šel na svůj sloupek velmi odborně a rozdělil ho na dva faktory, které mu pomohly dostat se dál- trenéra s krápníkovou metodou a “sudetské” orientační uskupení Tréninkový orgáč. Ale nebojte se, nepíše v jedničkách a nulách, ale vtipně a čtivě. Posuďte sami…

Reprezentanti by se dali rozdělit do tří skupin: ti, kteří napíší sloupek o nějaké proběhlé akci, ti, kteří píší o své přípravě a ti, kteří píší úplně o něčem jiném. Právě poslední skupinu obdivuji nejvíce. Avšak vzhledem k tomu, že nemám žádné spisovatelské střevo a mojí poslední fantazii ze mě vymlátily dnešní intervaly na dráze, neodvážil bych se přidat do mé nejoblíbenější skupiny reprezentantů. Proto jsem se rozhodl napsat něco o mé přípravě. Ale nebojte, nebudu Vám tu brečet, jakou chybku jsem zas urobil (za všechny může mapa), nýbrž bych Vám chtěl popsat dva faktory, které můj trénink velmi ovlivnily.

Největší severočeské talenty posledních let, zleva: Anička Štičková, Matouš Fürst a Vít Koštejn, Foto: Tomáš Srb

Faktor č. 1: Trenér a krápníková metoda

Každý ví, že alfou a omegou úspěšného tréninku je trenér. Ten můj tohle přízvisko slýchává nerad, tak jsem ho překřtil na motivátora. Ale hezky od začátku. Všechno to začalo jedno pozdní odpoledne u piv…ehm… raději řekněme v restauraci. Matouš Fürst měl za sebou velmi úspěšnou sezónu. Bohužel věděl, že kvůli Matfyzu, na který právě nastupoval, nebude zvládat těžké břemeno dospělého reproše. Avšak nad orienťákem nezanevřel a chtěl se mu dále věnovat. Proto nebylo těžké (navíc díky faktu, že jsme se nacházeli v té restauraci) ho ke spolupráci přemluvit. Slovo dalo slovo a stal jsem se jeho svěřencem. Matty svůj úkol vzal zodpovědně a po hodinách usilovného matematického bádání vytvořil novou tréninkovou metodu – KRÁPNÍKOVOU METODU.

Krápníková metoda Matouše Fürsta ve zkratce Grafika: Vít Koštejn

Metodu vyjadřuje následující náčrtek. Graf se skládá ze dvou „krápníků“. Stalaktitem se rozumí síla a rychlost běžce a stalagmitem pak jeho vytrvalost. Dále se tréninkové období dělí do tří fází. V první fázi se běžec snaží o co největší rozšíření stalagtitické a stalagmitické základny. Cílem je propojit oba krápníky ve stalagnát. O to se snaží běžec ve druhé části. Ve třetí již jde jen o to, aby náš stalagnát byl ve středu co nejpevnější. Inovativnost metody nespočívá v jejím provedení, nýbrž v konkrétnosti vyobrazení. Předtím jsem trénoval, ale pořádně nevěděl, proč to či ono vlastně dělám. Nyní vím, která část krápníku právě roste a posouvá mě to dál.

 

Faktor č. 2: Tréninkový orgáč

Možná jste na závodech zaregistrovali běžce s šedou čelenkou a nápisem Tréninkový orgáč (například Dým s ní běhá téměř všechny republikové i světové závody). Nejedná se o žádný výkřik poslední módy, nýbrž o ošacení skupiny běžců běhajících převážně na Liberecku (avšak poslední dobou se k nám přidávají imigranti z celé české kotliny). A o čem to vlastně celé je? Orgáč není odvozen od slova orgasmus, ale organizace (nutno však podotknout, že naše odhodlání k tréninku se dá popsat i prvně zmíněním). Primárním úkolem skupiny je tedy pomoc libereckým běžcům k lepším podmínkám v tréninku a to v rámci pravidelných akcí jako pondělní poklábosení ve vířivce a páře, Jančina zimní příprava v tělocvičně nebo čtvrteční sklad (čti liberecká standardka). Jsme ale i nakloněni alternativnějším způsobům přípravy jako například běh v dětském bazénku, trénink rychlého vypití tekutin (samozřejmě pro minimalizaci času na občerstvovačkách), posilování kryoimunity nebo slacklajnování. Stala se z nás taková velká o-rodinka.

Tradiční bazénový běh Tréninkového orgáče, Vítek čtvrtý zprava Foto: Matouš Fürst

Doufám, že jsem Vám v předchozích odstavcích osvětlil postuláty mé tréninkové přípravy a zároveň neunudil k smrti. JWOC se blíží, krápníky rostou a již tak vyprahlé maďarské pláně stále zvyšují svou teplotu. Tak si snad krom úpalu přivezeme z Maďarska i nějaké hezké umístění. Držte nám palce!!

Vít Koštejn

Úvodní foto: Petr Kade Kadeřávek

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 6. 2024
a svátek má Květa.