Sloupek reprezentanta: Pavel Kubát
Dnes je 19.01.2020

Orientační běh | Sloupek reprezentanta | 18.05.2018

Reprezentanta Pavla Kubáta asi není třeba dlouho představovat. Tento usměvavý běžec z Hradce Králové, nyní žijící a trénující na severu Čech, je dlouholetým členem českého národního týmu. Doma má stříbro z akademického MS v Maďarsku, juniorské zlato z Dánska a dva tituly Píchače roku z Pěkných Prázdnin. Jak lze skloubit OB, práci a vzdělávací proces? To vše se dozvíte v následujícím sloupku reprezentanta…

Na nominační závody na ME jsem neodjížděl v nikterak oslnivé formě. Dalo by se spíše říci, že přímo ve formě bídné. Ale což, říkal jsem si, alespoň si odpočinu od monotónního programu v podobě 7 hodin práce, lehké proběhnutí (když byla energie) a zbytek dne až do pozdních nočních hodin psaní diplomové práce. Dráhový test napověděl, že jsem v opravdu prachbídné formě. Na krátkou jsem se ale dokázal lehce vzchopit (díky bohu, že se skoro všichni vychybovali). Při klasice vše zachránila až delší volba postupu na sběrnou kontrolu a druhé místo jen vteřinku za prvním Dýmem. To mi vlilo krev do žil, abych se připravil na poslední 2 týdny před začátkem ME, pardon, před termínem odevzdání diplomky.

Pavel dobíhá Vaajakosken Terä pro 22. místo na Tiomile Foto: Touho Häkkinen

Při zjištění, že mi chybí ještě téměř třetina práce, začínám být značně nervózní. Ideálním odreagováním je tak poslední úsek na Tiomile, kam letím pouze na víkendovou otočku. V pátek 4. 5. většina repre týmu odjíždí směr Švýcarsko. Já ještě horko těžko dopisuji úvod a závěr diplomky. V ten samý den pak ve 14:15  zadýchaný a ještě s teplým výtiskem práce dobíhám do kanceláře sekretářky. Uf, stihl jsem to. Ve 14:30 totiž paní sekretářka odchází na zasloužený víkend. Jdu si dát dobrý oběd a balím věci na ME. Kde mám sakriš všechny repre dresy? Jsou ty tam. No, snad mi kluci nějaký zapůjčí….

14:12 diplomka vytištěná, autor tomu sám nevěří Foto: archiv PK

V sobotu o den později už se přesouvám se zbytkem týmu do Švýcarska. Teď už se do úterka (kdy běžím kvalifikaci na middle) jen trochu rozběhat. Kvalda dopadá dobře – 5. místo v rozběhu a jasný postup. Další den mi však finále kazí dobrý pocit – mnoho chyb, 43. místo a propastná ztráta přes 10 minut na vítěze. I tak dostávám šanci poprvé v životě být členem A štafety. Trochu se toho obávám, protože fazóna opravdu není, ale nakonec chytám šanci za pačesy a štafetu rozbíhám poměrně solidně. Ztráta 1:17 na prvního a jen s drobným odstupem na balík. Nakonec je z toho 4. místo, jen těsně za medailí, kdy Dým a Vojťas předvádí dobré výkony, ale chybí trochu toho štěstí.

4. místo na ME pro trio Kubát-Nykodým-Král. Foto: Jan Picek

Den nato se běží klasika, která svými parametry 14,9km a 910m převýšení vzbuzuje respekt. Po půlhodině cítím, že nohy opravdu netáhnou, nestíhám držet krok s ostatními borci, kteří mne postupně dobíhají o 3 a 6 minut a proto jsem velmi rád, že po 109 minutách doklopýtávám do cíle. Celkový dojem z ME trochu jako na houpačce – jednou seš dole, jednou nahoře. Ale já se nevzdávám. Slibuji, že příště si dovezu alespoň vlastní repredresy!

Pavel Kubát

Úvodní foto/courtesy/kuvat: Touho Häkkinen

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *