Sloupek reprezentanta: Daniel Vandas

od | 26. 5. 2017 | OB v ČR, Orientační běh, Sloupek reprezentanta

Reprezentantem, který čtenářům O-News.cz zpříjemní poslední májový pátek roku 2017, je člen juniorského výběru ČR a dvojnásobný mistr Evropy dorostu na klasické trati Daniel Vandas. Patří k největším nadějím českého orientačního sportu a my jsme ho poprosili, aby odhalil svou tajnou tréninkovou zbraň. Možná Vás překvapí, kde Dan nabírá sílu do kopců a vytrvalost…

S plaváním jsem začal v 9. třídě na základní škole. Předchozí rok jsem měl plavecko-běžecký závod, kde se plave 50 metrů a běží 1 kilometr. Nečekaně jsem jakožto totální neplavec skončil třetí od konce se ztrátou cca 25 sekund po padesáti metrech v bazénu. Pak jsem to nějak doběhl a vyhrál, ale prostě při plavání ostuda jako hrom. Rozhodl jsem se to změnit. V té době u nás začínal plavecký klub Sports Team, kam jsem se tedy od září přihlásil.

Momentka z bazénu. Foto. archiv Daniela Vandase

V bazénu jsem byl tragéd úplně na první pohled, jelikož jsem nic nevydržel a můj plavecký styl nebyl žádný. Plácal jsem se tam docela ve velkém stylu, ale naštěstí nade mnou stál někdo, kdo se mi snažil pomoct. Vše mě naučili. Tedy až na prsový kop, to by bylo na další článek… Plavání mě bavilo čím dál víc a k tomu jsem se i trochu zlepšoval. Samozřejmě i v bazénu mám protivníka a čirou náhodou se jmenuje taky Vojta…. Ale co, aspoň mě to dále posouvá a mám soupeře, kterého se snažím dohnat.

S kamarádem a soupeřem Vojtou Sýkorou na soustředění v Rakousku..vyhlížejí lepší zítřky? Foto: archiv Daniela Vandase

Na zátěžových testech na běhátku v Hradci Králové bylo znát, že jsem se zlepšil při dýchání do toho jejich „šnorchlu“ a myslím si, že za to může právě plavání. I při běhu to trošičku pomáhá. Plavu doteď a baví mě to čím dál více. I nějaký ten triatlon bych chtěl v budoucnu zkusit. Plaváním se tak i udržuji, je to celkem fajn ve více směrech. Za jednu hoďku plavání, což není žádná flákárna, mám v deníčku zapsánu jednu normální fázi. Nemusím pořád jenom běhat a mám nějaké to zpestření.

Klasika ŽA na Paprsku Danielovi sedla. Foto: Šimon Mareček

Jinak ještě k alternativnímu tréninku řadím všelijakou obratnost, jako je např. florbal, basketbal, kolo, hokej, běžky, sjezdovky, atd.. Mám rád sport a to ve všech směrech. Je trošičku potřeba ovládat své tělo a vědět, kde mi končí noha a ruka. A hlavně to musí bavit!

Úvodní foto: Jan Polášek

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 5. 2024
a svátek má Zbyšek.