Road to WOC – Přispěj potem i ty!

od | 24. 3. 2021 | Fenomén, OB v ČR, Orientační běh

Organizátoři MS v orientačním běhu 2021 se připojili k iniciativě “Přispěj potem!”, kterou pořádá Nadace Premedis, odborným garantem je Česká ergonomická společnost. Cílem celé akce, která začala v polovině března, je podpořit zdravotníky, ale též uzavřené restaurace a v neposlední řadě také všechny obyvatele k pravidelnému pohybu.

Celá akce je opravdu jednoduchá, základní heslo zní “jakkoliv se pohybuj”. Pohybová aktivita může být vykonávána kdekoliv na světě, doma nebo venku, ve městě i v lese. Důležité je jen se přidat do klubu v aplikaci Strava nebo Runtastic, kde probíhají součty za jednotlivé dny a týdny všech účastníků. Výhodou je, že pokud některé aktivity jsou snímány pomocí GPS, veškerý čas se automaticky spáruje. Jednotlivé aktivity lze ale vkládat i manuálně.

Pohyb pomůže
To, že pohyb pomáhá, je všeobecně známé. Každá sportovní aktivita povzbuzuje náš mozek k uvolňování serotoninu endorfinů. Studie z roku 2019 publikovaná časopise Preventive Medicine uvádí, že lidé, kteří se věnovali chůzi, běhu nebo jízdě na kole, uvádějí méně depresivních příznaků. Tento projekt má ale vyšší cíl. Každá zaznamenaná aktivita se sčítá a za každých 100 hodin společného potu dává Nadace Premedis zdravotníkům 1000 Kč na kvalitní jídlo z restaurací, které byly také pandemií výrazně poznamenány. Jedná se o formu poděkování a vyjádření respektu k práci zdravotníků 1. linie.

Pro každého
Akce je určena úplně všem. Nezávisí na věku, místě bydliště či pohlaví. Cílem je nejen pomoci záchranářům, sestrám, lékařům nebo pracovníkům intenzivní péče v nemocnicích, ale též každému, kdo trochu ztratil motivaci k jakémukoliv pohybu. Každý dle svých možností může přispět libovolnou aktivitou, hodiny se postupně načítají všem za veškeré aktivity, které uživatel vloží do zmiňovaných aplikací. 

První výsledky projektu

Projekt se rozběhl během března 2021 a má své první výsledky. Poukazy od Nadace Premedis získalo několik zapojených zdravotních zařízení jako je Krajská nemocnice Liberec, Nemocnice Cheb, Svitavská nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nebo Klaudiánova nemocnice Mladá Boleslav. Řada dalších nemocnic se v nejbližší době zapojí. “Počítáme s tím, že vydáme kupóny pro odběr kvalitního jídla v dobré restauraci v 1. fázi cca v hodnotě 150 tis. Kč a pokud to bude mít úspěch, tak to navýšíme,“ říká prezident České ergonomické společnosti a iniciátor celé akce Lukáš Šoltys.

Podpoř projekt
Jak nejlépe podpořit projekt? Sám se do něj zapojit, pravidelně se pohybovat a potit se. Své zážitky můžete sdílet s hashtagem #prispejpotem na sociálních sítích. Pozvěte také svoji rodinu, přátele i kolegy z práce. Vyzvětě na souboj celý svůj klub, běžeckou partu, firemní oddělení nebo celou rodinu a zkuste se trumfnout, kdo bude v rámci týdne aktivnější. 

Akce má probíhat během celého března i dubna a veškeré další informace najdete na stránkách https://prispejpotem.cz/.

Přispěj potem


Pár hesel a hodnot…

Pravidlo 4P: Pohybuj se – Poť se – Pomáhej – Podpoř

1 hod tvé aktivity = 10 Kč pro zdravotníky

Společný cíl
Co nejvíce hodin, co nejvíce finančních prostředků pro zdravotníky i uzavřené restaurace. Čím více, tím lépe.

Jakýkoliv pohyb
Běháš? Lyžuješ? Jezdíš na kole? Cvičíš jógu? Štípáš dříví na zahradě? Je zcela jedno, jaký pohyb vykonáváš, pouze ho zaznamenávej ve sportovních aplikací.

Jednoduchý systém

Nemusíš nic zásadního umět, pouze se hýbat a zaznamenávat do jedné ze dvou nabízených aplikací.

Kdekoliv a kdokoliv
Jsi doma v karanténě? Necítíš se zaběhnout do dalekého lesa? Vůbec nevadí. Pohybovou aktivitu můžeš vykonávat kdekoliv na světě, doma i venku, ve městě i v lese.

Pro všechny
Je ti deset nebo sedmdesát? To je zcela jedno. Každý se může zapojit. Na věku ani pohlaví nezávisí.

Pravidelnost
Tato aktivita by Tě měla přimět i k pravidelnému pohybu, který, přiznejme si, není v těchto dobách na prvním místě. Samozřejmě při dodržování všech epidemiologických pravidel.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 19. 7. 2024
a svátek má Čeněk.