Orienťák v Africe

od | 17. 5. 2022 | Cestování za OB, OB ve světě, Orientační běh

Jihoafrická republika, Západní Kapsko, Stellenbosh. Vítejte v dějišti letošního jihoafrického mistrovství v orienťáku, v kraji, kde v horizontu jedné hodiny můžete propojit běh po technických trailech na Stolové hoře s výhledem na oceán s tradičním lezením na sto metrové pískovcové stěně a se západem slunce se skleničkou dobrého vína na pláži. Jaký je orienťák v Africe?

Aktivní Jihoafričani mají mezi sebou i skupinu orienťáků, mezi nimiž jsou právě často běžci, cyklisti nebo nadšenci do adventure racing. Komunitu v podstatě tvoří jeden větší klub v Johannesburgu (RAC Orienteers) a jeden o něco menší v Kapském Městě (Peninsula Orienteering – PENOC).

Terén jihoafrického šampionátu jako na dlani (foto: Michaela Šrámková)

Terénů a map je poskrovnu a jejich atraktivita a kvalita je různorodá. Nicméně pro cestovatele z Evropy jde o raritní a zajímavé kousky. V JAR se proběhnete v dunách po pláži, ve fynbosu a neprostupné buši, mezi vinicemi, farmami a jízdárnami či třeba mezi bývalými skladišti na dynamit. Kromě řady městských sprintů/middlů se orienťáci schází hlavně na dvou větších akcích – mistrovství Jihoafrické republiky a na BIG 5 Orienteering, vícedenních závodech tradičně konaných na přelomu roku v asi nejatraktivnějších jihoafrických terénech severo-východních jihoafrických provinciích Limpopo a Mpumalanga. Jde o výjimečně průběžné a technické terény s řadou kamenů, v místě s nevyzpytatelným klima (ranní husté mlhy přidávají často na dobrodružnosti) a s nevyzpytatelným výskytem divokých zvířat kolem kontrol. Na velkou pětku (slon, lev, leopard, nosorožec a buvol) u kontrol (naštěstí) nenarazíte, ale můžete se za nimi vydat do blízkého Krugerova parku. Nadcházející BIG 5 O (na přelomu 2023/24) se nicméně přesouvají na pětici nových map do krajiny spektakulární Garden Route. Tato turisty oblíbená pobřežní oblast Západního Kapska propojuje krásné pláže, ústí divokých řek s členitými fynbosem zarostlými útesy. Na ob rok konané BIG 5 O pravidelně zabloudí i řada elitních běžců z Evropy, kteří závody mohou propojit třeba s tréninkovým kempem v Drakensbergu (pohoří na hranicích JAR a Lesotha pnoucí se do výšek mezi 2000 – 3500 m n. m.).

Rodinnou atmosféru letošního mistrovství JAR v orienťáku tvořila kromě místního klubu i početná skupina běžců z Johannesburgu, kteří na závody přiletěli stylově letadlem, a pak řada nováčků, kterých během třídenní akce exponenciálně přibývalo i s tím, jak si místní postupně všímali chaoticky běhajících lidí kolem a ptali se o co v tomhle „treasure huntingu“ jde.

Letošní detailní mapy prostoru v okolí univerzitního a vinařského města Stellenbosh připravil ruský mapař Viktor Dobretsov. Jednalo se údajně o nejdražší mapy v dějinách oddílu, kdy poctivý mapař strávil hodiny mapováním detailů v zabušené části mapy, která se ale stejně při stavbě tratí nakonec příliš nevyužije. Zvětšil tím skromné portfolio místních map, jejichž velkou výhodou jsou okouzlující výhledy na vrcholky pohoří Jonkershoek obklopujících Stellenbosh a také možnost startovat přímo z areálu univerzity. Jihoafričtí orienťáci mívají často problémy s hledáním závodních prostor z důvodu vlastnictví půdy. „Problematické bývá především, pokud půdu vlastní stát, pak si říkají o vysoké poplatky, které nepokryjeme ze startovného. Jednodušší je to se soukromníky. Například loňský šampionát se konal na rozsáhlé farmě v Noordhoeku, kde kromě samotného areálu farmy a jízdárny, byl i les a duny pokryté fynbosem. Majitelka farmy byla moc vstřícná a dala se uplatit dobrým vínem,“ popisoval předseda PENOC a hlavní pořadatel mistrovství Richard Lange.

Výhledy přímo z centra závodů (foto. Michaela Šrámková)

Třídenní akce letošního šampionátu nabídla middle, kde se stavař snažil využít co nejvíc pruh vysokého lesa a navměstnal do něj řetězec krátkých postupů; kopcovitou dlouhou trať, která kombinovala pár zajímavých kontrol v lese a kolem nádrží s běžeckými úseky v otevřených prostorech a za mě nejhezčí trať mistrovství, netradičně dlouhý sprint kombinující techničtější mapařinu v lese a kolem místního hřiště s delšími volbami.

Mistrovství JAR se koná pravidelně na konci dubna, na přelomu místního podzimu a zimy. Letos tomu bylo už po čtyřicáté, díky čemuž jsme si během vyhlášení a při večerním pozávodním braai (jihoafrická verze barbecue) vyslechli od pamětníků i několik nostalgických vzpomínek z prvních šampionátů. Provázanost a rodinná atmosféra je u místní orienťácké komunity naprosto jedinečná.

I když bych si klidně krásy Jihoafrické republiky nechala pro sebe, přeci jenom píšu článek s cílem navnadit čtenáře, aby prozkoumali neuvěřitelnou africkou přírodu, a to samozřejmě respektem a tolerancí k místní kultuře. Kluby v Johannesburgu a Kapském Městě pořádají závody a tréninky celoročně, obzvlášť pak během místního podzimu a jara, mistrovství JAR bývá na konci dubna a Big 5 O na konci roku. Je ideální propojit pobyt s běžeckými tréninky v okolních horách, Západní Kapsko toho má hodně co nabídnout, místní hory se pnou do maximální výšky kolem 2000 m n.m. Nejkrásnější tréninkové hřiště východní části JAR je rozsáhlé pohoří Drakensberg na hranicích JAR a Lesotha. Nejvyšší hora dosahuje výšky 3 482 m n.m. Pobyt se dá propojit také s řadou trailových závodů, mezi nejznámější patří Ultra Trail Drakensberg, Otter Trail Run, Ultra Trail Cape Town, Cederberg traverse, Namibia Crossing, Wildcoast Wildrun a Skyrun nebo silniční závody Two Oceans Marathon a Comrades Marathon. Pro nadšence do MTB je tu třeba legendární vícedenní závod Epic, který v minulých letech několikrát vyhrál Jaroslav Kulhavý. 

JAR je tak alternativou ke keňskému Itenu, tréninkové vesnici položené ve 2000 m n.m. na zlomu Rift Valley, kam také zavítala v posledních dvou letech řada českých reprezentantů. V Keni se v poslední době objevilo pár hlasů a iniciativ začít s naším zamilovaným sportem, nicméně zásadní překážkou je nedostatek map. Pokud bystě věděli o orienťákovi, který by pracovně (nebo třeba za dobrovolnictvím) mířil na delší dobu do Nairobi a okolí, ozvěte se mi (sramek.michaela@gmail.com). V Nairobi je pár městských map, které potřebují revizi, několik prostorů, které by byly ideální ke zmapování a pak pár místních, kteří jsou nadšení a iniciativní a přičichli k tréninku v rámci „outdoor skills“ tréninku, ale nemají zkušenosti s mapováním a pořádáním. Potřebovali by tedy podporu k rozjetí iniciativy – např. pořádáním závodu v rámci světového dne orientačního běhu nebo tréninků pro školy.

Toť vše z afrického zpravodajství. Třeba společně oslavíme nový rok na dalším startu BIG 5 O.

Michaela Šrámková

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 6. 2024
a svátek má Květa.