Orienťácké tábory: Krčkovice

od | 25. 7. 2018 | Orientační běh

Tradičních prázdninových táborů s orienťáckou tématikou není mnoho, ale přesto se takové najdou. A často jde o tábory s dlouholetou tradicí, které odchovaly několik generací orientačních běžců. Jako první jsme vybrali tábor v srdci Českého ráje  – Krčkovice.

Krčkovický tábor se nachází cca 4 kilometry jižně od zámku Hrubá Skála v blízkosti Věžického rybníka (“Věžáku”) známého z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Zázemí tábora poskytují stany s podsadou, dále pak budovy na okraji skalnatého kaňonu. Tam se nachází malá kuchyňka, zastřešená jídelna a kancelář pro vedoucí. Tábor funguje v nynější formě přibližně 30 let, navíc v posledních letech byly vzhledem k velkému zájmu zavedeny dva turnusy- týdenní s dětmi do 10-ti let a dvoutýdenní tábor dětí do 16-ti let.

Letošní společné táborové foto

Nezbytnou součástí táborového programu je humuscross, štafetový závod v bažinách a ve skalách, jenž je unikátním patentem krčkovického tábora. Dále děti každoročně vymýšlejí týmové tanečky a divadelní představení. Samozřejmostí jsou běhací i šifrovací hry s různou tématikou.

Atraktivitu nádherného prostředí dokazuje zájem našich reprezentantů – na tábor se jich jen letos přijelo podívat 10. Jako přímí účastníci se po MEDu zúčastnili Jakub Chaloupský, Adéla Vandasová a Lukáš Vitebský, na táboře pár dní pobyla i Tereza Chrástová. S přípravou táborových her pak několik dní pomáhala Denisa Kosová a pozdější účastníci JWOCu Vít Koštejn, Barbora Chaloupská, Daniel Vandas a náhradník Ondřej Hlaváč. Na návštěvu přijel i reprezentant Pavel Kubát.

Bitva proti Taupům s papírovými koulemi

Hlavní programovou vedoucí tábora je nyní Maky Poloprutská, bývalá juniorská reprezentantka, která se zúčastnila JWOCu 2011 v Polsku. My jsme se jí zeptali na pár otázek:

Je náplň Krčkovického tábora spíše jako orienťácké soustředění nebo jsou na programu klasické táborové hry?
Jako orienťácké soustředění bych to rozhodně nenazvala, tréninků zas tolik není, kdyby jich bylo mnoho, děti by to nebavilo. Na programu jsou tedy různé táborové hry (většinou jakkoli běhací a někdy i s využitím mapy) a samozřejmě nechybí celotáborovka.

Kolik dětí se tábora účastní? Jedná se výhradně o orienťáky z okolí?
Když jsem jela poprvé jako praktikantka (cca 5-6 let zpátky), bylo 40 dětí a 4 družstva, poslední roky byl limit 55 a vždy se naplnil, avšak letos se tábor přímo přeplnil a bylo poprvé 60 dětí. Nejvíce jezdí táborníci z Ještědské oblasti a z Hradce Králové. Spí se výhradně v klasických stanech s podsadou.

Jaké bylo téma letošního ročníku tábora?
Letos jako téma zvítězili Mimozemšťané, kteří se dostali na planetu Zemi.

Kolik orienťáků jste stihli během tábora odběhnout?
Měli jsme tři individuální tréninky – hromaďák, sprint a middle. Poté nechyběla tradiční týmová Krčkola (obdoba finské Jukoly) a zkusili jsme i Fofolacup.

Jaká hra sklidila u dětí největší úspěch?
Dle bodování her vyhrály jasně vysílačky (boj s papírovými koulemi a zabíráním stanovišť), dále mělo nejvíce bodů spaní v lese a poté klasická sbíračka papírků v lese, kdy jsou děti chytány vedoucími.  Ještě závěrečný boj proti záporným Taupům byl úspěšný (to se musely identifikovat obličeje šéfů gangu).

Každoročně můžete najít sestříhaná videa tanečků a humuscrossu na Youtube. Ukázku si vychutnejte níže.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.