Ohlédnutí za oblastním víkendem

od | 6. 10. 2022 | Reportáže

Dva středeční předskokani, sedm sobotních a pět nedělních závodů. To je statistika posledního týdne. Zatímco reproši si vybíhali poslední body do Světového poháru, zbytek o-komunity se potkával na oblastní úrovni. My jsme se protentokrát zaměřili na kategorii starších žáků a krom přehledu jejich výsledků přineseme některé mapy s tratěmi H14. Můžete tak prozkoumat, jak se lišila náročnost tratí a jak se s ní žáci popasovali.

Kde se od středy do neděle závodilo? Mapa vždy napoví!

Středeční předvoj: Hradešín a Lipůvka

Dohromady přes 1800 lidí využilo nabídku svatováclavského svátečního proběhnutí. Na závod Pražského a Středočeského žebříčku od KOB Tretry Praha přijelo přes 1100 lidí, což znamenalo i velmi silnou konkurenci mezi žáky. V kategorii D14 startovalo 61 dívek, nejrychlejší byla Ela Lošťáková (PGP) před Pavlínou Malečkovou +0:18 (VSP) a Terezou Hruškovou +1:32 (PGP). Chlapců startovalo o něco míň, celkem 44. Nejrychlejší byl Jonáš Etrych (DOR) před Šimonem Vítečkem +0:23 (DKP) a Štěpánem Termerem +0:27 (VSP). Na ORISu najdete i odkaz na fotky ze závodu.

Momentka ze středečního závodu v Hradešíně (Foto: Gabriela Šimůnková)

V závodě žebříčku Jihomoravské oblasti a Vysočiny, který pořádal SK Radioklub Blansko, se sešlo závodníků o něco méně. Mezi žačkami byla nejlepší Anežka Fedrová (RBK) před Sofií Staškovou +1:01 (PBM) a Anetou Jágrovou +1:45 (RBK). Mezi žáky vyhrál Mikuláš Klusáček (CTB) před Matějem Tomanem +1:52 (LBM) a +2:08 Matyášem Malým (TBM).

Krajský žebříček MS Kraje – Kunčice pod Ondřejníkem

Nejvýchodnější region naší země měl dostaveníčko v Beskydech, konkrétně v Kunčicích pod Ondřejníkem (neplést si s Kunčicemi u Starého města pod Sněžníkem!). Pořadatelé z klubu O-RUNNAŘI Beskydy připravili krátkou trať. Trať dlouhou rovné 3 kilometry nejrychleji zvládl Mateusz Mokrosz 21:05 (TRI), druhý byl Ondřej Červinka +3:07 (BFM) a třetí Tomáš Bruk +6:22 (TRI). Jejich dívčí protějšky měly trať o něco kratší, 2,4 km a tratí nejrychleji prolétla Tereza Kawuloková 20:25 (SIT) před Eliškou Burešovou +1:52 (BFM) a Klárou Byrtusovou +2:15 (SIT).

Mapa s tratí H14C na OŽ MS kraje

Hanácký žebříček – Hlubočky

Když popojedeme kousek na západ, dostaneme se do Hanácké oblasti. Pořadatelé z SOB Olomouc připravili krátkou trať v Hlubočkách. Na samém okraji vojenského újezdu Libavá byl mezi žáky nejrychlejší Viktor Čech 19:20 (AOP). Na trati dlouhé 3,1 km porazil druhého Antonína Máčalu +1:41 (STE). Třetí skončil Petr Kovalčík +3:54 (AOP). Mezi dívkami vyhrála Pavla Reichlová 22:07 (KSU) před Karolínou Otrubovou +0:20 (PLU) a Eliškovou Pinkovovou +2:12 (JPV).

Mapa s tratí H14C v Hlubočkách

Východočeský pohár – Červená Voda

Těsně za hranicí Olomouckého kraje, v Horní Orlici u Červené Vody bojovali Východočeši. Klub OB T.J. Sokol Žamberk využil prostor MČR štafet a klubů z roku 2017 a připravil závod na klasické trati. Kategorii H14C opanoval Tomáš Metelka 22:06 (PHK) před Matějem Čečkou +3:54 a Jakubem Sochorem +5:18 (oba SHK).

Fotka z vyhlášení H14C. Foto: obzamberk

Mezi stejně starými dívkami byla nejlepší Selina Havrdová 32:15 (SJC), druhá skončila Anna Kynčlová +0:04 (JIL) a třetí Pavla Kutlvašrová +1:09 (VRL).

Mapa s tratí H14C v Červené Vodě

Liga Vysočiny, JM liga, OŽ Valašské oblasti – Zubří

SK Orientační sporty Nové Město na Moravě připravilo závod hned pro tři oblasti. Celá jižní polovina Moravy a Vysočina se potkali v pěkných vysočinských terénech u závodu na krátké trati. V kategorii H14 byl ve vyrovnaném souboji nejrychlejší Matouš Dittrich 21:41 (SKM) před Mikulášem Klusáčkem +0:28 (CTB) a třetím Martinem Perničkou +0:40 (TZL). I mezi žačkami to bylo poměrně vyrovnané. Závod ovládly dívky z klubů z jihomoravské oblasti. Vyhrála Julie Ptáčková 26:07 (TBM), druhá skončila Eva Marková +0:25 (ZBM) a bednu doplnila Anežka Fedrová +1:06 (RBK).

Mapa s tratí H14

Ještědský žebříček – Všeň

Na severu Čech se závodilo až v neděli. Klub SOK TJ Turnov připravil ve skalnatém terénu Českého ráje krátkou trať. Centrem závodu byla obec Všeň. V okolí hradu Kozlov závodilo přes 700 závodníků. Kategorie H14 byla i zde velmi vyrovnaná. Vyhrál František Lamač 21:26 (TUR) před Jakubem Kučerou +0:12 (VSP) a Eduardem Žemlíkem +0:33(TUR). V dívkách se vítězka Matilda Tomášková (TUR) vešla těsně pod 20 minut s časem 19:58. S větším odstupem skončila druhá Magdalena Nemšovská +3:03 (VSP) a třetí byla Markéta Hanušová +3:24 (VRL)

Liga Vysočiny – Zhoř u Tábora

Ze sobotního vysočinského závodu na nedělní to sice bylo autem skoro 140 kilometrů a 2 hodiny cesty, i tak se ale na nedělním závodě objevila skoro dvoustovka závodníků. Klub OK Střelka pořádal závod na klasické trati v lesích u obce Zhoř u Tábora. Kategorii H14 vyhrál Antonín Hofhanzl 29:27 (RUZ), druhý skončil Vít Jelínek +1:22 (SJH) a třetí Adam Prášil +4:13 (SJI).

Pódium kategorie H14. Foto: obtabor

Dívky se sešlo akorát na stupně vítězů. Vyhrála Denisa Čápová (STA).

Mapa s tratí kategorie H14

Pražský a Středočeský žebříček – Praha Cholupice

Ve středu Čech se nezávodilo jen ve státní svátek, ale i o celém následujícím víkendu. Pořadatelé z VŠTJ Ekonom Praha připravili u Cholupic závod na krátké trati. Do lesa se vydalo přes 750 závodníků. Velmi rychlý čas zaznamenal na trati vítěz kategorie H14 Matouš Skripnik 16:47 (FSP), když porazil druhého Šimona Vítečka +1:16 (DKP), třetího Ondřeje Matyse +2:27 (DOR) i dalších 38 závodníků. V podobné konkurenci vyhrála v D14 Tereza Hrušková 23:36 (PGP) před Carolinou Mullis +0:24 (DKP) a Magdalenou Seidlovou +1:41 (RIC).

Pořadatelé připravili velkou fotogalerii.

Pražský a Středočeský žebříček – Svárov

Střední Čechy do třetice. Opět krátká trať a nedělní závod od TJ Hostivice. Stejně jako v sobotu, i tady vyhrál Matouš Skripnik 16:36 (FSP), tj. byl ještě o 10 vteřin rychlejší než v sobotu. Druhý za ním skončil Jonáš Etrych +0:56 (DOR) a třetí Matouš Junek +1:30 (DKP). Mezi dívkami vyhrála Julie Hladíková 17:57 (DKP) před Terezou Mikulovou +1:34 (ZVO) a opět třetí Magdalenou Seidlovou +2:18 (RIC)

Jihočeský žebříček – Nový Dvůr u Písku

Dva závody na jihu Čech si vzal na starost klub Orientační sporty Písek. V sobotu i v neděli probíhal závod jihovýchodně od Písku, v sobotu závodilo zhruba 130 závodníků, v neděli jen něco málo přes stovku. Krom prohánění draků v podzimním větru se na sobotní krátké trati proháněli i závodníci. V kategorii H14 vyhrál Šimon Troják 23:08 (KRE) před domácí dvojicí Kryštof Chalupa +1:08 a Tomáš Pazderník +5:18. Mezi dívkami vyhrála Lada Sobotková 17:22 (OPI), druhá skončila Adéla Chumová +1:56 (SLP) a třetí Anna Leitnerová +3:58 (VTA).

Po sobotním middlu přišla na řadu nedělní klasika. Ve starších žácích tentokrát vyhrál Tomáš Pazderník (OPI) – v lese strávil více než hodinu. Mezi jeho vrstevnicemi vyhrála opět Lada Sobotková 30:40 (OPI).

Pořadatelé zveřejnili i spoustu fotek jak ze soboty, tak z neděle.

Západočeský žebříček – Krchleby

Podobný scénář, jako panoval na jihu Čech, proběhl i na západě Čech. I tady závodníky čekaly dva závody. V sobotu middle, v neděli klasika. V sobotu 220 závodníků, v neděli 180.V sobotu mapa Vytluč, v neděli Výtuň. A to vše pod taktovkou OK Lokomotiva Plzeň. A jak to celé dopadlo?

Na krátké trati byl v kategorii H14 nejrychlejší Ondřej Herman 20:04 (MLA) před Robinem Andělem +1:14 a Štěpánem Vodrážkou +1:51 (oba VPM). Mezi dívkami s přehledem vyhrála Tereza Stehlíková 17:40 (LPM), druhá skončila Lída Ritterová +3:05 (ONO) a třetí Daniela Mayerová +3:29 (KSH).

Mapa se sobotní tratí H14 včetně jejich postupů.

I v nedělní klasice zvítězil Ondřej Herman 32:13 (MLA) před Robinem Andělem +1:45. Na stupních vítězů je tentokrát doplnil Jakub Krs +4:54 (oba VPM). V žačkách se nám pořadí proházelo více. Vyhrála sobotní bronzová Daniela Mayerová 30:18 (KSH) před sobotní vítězkou Terezou Stehlíkovou +3:01 (LPM) a sobotní stříbrnou Lídou Ritterovou +5:32 (ONO).

Nedělní mapa H14 s postupy vítěze Ondry Hermana

Závěrem

Cílem tohoto článku není soudit stavbu tratí jednotlivých závodů. To už je na každém z vás. My jsme vám dali informace o tom, jak tratě vypadají a kde se je můžete zpětně dohledat. Stejně tak i o tom, jak rychle je závodníci běhali. Byly lehké? Neúměrně náročné? Postavili byste vše jinak? Uvidíme již příští víkend, na který je nachystáno dalších 11 oblastních závodů!