Na Kofole s Tomášem Křivdou
Dnes je 17.01.2020

Na kofole s | Rozhovory | 26.01.2017

Další mladou nadějí, kterou server O-news.cz pozval na Kofolu, je choceňský závodník Tomáš Křivda. Dvakrát se zúčastnil dorosteneckého mistrovství Evropy, v roce 2015 na něm bral dvě 6. místa. Doma mu visí celkem 7 medailí z domácích MČR. A ač věkem ještě dorostenec, na tradiční Malé ceně Velké Verandy, kterou založil jeho děda, má krom skvělého času i dvanáct účastí. Co dělá ve svém volném čase, jak hodnotí uplynulou sezónu nebo jaký má vztah ke svému oddílu, to vše jsou zajímavosti, které Vám přinese následující rozhovor.

Ahoj Tome, jak se ti teď v zimě vede?

Ahoj, zatím jsem s letošní zimou spokojen, nemocím jsem se do teď úspěšně vyhýbal a s naběhanými kilometry to také jde. Zároveň jsem rád, že jsem od začátku listopadu opět začal trénovat i s atlety. Tak mi nezbývá než doufat, že takto proběhne i zbývající období zimy.

Mohl bys nám trochu popsat tvé orienťácké začátky?

Já jsem to měl ve výběru sportu hodně snadný, ačkoliv u nás ve městě (Nové Město nad Metují) žádný oddíl není. Mamka pochází z Chocně, kde orienťák vede můj děda, takže jsem už od mala jezdil na závody s rodiči a běhal za Choceň. Samozřejmě jsem později zkoušel i jiné sporty jako atletiku a florbal, kterých jsem ale později musel nechat kvůli tomu, že skloubit akce těchto sportů o víkendech bylo takřka nemožné, a tak jsem nakonec zůstal u orienťáku a jsem za to rád.

Konečně nám napadl sníh. Máš rád běžky? Zařazuješ je do své zimní přípravy?

Běžky rád mám. Pokud mám přes zimu o víkendu čas, tak na ně někam do Orliček, kam to máme blízko, velmi rád jezdím. A ještě mě v nejbližší době čekají nějaká soustředění, která budou zaměřená na běžky.

Vloni jsi byl prvním rokem v kategorii H18, přesto ses ve velké konkurenci probojoval na MED v Polsku. S jakým cílem jsi na mistrovství odjel a jak moc se ti to povedlo ho splnit (klasika 55. místo, sprint 42. místo, pozn. redakce)?

Většinou, když je člověk v kategorii mladší a obzvláště, když ji sdílí s kluky ročníku 1998, tak nemá na sezónu a výsledky v ní takové nároky. Já si před sezónou řekl, že mým cílem bude medaile z MČR a nominace na MED. Takže jsem ty cíle v podstatě splnil. Jen když už jedete na ten MED, tak taky chcete něco zaběhnout a to se mi upřímně nepovedlo ani v nejmenším, kdy jsem na obou závodech totálně vyhořel jak fyzicky, tak mapově.

Jsou za námi silvestrovské oslavy a Nový rok. Jaké plány a sny máš v hlavě pro rok 2017?

Rád bych chtěl přes sezónu běhat vyrovnaně, a protože budu pro tentokrát v kategorii starší a taky bez Bandasky, Oťáka, Sýkorky, Bonbóna i dalších, tak bych nějakou medaili z MČR rád uvítal nebo se třeba nominoval na nějakou mezinárodní akci. Stále ale hlavně chci, aby mě orienťák bavil alespoň tak, jako do teď.

Nacházíme se v období objemové přípravy, určitě hodně „točíš“, abys na jaře patřil opět mezi nejlepší ve své kategorii, jak ale Tomáš Křivda odpočívá? Co děláš, když neběháš?

Velký polštář za hlavou a být online.

Pro mě osobně je velmi zajímavé, že pocházíš z menšího oddílu (KOB Choceň), kterému jsi věrný. Nevadí Ti, že se nervete o přední pozice ve štafetách nebo družstvech?

Je sice pravda, že se nerveme úplně o ty TOP místa, ale v posledních dvou letech jsme byli schopni běhat do TOP6 a doufám, že tomu tak bude i letos, kdy jsem v dorostencích naposledy. Další věc je ta, že já nejsem úplně zastáncem přestupů do „velkoklubů” jen za účelem lepší štafety, když ji můžu běhat i ve svém oddíle. Pak to na vyhlašování dlouhodobých soutěží vypadá, jako kdyby v orienťáku byly jen 3 kluby.

Jak to vidíš do budoucna, bude v juniorech / dospělých potřeba změnit dres?

Prozatím o tom neuvažuji. I v budoucnu budeme mít v choceňském oddíle velice kvalitní štafetu a myslím, že Choceň v mužích ještě neřekla poslední slovo! A přeci jenom orienťák není jen o výsledcích, ale také o dobré partě a po této stránce to v Chocni šlape dobře.

Od Janči Peterové máš u nás schovanou tuto zajímavou otázku: ,,Jaký máš vysněný čas na příští rok na MCVV?

Veranda je závod, na který se každý rok těším už od posledních důležitých závodů sezóny. A jelikož tenhle závod založil můj děda a má už nějakou tradici, tak je to taková moje srdcovka. Ale abych se vrátil k otázce, tak bych rád překonal osobák a zkusil obhájit letošní vítězství. A jestli tě zajímá čas, tak třeba 16:23.

Další zpovídanou bude brněnská závodnice Markéta Firešová, na co by ses jí chtěl zeptat?

Tak Maky, mě by zajímalo, jak plánuješ v budoucnu kombinovat OB s LOBy? Jestli plánuješ třeba i do dospělých zůstat věrná oběma odvětvím.

Děkuji za rozhovor a správný směr v lese i životě!

Použité fotky pochází ze stránek závodů Malá cena Velké verandy, od fotografa Jana Poláška nebo z osobního archivu Tomáše Křivdy.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *