Na kofole s Martinem Šimšou

od | 16. 7. 2019 | Na kofole s, Orientační běh

Nejúspěšnějším mužem výpravy do běloruského Grodna byl člen klubu SK Praga Praha Martin Šimša. Ze závodu na klasické trati si odvezl zlatou medaili a další přidal spolu s Jakubem Chaloupským a Lukášem Vitebským v napínavém závodě štafet. My Vám dnes přinášíme příjemný letní rozhovor, který nám právě Martin poskytl. Hezké čtení.

Ahoj Martine, jak se Ti vede?

Vede se mi dobře. Začaly prázdniny a konečně je čas trochu si odpočinout.

Začátek prázdnin jsi strávil v Bělorusku na Mistrovství Evropy dorostu v Grodnu a nutno říct, že jsi byl velmi úspěšný. Vrátil ses jako dvojnásobný mistr Evropy, na který moment z celé akce nejraději vzpomínáš?

Určitě nejde zapomenout na to, když vám hrají českou hymnu, ale možná i radši vzpomínám na všechny zážitky, které jsem si z Běloruska odvezl. Ať už seznamování se se závodníky z cizích zemí, poznávání místních kultur a jídla nebo super strávené dny s ostatními členy týmu. Díky!

Parta, která se sešla v Grodnu, byla nejen dle Martina skvělá. Foto: Jan Polášek

Mohl bys nám popsat jednotlivé závody z Tvého pohledu? Začneme klasikou…

Klasika byl můj první závod na mezinárodní úrovni (když nepočítám CEYOC) a nevěděl jsem, jak na tom jsem v porovnání s ostatními. Šel jsem si tedy svůj závod s tím, že se chci vyvarovat všech chyb. To se mi úplně nepovedlo ale nakonec to stejně stačilo. Byl jsem překvapený, ale měl obrovskou radost.

Co štafety, dopředu bylo jasné, že budete největšími favority, vyvíjel se závod podle Vašich představ? Co vedlo k tomu, že finišoval Lukáš Vitebský?

Závod se určitě vyvíjel podle představ. Kuba skvěle rozběhl a mně se podařilo udržet pohodlné vedení. Lukáš sice chyboval, ale dokázal to ustát a doběhnout jako první, což je hlavní. A to, proč finišoval právě on? Hned po klasice jsme se o tom mezi sebou bavili a dohodli se takhle. A možná víte, jak to dopadlo, když jsem naposled finišoval já? Vloni na MČR štafet mě ve finiši o 3. místo předběhl Honza Gajda, tak asi proto….

Štafetové zlato z MEDu – zleva Chaloupský-Vitebský-Šimša. Foto: Jan Polášek

A sprint?

Na ten jsem si tolik nevěřil. Řekl jsem si, že ta top 10 by byla super. Běželo se mi docela dobře a v průběhu závodu to vypadalo i na velkou bednu. Ke konci jsem ale udělal pár chybek, a proto 10. místo beru všemi deseti.

Honza Picek velmi „chválil“ rozmanité snídaně, přeci jen zeleninu s vejcem a majonézou nebo pohanku s mletým masem asi běžně nesnídáme. Máš nějaké další vtipné běloruské vzpomínky?

Tak to jídlo nás překvapovalo pořád a bez přídělu mletého masa jsme se neobešli žádný den. Dalších vzpomínek je nepočítaně. Za zmínku stojí způsob jízdy řidičů na silnicích, kde se předjíždí výhradně zprava, nebo skvělá lidová muzika na ceremoniálech.

Jak ses dostal k orientačnímu běhu, kdo a kdy Tě k němu přivedl?

Orienťák dělám od malička – přivedli mě k němu rodiče. Pár týdnů po narození jsem jel na první závody a po prvních krůčcích mě rodiče začali brát na HDR.

Martin dělá orientační běh opravdu od útlého věku. Foto: archiv MŠ

Před pár dny skončila letní olympiáda dětí a mládeže, ty ses účastnil v předchozích letech zimní i letní varianty, přijde Ti, že tyto akce mají smysl? Motivovala Tě účast k dalšímu usilovnému tréninku?

Myslím si, že je to super akce a příležitost vyzkoušet si reprezentovat svůj kraj. Každý účastník si to užije a odveze si kupu zážitků. Mě osobně asi příliš nemotivovala k tréninku, protože jsem v té době bral orienťák spíše jako zábavu a moc jsem o tréninku nepřemýšlel. Určitě mi ale ODM dala nějaké zkušenosti, které jsem mohl využít třeba teď na MEDu.

Začaly prázdniny, jaké na ně máš plány?

Ze všeho nejdřív si chci trochu odpočinout od orienťáku, a proto jedu s rodinou do Rakouska chodit po horách a třeba vyzkoušet nové sporty. Pak znovu najedu na trénink a po švýcarském Swiss O-Weeku poletím rovnou na prázdninový zájezd s JRD do Švédska. Mimo jiné se také objevím na Bohemce a PPčkách.

Martin na ODM 2018 získal bronz. Foto: Jan Picek (O-News.cz).

Na podzim budeš obhajovat zlato z klasiky z Kladek, věříš si, že přes prázdniny dobře potrénuješ na záludné jizerskohorské lesy?

Jojo, doufám, že potrénuji. V Jizerkách mi to docela sedí, tak uvidíme na co to bude stačit. Medaile by byla v tak nabité konkurenci super.

A nakonec moje nejoblíbenější otázka, jak odpočíváš a čemu se věnuješ, když neběháš?

Tak nejlepší odpočinek je určitě spánek. Jinak mám rád také studenou sprchu nebo lehký výklus. V zimě doplňují běh běžkami a když si najdu čas, tak udělám něco do školy nebo se zúčastním nějaké vědomostní soutěže.

Zimu si Martin rád zpestří běžkami, tady je na trati Jizerské 25 Foto: archiv MŠ

Martine, děkuji za rozhovor a přeji správný směr v lese i v životě!

Taky děkuji a přeji všem hezké léto.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 2. 2024
a svátek má Svatopluk.