Na kofole s Markétou Firešovou

od | 23. 2. 2017 | Na kofole s, OB v ČR, Rozhovory

Další závodnicí, která přebírá štafetu v našem tradičním seriálu o mladých nadějích, je brněnská Maky Firešová. Výborná pěší i lyžařská orienťačka, která se nedávno vrátila z juniorského mistrovství světa v LOB ve finské Imatře. Jak lze trénovat LOBy v Brně?  A kdo vymyslel outfit na lyžařský banket “princové a princezny”? To vše se dozvíte v následujícím článku.

 

Ahoj Maky, máš se?

Ahoj, mám se fajn, akorát mě docela bolí nohy, protože jsem se právě vrátila ze sprintového soustředění v Bratislavě, kde jsme pořádně potočili v tamních kopcích.

Jaké zážitky si vezeš z nedávného JMS v LOB ve finské Imatře? Jsi spokojená se svými výkony?

Z Finska jsem si dovezla spoustu intenzivních zážitků. Určitě nikdy nezapomenu, jaké to je závodit v -20 °C a přitom ničit lyže kvůli nedostatku sněhu (člověk by nečekal, že ve Finsku bude méně sněhu než v Brně). Jsem moc ráda, že jsem si konečně mohla vyzkoušet správné skandinávské LOBy. Kromě letošního JWSOCu jsme jeli ještě malé závody v Norsku na prosincovém soustředění, ale to je vše a od toho se asi také odvíjely mé výsledky. Moje umístění sice nebyla nějak obzvlášť slavná, ale myslím, že na to jaké máme v Česku pro trénování LOB podmínky a že jsem prvním rokem juniorka, to nebylo tak zlé.

Česká reprezentace na banket MED/JMS/ME ve finské Imatře

Kdo vymýšlel outfit na závěrečný banket (princové a princezny)? Dalo velkou práci přemluvit všechny (i členy RD) k převleku?

Jít za prince a princezny navrhla Verča Kubínová a my ostatní jsme souhlasili. Pak už to chtělo jen strávit několik hodin ve Vaňkovce a vybrat ty nejvhodnější princeznovské šaty. Vestičky pro kluky ušila hodná paní od Rózky Kuchařové, takže jsme, podle mě, vypadali moc pěkně a věrohodně. Nikoho jsme přemlouvat nemuseli, myslím, že všichni byli rádi, že někdo něco vymyslel. Dospěláci se v posledních letech vždy rádi na banket sladí s juniory, takže to taky nebyl problém. Akorát nám chvíli trvalo, než jsme donutily kluky k tomu, aby si sami vystřihli korunky, ale to se nakonec taky zvládlo.

Kde se vůbec v Brně trénuje na LOBy? Jak často a kam se dostaneš na sníh?

Letošní zima byla parádní, dalo se točit i v Brně na přehradě. Jinak jezdíme hlavně na Vysočinu, stadion v Novém Městě to jistí. Na lyžích jsem letos byla hlavně o víkendech a potom ještě třeba jednou v týdnu.

Vzhledem k tomu, že kombinuješ LOBy s OB, možná se do Finska na JMS podíváš letos ještě jednou … Jaké plány máš směrem k letošní orienťácké sezóně?

To by bylo super, ale spíš budu chtít využít toho, že jsem ještě poslední rok v dorostu a budu bojovat o nominaci na MED na Slovensko.

Mohla bys nám krátce popsat, jak ses dostala k orienťáku?

Nejdřív jsem si prošla takovou tou klasikou… gymnastika, plavání, hra na flétnu, ale nic z toho mě úplně nechytlo a tak mě mamka dala asi v 9 letech na orienťák, protože za mlada závodně lyžovala a věděla, že její kamarádi, kteří s ní v zimě běžkovali, dělali přes léto orienťák a zdálo se jí, že je to moc fajn sport a taky viděla, že v Brně je orienťák o dost perspektivnější než běh na lyžích.

Co dělá Maky Firešová, když odpočívá? Stíháš se krom orientačních sportů věnovat i nějakému dalšímu koníčku?

Kvůli trénování a škole už mi moc volného času nezbývá, ale když se nějaký najde, tak ho ráda trávím se svým pejskem Imelkou. A když si chci odpočinout, tak si někam zalezu s knihou nebo zajdu s kamarády do některé z útulných brněnských kaváren. V období volna je určitě můj velký koníček cestování.

Vypadá to, že ve Tvém domovském oddíle SK Žabovřesky Brno máte skvělou partu. Vím, že každý rok jezdíte na podzim do hor na přechod. Kdo tyto akce vymýšlí?

Tyto akce plánuje Libor (Libor Zřídkaveselý – pozn. red.), stejně jako ostatní soustředění.

Máte nějaké vysněné místo, kde byste chtěli podniknout přechod?

 Spousta českých orienťáků si v poslední době oblíbila přechody na Podkarpatské Rusi a já bych se na Ukrajinu taky moc ráda podívala. Asi bych se tam ale radši vypravila spíš v létě.

Dalším zpovídaným bude Michal Bořánek, máš nějakou pikantní otázku, na kterou by ses ho chtěla zeptat?

 Mě by zajímalo, kolik zhruba za rok natočíš kiláků na dráze (smích – pozn. red).

Tvůj předchůdce Tomáš Křivda Ti u nás nechal zajímavý dotaz ke Tvé duální kariéře: Maky, mě by zajímalo, jak plánuješ v budoucnu kombinovat OB s LOBy? Jestli plánuješ třeba i do dospělých zůstat věrná oběma odvětvím?“.

To je těžká otázka nad kterou často dost přemýšlím a sama si moc nedokážu odpovědět. Mám ráda obojí, ale je mi jasné, že když chci být v něčem dobrá, tak bych se tomu měla věnovat co nejvíc. Teď začíná jaro, takže trénuji OB a uvidím, jak se mi bude běhat po zimě plné nalyžovaných kilometrů. Podle toho se asi budu rozhodovat, jak bude vypadat moje příští zima. Byla bych ráda, kdyby se mi to ještě nějakou dobu dařilo kombinovat.

Děkuji za rozhovor a přeji správný směr v lese i v životě!

Fotografie: Petr Kadeřávek, Jan Polášek, Anna Auermüllerová  a archiv Markéty Firešové

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.