Na kofole s Kubou Milánem

od | 3. 10. 2017 | Na kofole s, Orientační běh

Na říjnovou kofolu pozvala redakce O-News.cz brněnského orienťáka a biatlonistu Jakuba Milána, několikanásobného medailistu z ODM a vítěze žebříčku B-Morava. Rozhodně o něm ještě uslyšíme! Otázkou ovšem je, jestli ve spojitosti s buzolou či biatlonovou zbraní. Příjemní počtení a držte Kubovi palce i na zimní sezónu…

Ahoj Kubo, máš se?

Ahoj, mám se fajn. OB sezóna téměř za námi a těším se na sníh. Letos se mi podařilo vše, čeho jsem chtěl dosáhnout. Medaile z olympiády, obhajoba prvního místa v žebříčku B  Morava a nad to jsem doběhl 2. na O-ringenu v H13. To považuji za největší úspěch této sezóny.

Jak se těšíš na víkendové MČR štafet a družstev? Máš štafetové závody rád?

Štafety miluju a obzvlášť tento víkend. Nejlepší jsou nedělní družstva a vše co k nim patří. Myslím převleky, pomalované obličeje, nastříkané vlasy atd…

Největší úspěch sezóny? 3.místo na O-Ringenu v H13  Foto: archiv JM

Poběžíš tam závod žákovských výběrů, kdo myslíš, že vyhraje a jaké umístění bys bral jako úspěch ty sám?

Až do loňského roku vyhrávaly silné štafety východních Čech. Vloni je výborným výkonem porazila štafeta PraŽÁKŮ. Silný tým letos budou mít určitě Východočeši, PraŽÁCI, Západočeši a Ještědská oblast. Je mi jedno kolikátí budeme, ale rád bych porazil 1. štafetu Východočechů.

V letošní sezóně jsi získal skvělá umístění na dětské olympiádě (zlato a dvě stříbra), pomohlo Ti, že jsi byl domácí závodník?

Byla to má 4.ODM a z posledních dvou jsem si dovezl medaile ( 1x OB a 1x biatlon). Takže jsem si přál získat aspoň jednu další. To jsem si splnil hned zlatem z úvodního sprintu. Další dvě stříbra byli již nad můj plán. Hlavně medaile ze štafet byla velmi nečekaná, ale o to příjemnější. Jsem přesvědčen, že mi domácí prostředí moc nepomohlo. Bydlím na úplně jiné straně Brna a s mapou jsem v Řečkovicích a okolí nikdy nebyl.

Co byl pro Tebe největší zážitek na olympiádě?

Zážitků byla celá hromada. Moc se mi líbilo vyhlašování, kde v ostatních sportech si závodníci fandili jenom svým krajovým závodníkům na rozdíl od orienťáků, kteří si fandili všichni navzájem. Jsme kamarádi, známe se, potkáváme se. To v ostatních sportech asi není úplně pravidlem.

Kubova medialová sbírka z letošní ODM v Brně Foto: archiv JM

Krom orientačního běhu se věnuješ i biatlonu, ten zažívá v posledních letech obrovský boom. Je na biatlonových závodech větší konkurence než na orienťáckých?

Když o tom tak přemýšlím, tak bych konkurenci v biatlonu přirovnal k té v žebříčku B Čechy. U nás na moravských Béčkách takovou konkurenci zdaleka nemáme. Hlavně je to „hladký“ závod. Tři kilometry jedeš něco málo nad 10 minut plus střelba. V orienťáku jsi na tříkilometrovém middlu i 30 minut.

Máš svou vlastní pušku? Jak se o ni případně staráš?

Mám svoji zbraň, kterou mám zapůjčenou od klubu KB STŘELKA BRNO. Neměl bych to zde moc psát, aby si to nepřečetli trenéři, ale o zbraň se nijak zvlášť nestarám (provinilý úsměv pozn. red.).

A liší se nějak Tvá puška třeba od pušky Ondry Moravce?

Ano, a ne jenom zbraň. Jako žák střílím pouze vleže ze vzduchovky na terče vzdálené 10 metrů a při závodě zbraň nenosíme. Dorost a dospělí střílí z malorážky na 50 metrů. Takže na střelnici je rozdílů hodně. Většina našich závodů je volnou technikou, ale 1-2 závody za sezónu máme klasicky. To dospělí vůbec nemají.

Letní trénink “na suchu” Foto: archiv JM

Máš vůbec někdy volno od trénování? Jak lze skloubit dva náročné sporty dohromady?

Skloubit to zatím šlo. Na podzim po MČR štafet a družstev přecházím k biatlonu a na začátku března se vracím zpět k orienťáku. Po zimním náročném dojíždění za sněhem si vždy v březnu udělám tréninkovou pauzu. Hlavně musím dohnat školu. Tu v zimě moc nedávám.

Tipneš si, kolik medailí biatlonisti dovezou ze zimní olympiády v jihokorejském Pchjonjčchangu?

Tipovat je těžký, v biatlonu se nikdy neví, až do poslední rány.

Děkuji za rozhovor a přeji správný směr v lese i životě!

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 5. 2024
a svátek má Jana.