Na kofole s Kubou Chaloupským

od | 3. 9. 2018 | Na kofole s, Orientační běh

Dnes je první školní den a tak bychom ho chtěli mladým fandům O-News.cz poněkud zpříjemnit. Pozvali jsme na kofolu hradeckého závodníka Kubu Chaloupského. V letošním roce se mu daří, z MEDu dovezl dvě umístění v první desítce a k tomu zlato ze závodu štafet. Nejen orienťákem je ale jeho život plný, Kuba také leze, trénuje atletiku nebo chodí na ryby. Příjemné počtení.

Ahoj Kubo, skončily nám prázdniny, jak se povedly ty Tvé, kam všude ses podíval?

Letos jsem byl na prázdninách opět na krásných místech. V Itálii s našima, kde se nám povedlo zdolat čtyřtisícový kopec Bernino, nebo právě jsem přijel ze soustředění ve Švédsku, které mi dodalo spoustu zkušeností od juniorů, takže rozhodně nezklamalo.

Na který zážitek budeš vzpomínat?

No tak především asi na ten pocit nejistoty, ale také úžasu na vrcholu kopce Bernina, nebo zase na vrcholu nejvyššího stupínku na MEDu.

Premiérou pro Tebe byla účast na MEDu, jsi spokojený se svými výkony (zlato ze štafet, 7. místo na klasice, 10. místo ve sprintu)?

Jo, tak určitě první zkušenost porovnat se s běžci z jiných zemí mi přišla dobrá a spokojený určitě jsem, i když vím, že jsem mohl být na bedně možná víckrát než jednou. Každopádně 7. a 10. místo taky rád beru.

Jeden z největších Kubových letních zážitků – zlato z MEDu 2018 (zleva: Vitebský, Chalouspký, Mareček), Foto: archiv JCH

Tvoje starší sestra Barča dovezla z letošního juniorského dva cenné kovy (stříbro ze štafet, bronz z middlu), je pro Tebe velkou motivací?

No sestra pro mě byla vždy mou velkou motivací a pořád se jí snažím vyrovnat, ale letošní JWOC se jí opravdu povedl, a tak se budu muset snažit ještě o něco více.

Pomáháte si v tréninku (např. společnými výběhy) nebo se Vaše příprava liší?

Občas si chodíme zaběhat společně do lesa, který máme přímo za barákem, ale Bára se teď bude stěhovat za studiem do Prahy, budu se asi muset víc osamostatnit. Samozřejmě chodíme na pravidelné tréninky, ale snažíme se dělat spoustu jiných aktivit, ke kterým nás přivedli rodiče.

Vím, že jsi nadšený rybář, jaký největší úlovek jsi ulovil a kde leží Tvůj oblíbený rybářský rajón?

Rybaření je pro mě jen taková vedlejší zábava, která mě bavila už od dětství. Můj největší úlovek byl asi 65cm kapr a oblíbené místo bylo v Yellowstonu u krásného jezera s pstruhy, které jsme rovnou jedli.

Kuba se svým úlovkem v americké divočině Foto: archiv JCH

Stejně jako zbytek Tvé rodiny ve volném čase lezeš. Nelákalo Tě sportovní lezení (obzvlášť nyní, kdy bude nově na olympijských hrách)?

Lezení by mě nejspíš taky bavilo, a baví, ale jen když si jdeme vylézt pár cest do roka. Nevím, jestli bych to chtěl dělat závodně, asi zůstanu radši u orienťáku, protože věřím, že jednou by na olympiádě mohl taky být.

Vím, že jsi též talentovaný atlet, kterou z tratí máš nejraději a proč?

Nejradši mám určitě trať v lese, ale když se řekne dráha tak si asi vybavím 800 m nebo 3000 m a to jsou docela různé tratě. Osmistovka je fajn, že se při ní dá dost taktizovat a je dost možností jak si ji rozvrhnout, ale na trojce se pozná, jak kdo na to má, jak je na tom se svojí výdrží i psychikou, protože na dráze je především důležitá vaše závodivost a víra sám v sebe.

Máme se obávat, že nám v budoucnu z lesa utečeš na atletický ovál?

Ne, to se asi bát nemusíte. Orienťák je stále pro mě nejzajímavější sport, ve kterém to není jen o rychlosti běhu, ale i o práci s mapou.  A to mě naplňuje.

Skály v USA je snem každého lezce, Kubovi se splnily v roce 2017 na rodinné dovolené. Foto: archiv JCH

Brzy bude zahájena podzimní část sezóny, jaké cíle si směrem k ní kladeš?

Určitě bych chtěl zaběhnout dobrý výsledek na MČR na klasice, a snad na družstvech, protože máme letos nějakou šanci.

Držím palce, aby vše vyšlo podle Tvých plánů. Děkuji za rozhovor a přeji správný směr v lese i v životě!

Taky děkuji! PS: Azimuty a směry mi tedy moc nejdou… (smích pozn. redakce).

 

Úvodní foto: Petr Kadeřávek

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.