Na kofole s Honzou Gajdou

od | 20. 11. 2018 | Na kofole s, Orientační běh

Účastník Mistrovství Evropy dorostu v bulharském Velikom Tarnovu, člen juniorské reprezentace pro rok 2019 a trojnásobný bronzový medailista z MČR v letošním roce (klasika, štafety a družstva), o koho jde? Řeč je o kamenickém Honzovi Gajdovi. Jaké tréninky má rád, ve kterém sportu občasně závodí a jak se těší na víkendové zakončení sezony alias O-Gala v Plzni, to vše na sebe prozradil v následující rozhovoru.

Ahoj Honzo, jak se Ti vede?

Ahoj, já se mám fajn, doufám, že stejně jako všichni ostatní.

Začal nový tréninkový rok, plánuješ nějaké výrazné změny v přípravě nebo vše bude v Tvém případě při starém?

I když tento rok nedopadl úplně podle mých představ, tak žádné výrazné změny nechystám, trenér zůstává stejný a tak hlavní rozdíl bude asi v celkové kilometráži.

Co je vlastně tvůj neoblíbenější typ tréninku?

Pokud to myslíš obecně, tak nejraději mám asi dráhové tréninky, hlavně ANPčka, pokud jako mapový trénink, pak mě baví hlavně nějaké Švýcárny, kombotechy, či jinak upravené mapy.

Bronz ze štafet v Krajníčku, Honza vlevo. Foto: Zuzana Škvorová

Pro rok 2019 jsi zařazen do juniorské reprezentace, co od toho očekáváš a chtěl by ses třeba už v příštím roce pokusit o nominaci na JWOC?

Jsem velmi rád, že jsem se do JRD dostal, otevírá se mi tím spoustu nových možností a zkušeností. Ohledně JWOCu, o nominaci se pokoušet rozhodně budu, avšak v případě úspěšné nominace nejsem rozhodnutý, jestli bych mu dal přednost před MEDem a nebo bych zvolil obráceně. Rozhodnu se až na jaře, podle toho, jestli na to budu mít a celkově bude záležet na tom, jak si to v tomto směru urovnám v hlavě.

O víkendu nás čeká O-Gala, máš rád tyto společenské orienťácké akce?

No těším se, kdo by taky ne?!

Na O-Gala se také vyhlašují ti nejlepší za uplynulý rok a oceňují se jejich výkony. Kterého svého si vážíš nejvíce ty sám a proč?

Pokud to mám brát za uplynulý rok, tak to bude sprint na MEDu, přestože jsem ho disknul. Udělal jsem malou chybku v dočtení mapy, časově jsem se však v podstatě nijak nezvýhodnil a přišel jsem tím o dobrý výsledek. Snažil jsem se však nad tím zbytečně nesmutnit, ale spíš to brát jako motivaci pro další trénink a jako ukazatel toho, jestli dělám věci tak, jak mám. Z dlouhodobého hlediska to bude zase na MEDu, akorát o rok dřív, na štafetách na Slovensku. Podařilo se mi zaběhnout ideální výkon po fyzické i mapové stránce. Beru to v podstatě jako můj jediný závod, se kterým můžu být naplno spokojen.

Nejlepší výkon roku dle Honzy? Sprint na EYOCu! Foto: Marek Cahel

Jak jsi strávil odpočinkové období?  Jsi typ sportovce, který umí odpočívat, nebo jsi stříhal metr, kdy už zase budeš moct začít trénovat?

Odpočinek určitě přišel vhod, trocha relaxace nikdy neuškodí. Ale na novou sezónu se moc těším a tak už jsem začal zase pilně trénovat, aby vše dopadlo podle mých představ.

Máš nějaký koníček, kterému se věnuješ, když je čas?

V jiném směru než sportovním asi ani úplně ne, ale věnuji se i atletice a občas závodím na běžkách (hladkých, ne LOBy)

V příštím roce se poprvé poběží separátní lesní mistrovství světa, je to podle Tebe dobrý krok? Specializuješ si ty sám v přípravě na les nebo město, nebo je to pro Tebe obojí orienťák jen v jiném prostoru?

Já nejsem člověk, co by měl posuzovat, jestli to je správně nebo ne, prostě to tak je a tak to beru. Ale je to určitě krok k větší medializaci sportu a trošku se bojím, jestli se budoucnost orienťáku nebude směřovat spíš sprintovým směrem a lesní disciplíny nebudou pomalu vymírat… Koneckonců, královská disciplína má být klasika, ne? Já osobně se nijak nespecializuji ani na jedno, ani na druhé, i když větší mezery vidím spíš v lese, hlavně pak na krátké.

Při přípravě na MED musíte vyzkoušet vše, i návštěvu Toi-Toi. Honza vlevo. Foto: Marek Cahel

Jaké cíle si kladeš na novou sezonu?

Hlavní pro mě je určitě JWOC nebo MED (trošku ironické, když ani nevím, čemu bych dal přednost), na české scéně bych určitě rád vybojoval nějaký nejcennější kov.

Děkuji za rozhovor a přeji správný směr v lese i v životě!

Taky děkuji

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 5. 2024
a svátek má Vladimír.