Metodické listy včera a dnes
Dnes je 20.01.2020

Metodika | Zpátky do minulosti | 13.02.2019

Před několika týdny spatřil světlo světa nový internetový měsíčník Metodické listy ČSOS. Měl by přinést novou inspiraci trenérům i rozhodčím a motivovat je ke sdílení zkušeností, rad a tipů. Není to ale první spis zabývající se tímto tématem. V následujícím článku nahlídneme do historie tohoto materiálu, která je (možná) překvapivě dlouhá.

 

Prvním počinem v rodině metodických listů byly Metodické informace, které vycházely v letech 1985-1990 pod hlavičkou metodické komise Svazu orientačního běhu ÚV ČSTV. Psaly se na psacím stroji a množily na tzv. cyklostylu.  Vyšlo celkem 11 čísel s různorodým obsahem od Fyziologického profilu Jany Galíkové od Vojtěcha Soulka, po švédské překladové materiály (Rudolf Rychlý) nebo speciálnímu číslu plně věnovanému LOBu. Některé články jsou použitelné jako inspirace dodnes – třeba Francesco Conconi a jeho Devět prostinkých myšlenek trenéra, jiné již slouží jen jako ukázka historického přístupu ke specifickým náležitostem orientačních sportů. Pár výtisků je dodnes k nahlédnutí na Sekretariátu ČSOS na Strahově nebo u OB-pamětníků doma.

Metodické informace nabídly třeba rozbor fyziologického profilu Jany Galíkové, Zdroj: ODM 2018

Druhým periodikem s obdobným obsahem byly Metodické listy, které v rámci Metodické komise již samostatného Českého svazu orientačního běhu (ČSOB) vydával kolektiv autorů pod vedením Libora Zřídkaveselého. V nepravidelných intervalech vyšlo celkem 28 čísel, na kterých se podílelo velké množství autorů. Obsahem byly rozbory tratí, novinky v oboru trenérství nebo teoretické úlohy. Na konci vycházely tyto listy jako podklad pro Seminář trenérů a rozhodčích na Seči. V budoucnu se počítá, že některá čísla budou v naskenované podobě k dispozici na online platformě vznikajícího samostatného Metodického webu.

Grafická podoba Metodických listů, Zdroj: archiv Libora Zřídkaveselého

A konečně se dostáváme do současnosti. Od ledna 2019 vycházejí Metodické listy ČSOS jako online měsíčník, který chodí zájemcům přímo do jejich e-mailové schránky (přihlásit k odběru se můžete ZDE).  Ambicí tohoto internetového zpravodaje je propojit aktivní lidi v rámci ČSOS ke spolupráci, nabídnout jim přehledným způsobem nové informace a inspirativní články či videa. Pro trenéry navíc listy každý měsíc přináší várku teorie ve formátu “print and go” a tím i zjednodušení přípravy alespoň několika tréninků v měsíci. Na vytváření se podílí Kristýna Skyvová, Marek Cahel, Pavel Košárek a Jana Kubátová. Autorský tým, rád uvítá připravené materiály od ostatních trenérů, rozhodčích či pořadatelů, odkazy na zajímavé zdroje informací nebo pozvánky na akce mimo orientační sporty, které by mohli mít odezvu u dalších členů ČSOS (vše lze posílat na adresu: metodika@orietacnisporty.cz).

Novinka roku 2019 – Metodické listy ČSOS, Foto: Petr Kadeřávek

Za poskytnutí informací děkuji Petru Klimplovi a Liboru Zřídkaveselému.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *