Letní sloupek reprezentanta: Adéla Indráková v okolí Olomouce
Dnes je 17.01.2020

Orientační běh | Sloupek reprezentanta | 13.07.2018

První ženou, která Vám dá TIP na letní výběh, je olomoucká rodačka Áďa Indráková. Dlouholetá členka českého reprezentačního výběru Vás ve svém sloupku pozve právě k návštěvě svého rodného města. A kdo si myslí, že trasa bude jen po rovině, bude překvapen…

V Olomouci už chvíli nebydlím, ale v dorosteneckém a juniorském tréninkovém deníčku mi nechybí dlouhé zimní výběhy z okolí této hanácké metropole, proto bych Vám čtenářům dnes chtěla představit jeden z mých oblíbených tempových běhů. Trasa začíná na zastávce autobusu Svatý kopeček, Zoo, protože tam bych z centra nejprve dojela. Často jsem se tu potkávala i s dalšími spoluběžci hlavně z TJ ligy 100 Olomouc a společně jsme se pak vydali na trasu.

Adélka na Jukole v severském dresu IFK Lidingö. Zdroj: Lars Palmqvist

Nejprve je potřeba lehce vystoupat k hlavnímu vstupu Olomoucké zoologické zahrady a omrknout snídani opičí rodinky. Potom cesta pokračuje po červené turistické za fort Radíkov až k rozcestí u Přírodní rezervace Údolí Velké Bystřice. Na křižovatce uhýbá červená doprava do kopce, kdežto my jsme se většinou vydali údolím dolů, přes rezervaci do druhého údolí, kde se z Hrubé vody připojila žlutá turistická. Ta nás mírným stoupáním dovede do Pohořan.

Adélka s redaktorkou při tréninku na Sv. Kopečku. Zdroj: Jan Špacír (2009)

Slabší kusy se zde povětšinou otáčí (nejslabší kusy se vrátili už z Radíkova), avšak chrti zacítí šanci a vyrazí urvat vrchařskou prémii na Jedovou. Cestou z kopce se tempo zase uklidní a pokračuje se po červené turistické a po pěšinkách na louce zpátky pod radíkovský fort.

Kdo doufal, že v okolí Olomouce nejsou kopce, bude zklamán. Zdroj: mapy.cz

Poslední kilometry cestou zpět k opičím kamarádům se naženou na naučné stezce Svatý Kopeček. U výběhů už každý šilhá hlady po svačince, a tak je nejlepší se přemístit na drobné občerstvení, třeba do restaurace u Kameňa, kde pracuje Peťa Kamínková, která se těchto nedělních výběhů často účastní. Tak v devět u Zoo ahoj!

Trasa ZDE

Adélka Indráková

 

Úvodní foto/courtesy: FB Czech orienteering team

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *