Historicky první ME univerzit v orientačním běhu v Olomouci 2019

od | 24. 7. 2018 | OB ve světě, Orientační běh, Závody

Akademické mistrovství Evropy – cože? Další soutěž v už tak nabitém kalendáři špičkových závodníků? Takové a podobné otázky se objevovaly po zveřejnění informace, že tento šampionát byl exekutivou EUSA přidělen do České republiky- Olomouce. Přesně rok před startem je ta pravá chvíle na představení této mezinárodní akce.

Mistrovství Evropy univerzit jsou pořádány organizací EUSA vždy v lichých letech ve dvaceti třech druzích letních sportů. Orientační běh, jako jeden z nejmladších sportů, bude mít premiéru právě v roce 2019. V sudé roky se pak pořádají multisportovní hry EUG, které budou v roce 2020 v Bělehradě taktéž doplněny o závody v OB.

 

Akce pro všechny OB-vysokoškoláky?

Na rozdíl od Akademických mistrovství světa, která jsou určena pro reprezentační týmy, se na šampionát může prostřednictvím své univerzity přihlásit každý vysokoškolský student ve věku od 17 do 30 let. Výhodou OB je, že není stanovena horní hranice počtu účastníků z jednotlivé vysoké školy. V prováděcích předpisech je stanovena pouze spodní hranice – minimálně dva účastníci z jedné univerzity. Každý účastník ovšem musí zaplatit pevně stanovený poplatek 65 EUR za osobu a noc. Což v případě čtyřdenního programu činí 260 EUR za závodníka.

Jasný úkol pro všechny zájemce o start v Olomouci – hned na začátku studijního roku si zajít na svou univerzitu a zkusit si zajistit  (třeba i částečné) zaplacení přihlašovacího poplatku.

Na EUOC pojede česká výprava ještě v mnohem větším počtu, než na WUOC!

Program a lokality akce

Závodit se bude celkem ve třech medailových disciplínách- sprint, middle a sprintové štafety. V každé kategorii se očekává zhruba 150 závodníků, takže sprint se poběží s kvalifikací, na trati middle budou použity rozdělovací metody (motýlek, phí-loop). Naprostou odlišností od soutěží IOF pak budou sprintové štafety. Ty se poběží nejen v klasické kombinaci žena – muž, ale i žena – žena a muž – muž. Program bude začínat modelovým závodem ve středu 24. července a končit atraktivním závodem sprintových štafet v sobotu 27. července. Přesné lokace zatím nejsou kvůli změně terénů (kůrovec, větrná kalamita) známy. Jasný je ovšem stavitel sprintu, kterým bude vítěz finále Světového poháru 2017 Vojta Král. Celý šampionát proběhne pod taktovkou osvědčené dvojice Dušan Vystavěl – Jindra Smička, technickým ředitelem bude Roman Zbranek, hlavním kartografem Zdeněk Rajnošek, národním kontrolorem Honza Fiala a IOF Adviser Szava Zsigmond z Maďarska.

Pořadatelé chtějí navázat na úspěšnou Orienteering Academy 2014, Foto: Jana Kubátová

Dobrovolníci vítáni

Důležitým předpokladem úspěšné akce jsou též dobrovolníci. Spuštění přihláškového systému plánují pořadatelé na začátek října. Souběžně s mistrovstvím bude probíhat i akce pro mladé závodníky. Na proběhlý projekt “Orienteering academy 2014” se totiž pokusí navázat trenéři v čele s reprezentačním trenérem dorostu Markem Cahelem.  Mladí běžci spolu během jednoho týdne opět budou trénovat, ale i pořádát, například při slavnostním zahájení šampionátu.

Tváří EUOC se stala olomoucká rodačka Terka Janošíková Foto: Jiří Čech

Akce bude podpořena ze strany Statutárního města Olomouce, Olomouckého kraje i jednotlivých obcí, kde se bude závodit. Záštitu nad průběhem prvního Akademického Mistrovství Evropy v OB převzal rektor Univerzity Palackého v Olomouci prof. Mgr. Jaroslav Miler, M. A., PhD. Tváří  bude nejúspěšnější juniorka právě proběhlého JWOC v Madarsku, česká reprezentantka a olomoucká rodačka – Terka Janošíková.

Takže vysokoškoláci – na viděnou přesně za rok v Olomouci!

Dušan Vystavěl

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.