Deníček z O-Ringenu: Den 1.

od | 25. 7. 2022 | Cestování za OB, OB ve světě, Orientační běh

Celosvětový orienťácký unikát, největší vícedenní závody světa, svátek veškerého dění okolo orientačního běhu – to všechno je švédský O-Ringen. Závody, které zatím zůstaly trochu mimo hledáček naší redakce, ale to se letos změní – přinášíme první díl deníčku z O-Ringenu.

Myšlenka vypravit se poprvé na tyto velkolepé závody vznikla už na konci roku 2019, Uppsala je z ČR docela blízko a terény jako je Lunsen rezonují v srdci mnoha orienťáků. Rok vzal rok a z O-Ringenu 2020 se stal O-Ringen 2022 a jsme tady!

Následující odstavce budou plné údivu “nováčka ve světě švédského závodění”, tak prosím za odpuštění… Ještě než se dostanu k prvnímu závodnímu dni, zabrousím krátce do Dne 0. Už příjezd do kempu nás zmátl, námi namapovaná odbočka je jednosměrná, aby nebyl provoz tak velký. Dojeli jsme k naší parcele a dali se na průzkum. Nabít si mobil? Není problém. Velké stoly na mytí nádobí v každé části kempu? Není problém. Vsakovací jímka na odpadní vodu? Není problém. Dále bych mohl zmínit vybudované kiosky se základními potravinami, stovky karavanů nebo parkoviště na kola. Prostě kemp se vším všudy.

Doběhový koridor O-Ringenu? Tady je!

Následovala prohlídka O-Ringentorget, náměstí, kde probíhá vyhlášení vítězů, koupíte jídlo i zmrzlinu, poslechnete “Radio O-Ringen”, zaběhnete si v labyrintu nebo nakoupíte orienťácké oblečky za dobrou cenu. Nás ale zajímá hlavně výdej startovních čísel nebo spíše jmen, protože to je hlavní. K tomu O-Ringen noviny, 90stránkový časopis se vším potřebným.

Ale nebudeme zdržovat, pojďme na první etapu. Odjezd brzy ráno autobusem k aréně (šéf dopravy má aplikaci a počítá, kolik lidí do jakého autobusu pustí) a kilometr pěšky přímo do arény. Cestou se napojujeme na cyklotrasu – opravdu hodně orienťáků jede na kole, do všech arén je to totiž jen několik km, stačí pak jen kolo zaparkovat a dojít posledních pár metrů. Už při prvních krocích arénou pro první dvě etapy vnímám velkolepé pojetí celých závodů – všude je to daleko ( 🙂 ), obrovské cedule, několik velkých bufetů…

A závod? Krásný terén, parádní trať… ale o tom více třeba zítra, teď je potřeba zregenerovat před klasikou

A kolik že je tu závodníků? Počítadlo mi nyní ukazuje 17 114!

Pro nedočkavce mapa první etapy H21-1

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 1. 12. 2022
a svátek má Iva.