Akademické MS middle: Z našich nejlepší Kubelka

od | 18. 7. 2018 | OB ve světě, Orientační běh

Po včerejším závodě smíšených sprintových štafet, při kterém česká štafeta ve složení Šiková – Sýkora – Minář – Horčičková obsadila 12. místo, byl dnes na programu Akademického MS první individuální závod. Běžel se middle, kterého se zúčastnili i 4 muži a 4 ženy z českého reprezentačního družstva. Ukázalo se, že prosadit se na přední pozice proti skandinávským závodníkům, bylo nesmírně obtížné. Terén, ve kterém nechyběly ani kameny a bažiny, kladl nároky na přesné držení směru a dobrou volbu stopy.

Závodníci se musí umět vypořádat s teplotami atakujícími 30°C ve stínu (na fotografii níže Petr Horvát).

Ženy

Ženskou kategorii opanovaly jasně švédské běžkyně, v TOP 6 měly čtyřnásobné zastoupení. Na trati měřící 5,1 km vzdušnou čarou zvítězila Emma Bjessmo (SWE), která o 1:19 porazila Norku Marii Olaussen, o pouhé 2 vteřiny zpět byla další Švédka Johanna Öberg. Žádná z českých závodnic se nevyvarovala chyb, a tak bylo nejlepším výsledkem 16. místo Barbory Zháňalové se ztrátou 6:47, 18. skončila Vendula Horčičková. Magdaléna Tužilová a Anna Štičková skončily v 4., resp. 5. desítce výsledkové listiny.

Na K7 výrazně chybovaly 3 ze 4 českých závodnic

Muži

Mužská trať byla koncepcí velice podobná té ženské, navíc byla pouze o 900 metrů delší. Skandinávská dominance se opět potvrdila. Zvítězil Aleksi Karppinen (FIN) v čase 36:14, druhý Paul Sirum na něj ztratil pouze 7 vteřin, o dalších 11 vteřin zpět byl Håvard Haga (oba NOR). Tomáši Kubelkovi patřilo se ztrátou 4:27 15. místo, druhý nejlepší Čech Petr Horvát se těsně nevešel do TOP 20. Na sympatickém 26. a 27. místě se umístili Šimon Navrátil a Vojtěch Sýkora, kteří by při bezchybném výkonu mohli pomýšlet na lepší výsledek.