Jedním z hlavních témat již sedmého letošního zasedání Rady IOF byly podmínky pro plánovaný návrat nejvyšších soutěží v orientačním běhu v průběhu roku 2021. Všichni členové rady se shodli, že přestože je brzké obnovení soutěžních aktivit prioritou pro sportovce, organizátory i členské federace, bude třeba zajistit spravedlivé podmínky a dodržet bezpečnostní pravidla vzhledem k nekončící pandemii Covid 19. Mezi členy Rady panují i nadále obavy z omezeného cestování a s tím související potřeba upravit podmínky účasti na mezinárodních závodech.
Rada IOF navrhla na svém jednání následující požadavky rozdělené podle typu soutěže. Tato kritéria jsou nyní otevřena diskuzi mezi členskými federacemi s tím, že finální požadavky chce Rada IOF zveřejnit do konce roku 2020.
Mistrovství světa (ve všech disciplínách)
- pro zachování statutu mistrovství se musí zúčastnit buď 4 ze 6 nebo 6 z 10 nejlepších národních týmů
- konečné rozhodnutí o uskutečnění mistrovství zveřejní IOF nejpozději 6 týdnů před plánovaným datem konání
- musí být uplatněna bezpečnostní opatření v souvislosti s Covid 19 (navíc s podporou vlády nebo regionu)
Jak to dopadá na MS 2021, které bude v České republice? “Jsme za to moc rádi, že IOF vydala jasné pokyny a směr, kterým se chce vydat v dalším roce. Největší priorita je MS OB, navíc máme podporu Národní sportovní agentury, takže věřím, že jsme na nejlepší cestě k uspořádání svátku orientačního běhu v České republice v příštím roce,” říká předseda OV MS 2021 Jan Picek. Pozitivně to vidí šéftrenér české reprezentace Jan Šedivý: “Považuju to za docela rozumný kompromis a vzhledem k tomu, co původně “hrozilo”, je to docela úleva,” přiznává. Co se týká dalších doprovodných aktivit MS 21 (případné omezení WOC Tour, IOF meetingy, případně Kongres IOF), pak se organizátoři rozhodnou v průběhu jara na základě epidemiologické situace a doporučení krajské hygienické stanice.

Světový pohár, juniorské mistrovství světa a regionální mistrovství (ve všech disciplínách)
- nebude stanoven minimální počet národních týmů
- konečné rozhodnutí IOF o uspořádání akce bude oznámeno nejméně 6 týdnů předem
- budou vyžadována bezpečnostní opatření v souvislosti s Covid 19
Veteránské mistrovství světa WMOC (ve všech disciplínách)
- ani zde nebude vyžadován minimální počet zapojených států
- definitivní rozhodnutí o uskutečnění akce bude oznámeno dříve, nejméně 3 měsíce před akcí
- i v tomto případě budou vyžadována opatření proti šíření pandemie
WMOC 2021 v Maďarsku
Rada IOF zároveň ukončila čekání na osud veteránského mistrovství 2021, které se mělo uskutečnit v Japonsku v rámci World Master Games. Celé světové hry byly z důvodů pandemie přesunuty na květen 2022 a jejich organizátoři navrhli odložit i veteraniádu, přičemž by se soutěžilo podle kategorií platných v roce 2021. V takovém případě, by se ale WMOC 2021 konalo jen krátce před WMOC 2022, které připravuje Itálie. IOF se proto přiklonila k výběru jiného pořadatele a ze dvou uchazečů bylo úspěšnější Maďarsko. Závody by se tak měly příští rok uskutečnit poblíž města Velence v oblasti Fejér, zhruba 50 km od Budapešti. Plánovaný termín je od 7. do 13. srpna 2021. V případě, že by se pro přetrvávající protiepidemická opatření nepodařilo akci v Maďarsku uspořádat, může se na stůl znovu vrátit pořadatelství Japonska.
0 komentářů