Handicapovaná zvířata díl 3. – Zaostřeno na ptáky
Dnes je 20.01.2020

Orientační běh | 27.03.2019

Náš trochu netradiční miniseriál, který ne zcela patřil mezi běžnou orienťáckou tématiku, dnes zakončíme třetím dílem. Podíváme se, jak pečovat o zraněné či nemocné ptactvo.

Ptáci

Ptákům pomáháme, jedná-li se o mláďata prochladlá či vypadlá z hnízda (nejčastěji po bouřce či silném větru), dospělcům jsou-li poranění, uvízlí, nemocní či otrávení.

Holému či málo opeřenému mláděti mimo hnízdo je třeba pomoci. Rodiče se o něj nepostarají ani ho nepřenesou zpět a mládě zahyne prochladnutím či hladem. Nejprve bychom se měli pokusit jej vrátit zpět do hnízda (lidský dotek nevadí, na rozdíl od mláďat většiny savců). Pokud to nelze (hnízdo se nedá najít, je příliš vysoko nebo bylo zničeno), pak je možné ptáče osušit, zahřát a co nejdříve předat záchranné stanici. Mládě nikdy neodchováváme doma! Odchov je velmi náročný. A pokud se pták ochočí, znemožní to jeho návrat do přírody. Trvalý domácí chov divokých ptáků je navíc zákonem zakázaný.

Pozor! Rozlišujte mládě vypadlé z hnízda (holátko) od opeřeného mláděte, které samo vylétlo, byť jeho pokusy o létání zatím připomínají spíše řízený pád. Příkladem jsou mladí drozdi a kosi a někteří další pěvci, kteří po vylétnutí z hnízda několik dní poskakují a posedávají po zemi, než se naučí dobře létat. Jejich rodiče se o ně stále starají a pravidelně je krmí. Tato mláďata potřebují pomoc jen v případě, že hrozí napadení psem či kočkou nebo je ohrožuje doprava. V takovém případě je možné mládě poponést kousek stranou (ne daleko, aby je rodiče našli) na bezpečné místo, dát za plot nebo vysadit na strom či keř. Také vylétající mláďata sov a dravců neumějí zpočátku dobře létat a posedávají i měsíc na větvích kolem hnízda, poštolky pak třeba na římsách, parapetech a balkonech domů. Dostanou-li se na zem, jsou v nebezpečí a potřebují vysadit zpět do výšky. Nejlépe je v takovém případě opět zavolat odborníka – i od mláděte dravce nám hrozí poranění.

Pomoc někdy potřebují také mláďata rorýsů, vlaštovek a jiřiček, která nezvládnou své první lety a ocitnou se na zemi. Takové mládě můžeme zkusit lehce vyhodit do vzduchu, zda vzlétne. Pokud se to nepodaří, tak zřejmě potřebuje odbornou pomoc. Stejný problém může mít i zdravý dospělý rorýs. Tento pták má velmi krátké nohy, a proto může mít problém sám ze země vzlétnout. Malá kachňata, housata a labuťátka nemohou být na vodě bez matky – do 3 týdnů nemají vyvinutou mazovou žlázu; peří si mastí od matky, jinak by se během několika desítek minut utopila.

Krmení

Nemůžeme-li předat mládě stanici pro handicapované živočichy okamžitě, je třeba jej nakrmit. Co nabídnout? Záleží na druhu ptáků, základní přehled uvádí následující příloha:

pěvci (dětský piškot namočený do vody a opět vymačkaný, z něho tvarujeme malá sousta; nebo vejce natvrdo či škrábané syrové libové maso (ne vepřové)
dravci, sovy, čápi, volavky (kousky libového syrového masa, ne vepřového, navlhčeného vodou nebo žloutkem z vejce)
nekrmiví (kuřátka, kachňata, labutě) (drobné zrní  – jáhly nebo ovesné vločky, sekané listy pampelišek, kopřiv)
holoubata, hrdličky (uvařené nebo namočené zrní – pšenice, rýže, kroupy)
rorýsi, datlovití (malé kousky syrového libového masa, ne vepřové, navlhčené vodou)

V nouzi můžete použít

  • psí a kočičí granule namočené do vody
  • neslaný sýr (jen tvrdý), tvaroh na strouhání
  • rozmočený rohlík nebo housku
  • sojový tvaroh, sojové maso (uvařené)

Co naopak nikdy ptákům nedávat?

  • uzeniny a uzené maso (obsahují sůl), konzervy (obsahují sůl a koření)
  • mléko (ptáci jej nedovedou trávit)
  • čokoládu (pro mnoho zvířat je jedovatá), cukr a cukrovinky (působí silný průjem)
  • měkký chléb (nadýmá), nahnilé, plesnivé a páchnoucí zbytky
  • smažené a pečené potraviny (projímají)

Jak vidno, krmení mláďat je „věda“. Ještě bychom měli vědět, že s výjimkou velkého horka mládě napojíme až po nakrmení, a to namáčením jednotlivých soust do vody. Neotvírá-li mládě zobák samo, je nutné jej otevřít a vložit potravu pinzetou. Krmíme nejméně každých 20 minut. Vedle krmení je třeba zajistit ptákům teplo a vhodnou podestýlku. Konkrétně: papír – pod kachňata a kuřata, seno – pod ostatní mláďata. Nebo je možné vždy použít buničitou vatu, toaletní papír, papírové ubrousky a kapesníky. Naopak nikdy nepoužíváme zelenou trávu – je studená a vlhká, odebírá ptáčatům teplo, hobliny – ptáče je může polykat a ucpat si střeva, vatu – ptáče se v ní může uškrtit, udusit nebo si zaškrtí nožku či křídlo, piliny – prach ze dřeva dráždí, mládě se může udusit.

Dospělý pták potřebuje naši pomoc, pokud nemůže létat, nesnaží se nebo nemůže před námi uniknout, nebo pokud jeho pohyby a vzhled vypovídají o zranění či nemoci. Člověk připravuje opeřencům mnoho nepřirozených nástrah, kvůli nimž jsou ptáci zraňováni. Jedná se např. o náraz do velkých skel, sražení autem či vlakem, popálení elektrickým vedením, poškození opeření oleji či saponáty, postřelení, pasti, spolknutí rybářského háčku s návnadou, napadení domácím zvířetem či jiným predátorem, zamotání do sítí či provázků aj.

Při nalezení zraněného nebo nemocného ptáka co nejdříve kontaktujte záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata. Často je nutná rychlá pomoc veterináře či odborného pracovníka záchranné stanice. Zejména jde-li o zlomeninu (rychle srůstá, hrozí i ulomení), otevřené rány (hrozí vykrvácení, napadení parazity…), úrazy elektrickým proudem (do 48 hodin po popálení je možné zasaženou část těla zachránit), otřes mozku, zlomení zobáku aj. Poškozené peří (např. ropnými látkami) je třeba očistit a ponechat ptáka v teple. Poraněné jedince přenášíme v tmavé uzavřené krabici či textilním sáčku, nikoliv v kleci! Pták se může o klec vážně poranit. Se zvířetem manipulujeme co nejméně. I vlivem stresu v důsledku častého rušení může zvíře uhynout. Ptáka, který nemá zjevné poranění (je např. jen otřesen po nárazu), někdy stačí umístit do krabice, nechat ho v klidu vzpamatovat a odpočinout a poté vypustit ven. Použitou krabici a stelivo po vypuštění či předání zvířete záchranné stanici vždy spalte.

1. díl (vydáno 14. března 2019)

2. díl (vydáno 20. března 2019)

3. díl (aktuální)

Zdroje

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *