Handicapovaná zvířata díl 2. – Zaostřeno na savce

od | 20. 3. 2019 | Orientační běh

Orienťáci občas v lese nějaké zvíře potkají. Jak se zachovat, když potkáte zraněnou srnu či veverku? Někdy můžeme naším zásahem udělat více škody než užitku. Dnešní díl miniseriálu o Handicapovaných zvířatech je zaměřen na savce.

Savci

Naši pomoc potřebují prokazatelně osiřelá mláďata, zraněná, nemocná a uvízlá zvířata a nedospělá mláďata nižší hmotnosti, která by nepřežila zimu (zejména ježci). Až na výjimky je třeba po „první pomoci“ zvíře předat do stanice pro handicapovaná zvířata. Dospělí savci vždy patří do ruky odborníkům – mohou být nebezpeční. Chov v domácích podmínkách není vhodný a může být v rozporu s platnými zákony (hrozí pokuta).

Srna, jelen, daněk…

Nikdy nesaháme na mláďata schovaná v trávě či mlází, pokud nejsou poraněná či prokazatelně osiřelá! Jejich rodiče pravděpodobně stojí opodál a po vašem odchodu se mláďat ujmou. Ukvapenou „záchranou“ můžete zvířatům naopak velmi uškodit. Mládě podobně jako u zajíce první dny nevydává pach, neutíká před člověkem a matka k němu chodí jen několikrát za den. Mládě chráníme před psem a nenecháme jej psem ani očichávat a olizovat! Pomoc potřebuje jen mládě, které pobíhá a hlasitě píská, popř. leží na boku se zavřenýma očima (je již zesláblé); dále pak jedinci poranění, napadení parazity, uvízlí atp. Taková mláďata potřebují zahřát a nakrmit (pomocí dudlíku a dětské lahve) mlékem z jednoho dílu neslazeného kondenzovaného mléka a dvou dílů vody. Zvíře co nejdříve předáme odborníkům. Pomoc potřebuje také mládě, které objevíme schované v obilí v období žní – na jeho výskyt upozorníme zemědělce a také místního mysliveckého hospodáře.

Šelmy – lišky, kuny, jezevci, vydry…

Kdy můžeme pomoci? Pokud dojde ke zničení jejich doupěte, nory či dutiny, je-li mládě osiřelé (hledá mámu, nechá se chytit), zraněné, prochladlé, apatické atp. Pak potřebuje teplo a směs kondenzovaného neslazeného mléka (1 díl) se slabým čajem (2 díly). Co nejdříve předáme záchranné stanici. Pokud objevíte mláďata v neporušené noře či dutině, nedotýkejte se jich a místo opusťte. Matka se k mláďatům vrátí. Pozor – šelmy nelze chovat bez povolení. Navíc v dospělosti často páchnou a ničí zařízení bytu.

Divoké prase

O selata se jejich matka stará, brání je proti člověku i psu. Při jejich pozorování je proto třeba být velmi opatrný. Pokud vidíte osamocené sele, raději se hned nepřibližujte a pozorujte jej zpovzdálí. Domů můžeme vzít mládě, které delší dobu pobíhá a kvičí bez matky, nebo se dokonce snaží běhat za lidmi, popř. samo apaticky leží, je poraněné atp. Nakrmíme ho dětskou lahví polotučným (neslazeným) mlékem, přičemž ho nezapomeneme hladit, neboť sele potřebuje dotyk. A předáme odborníkům.

Zajíc, králík

Neodebíráme mláďata, pokud nejsou poraněná či prokazatelně osiřelá! Mládě zajíce je na rozdíl od králíka plně vyvinuté, zaječka ho nechává schované na zemi v trávě a přichází nakrmit jen 1× za den, a to v noci. Prvních 10 dní mládě nevydává pach a nereaguje na okolí. Ve většině případů není opuštěné. Pomoc má smysl jen v případě, je-li mládě např. na cestě – pak jej kousek přeneseme (bez dotyku! na podložce), hledá-li evidentně matku – samo se přiblíží k člověku či psu, nebo pokud mládě přinese např. kočka, malé dítě, či pokud je zraněné. V takovém případě ho pak napájíme injekční stříkačkou 2–3× denně neředěným neslazeným kondenzovaným mlékem (lépe 9% než 7,5%). Co nejdříve ho odevzdáme záchranné stanici pro handicapované živočichy. Zajíce nelze trvale chovat doma.

Veverka

Najdeme-li poraněné, prochladlé, promoklé nebo malé neosrstěné mládě, vezmeme ho do tepla a napojíme polotučným mlékem slabě oslazeným medem – použijeme injekční stříkačku. Pozor! Veverka je chráněna zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Nelze ji chovat bez povolení. Ochočenou veverku jako jednu z mála lze vypustit do přírody, nicméně pouze do městského parku, kde jsou další krotká zvířata.

1. díl (vydáno 14. března 2019)

3. díl (datum vydání 27. března)

Zdroje

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 6. 2024
a svátek má Květa.