Zprávy ze Strahova
Dnes je 20.01.2020

Analýzy | LOB | MTBO | Orientační běh | 10.12.2018

Přesně takto se jmenovala rubrika v časopise Orientační běh, která měla své místo zcela na konci plátku, a psali ji buď Ivan Matějů nebo Jiří Šubrt. Sobotní schůzování na Strahově, které trvalo více než 8 hodin, přineslo a otevřelo řadu témat, a tak se srovnání s rubrikou přímo nabízí. Co na jednotlivých schůzích a shromážděních padlo?

Členská základna roste

Členská základna sekce orientačního běhu roste a roste. Za rok 2018 to bylo oproti předešlému roku 0 650 závodníků, je potěšitelné, že z více než poloviny (360) je to mládež. Nicméně přináší to i řadu problémů: je nedostatek trenérů, dostáváme se do problémů se soutěžemi, nerovnoměrné oblasti atd. V roce 2018 bylo uspořádáno 190 závodů jednotlivců a k tomu 16 závodů štafet. Na 38 závodech startovalo více než 1000 závodníků, rekordem bylo MČR klubů, kde se zúčastnilo 1818 závodníků.

Máme problémy se dostat do lesa

Čím dál tím větší problémy máme při jednání s CHKO či majitelů lesa. Z důvodu nárůstu různých sportovních akcí v lesích jsme bráni jako jedni z mnoha bez ohledu na naší historii, v některých partiích hor navíc našly své místo nové živočišné druhy (vlk, orel skalní aj.). Jedná se zejména o CHKO Lužické hory, částečně jsou problémy v Jizerských horách, v Českém ráji již panují dlouhodobě speciální podmínky. Minimálně ve čtyřech případech muselo letos dojít k omezení počtu závodníků. Problémem je taky kůrovec, kvůli kterému se zrušilo např. poslední kolo Českého poháru v MTBO. ČSOS se pokusí jednat s AOPK ČR o možnosti větší spolupráce a sounáležitosti.

MČR oblastních výběrů opět spojen s MČR klubů

Listopadové rozhodnutí Soutěžní komise sekce OB o vydělení MČR oblastních výběrů žactva z MČR klubů na termín MČR na klasické trati vyvolal řadu rozporuplných reakcí. Shromáždění sekce OB nakonec ve většině uložilo vedení sekce OB pro rok 2020 ponechat M ČR oblastních výběrů žactva ve stávající podobě, změnou se zabývat až pro rok 2021. Během roku 2019 by se tedy mělo diskutovat o nové koncepci soutěží 2021+, protože ani kladné ohlasy nezaznívaly na rozdělení žebříčku B v Čechách.

Stacionární kempy dostaly zelenou

Stacionární tréninkové kempy (STK), jejichž návrh připravila Rada pro podporu inovací, dostaly zelenou. Pro rok 2019 dojde k pilotnímu projektu, kdy se vyzkouší, zda koordinační, technická a ekonomická část je dostatečně připravená, a proto dojde k 14dennímu zkušebnímu kempu LOBu. Od roku 2020 pak dojde již k začlenění i dalších disciplín – OB a MTBO. Kempy budou provázány se svazovou strukturou a doplňovat stávající formáty a střediska.

Odsouhlasen plán MS 2021

MS 2021, které bude pořádat Česká republika, dostalo po tomto víkendu jasné kontury. V čele organizačního výboru stane Jan Picek, který bude připravovat celou akci v Jizerských horách a na Kokořínsku. Centrem celého klání by měly být Doksy. Závodní program již byl v létě schválen IOF, ten bude následující:

neděle 4. července DEN 1 – Middle Q
pondělí 5. července DAY 2 – Middle F
úterý 6. července DAY 3 – volno
středa 7. července DAY 4 – Štafety
čtvrtek 8. července DAY 5 – Klasická trať

Další zajímavé body ve zkratce

  • Schválen vyrovnaný rozpočet ve výši cca 28 mil. Kč
  • Připravuje se nový metodický portál
  • Vyhlášení ankety o nejlepšího o-sportovce proběhne v roce 2019 v Jablonci nad Nisou
  • Výkonný výbor se bude zabývat problematikou financování malých oblastí

Momentka ze shromáždění sekce OB, které proběhlo v sobotu dopoledne. Foto: Jan Picek

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *