Zpátky do minulosti: Mistrovství Evropy lesníků v OB
Dnes je 21.11.2019

OB v ČR | OB ve světě | Orientační běh | Reportáže | 29.08.2019

Velkým srpnovým tématem, kterým jsme se na O-News.cz zabývali, bylo Mistrovství světa v orientačním běhu v Norsku. V Česku ale mezitím také proběhly dva mezinárodní šampionáty v orientačním běhu, a to Mistrovství Evropy lesníků v OB a Mistrovství světa neslyšících v OB. Pojďme se k prvně jmenovanému vrátit v naší reportáži.

Po deseti letech se vrátila největší lesácká akce v orientačním běhu do České republiky. 26. ročník Mistrovství Evropy lesníků, jejich rodinných příslušníků a lidí pracující ve dřevozpracovatelském průmyslu se uskutečnil v termínu 6. – 10. srpna v Jablonci nad Nisou. Česká republika hostila tuto akci již po třetí, v roce 1999 se konal šampionát ve Šternberku a v roce 2009 ve Zlatých Horách. Na letošní ročník zavítalo 350 účastníků ze 15 zemí Evropy. Program ME byl tradiční, obsahoval středeční sprint, čtvrteční krátkou trať, pátek byl vyhrazen na lesní exkurze po širokém okolí a vše zakončily sobotní štafety.

Zahájení šampionátu. Foto: archiv Johanky Šimkové.

Prvním závodem byl sprint, který se odehrával v uličkách jabloneckého Petřína s cílem na atletickém stadionu Střelnice. První část tratí byla v příměstském lese, kde však se daly najít i bažinky či nepříjemný podrost, nejdelší tratě se do lesního prostoru i v průběhu trati jednou vrátily. Volby postupu nebyly zaměřené pouze na nejkratší vzdálenost, ale také na tu, kde závodník nastoupá co nejmenší převýšení. Prostor se totiž vyznačoval velkým převýšením. Po doběhnutí závodníků navázalo slavnostní zahájení a vyhlášení výsledků sprintu. V hlavní kategorii mužů M21 zvítězil po dodatečné diskvalifikaci Fina Jyri Uusitalo Maďar Dániel Fehérvári, druhý Janis Krumins (Lotyšsko) ztratil 30 sekund, další šestisekundové manko měl Viktor Silvermark (Švédsko). To v ženách uspěly hned dvě domácí závodnice: Alena Voborníková závod ovládla, 35 sekund ztratila na druhém místě Johanka Šimková. Téměř minutu a půl ztratila v cíli na vítězku bronzová Zuzanna Wańczyk (Polsko).

Mapa M21 sprintu.

Dějiště první lesní disciplíny, middlu, který byl dle zvyklostí delší, než uvádějí např. pravidla orientačního běhu, bylo situováno v lyžařské areálu Břízky, známé orientačním běžcům např. jako centra MČR štafet a družstev 2013. Běželo se v náročném jizerskohorském terénu, který prověřil všechny účastníky jak po mapové, tak fyzické stránce. Muži museli zdolat trať v délce 7,6 km (21 kontrol). Nejlépe se s ní popral Fin Jyri Uusitalo, který si vybudoval náskok 2:09 na Švéda Viktora Silvermarka, stříbrného medailistu. Bronz se uděloval hned dvakrát. Jak Čech Jiří Vištejn, tak Litevec Viktoras Staisiunas, dosáhli naprosto stejného času. V ženách na prvních pěti pozicích byly Češky! Nejlepšího času dosáhla Johanka Šimková, pro stříbrnou medaili si došla Jana Benešová (+4:04), středeční vítězka Alena Voborníková (+4:42) nakonec brala bronz. Večer po závodě proběhl banket s vyhlášením dopoledního závodu.

Na startu. Vpravo pozdější vítězka Johanka Šimková. Foto: Němec.

Celý šampionát uzavřely sobotní štafety, které měly stejné centrum i terén jako při čtvrtečním závodě – závodilo se opět na Břízkách. Pořadí se v mužích přelévalo na každém úseku. Ten první ovládl tým ze Švédska, po druhém úseku bylo v čele Norsko, ale v cíli se po závěrečné fázi tratě radovalo Finsko ve složení Antti Reiman, Jari Kansonen a Jyri Uusitalo. Stříbrné medaile putovaly do Švédska (Viktor Silvermark, Axel Johansson a Hakan Svensson), druhým tým Finska si přišel na vyhlášení pro bronzové medaile (Juha Martikainen, Pinja Ylikangas a Petri Hirvikallio). V ženách se po prvním úseku v aréně nejdříve vynořily Lotyšky, pak to ale už byla čistá česká jízda. Tým ve složení Monika Wiesnerová, Alena Voborníková a Johanka Šimková bral zlato, druhou pozici obsadilo Lotyšsko (Ilona Dage, Linda Krumina a Dace Gaigala), třetí byly Polky (Małgorzata Bączek, Jagoda Seidel a Zuzanna Wańczyk). Po vyhlášení a slavnostním zakončení byla vlajka EFOLu předána dalším pořadatelům – příští rok by se měl šampionát uskutečnit v běloruském Grodnu.

Start štafet přímo ze stadionu v Břízkách. Foto: Jan Balogh.